Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.03.2017

Moje pytania dotyczą zgłoszenia spadku po zmarłym w 2000 r. ojcu. Dopiero teraz postanowiliśmy potwierdzić spadek – mama, ja i siostra. Czy jest za to jakaś kara? Wiem, że połowa wartości nieruchomości staje się własnością mamy, a druga połowa to w 1/3 udział mamy, mój i siostry. Co to jest zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego, uzyskanie zaświadczenia od naczelnika urzędu skarbowego? Notariusz powiedział, że dopiero przedstawienie tego zaświadczenia pozwoli na sporządzenie aktu darowizny. Mama chce mi podarować swoją część. Ponieważ chcę wziąć kredyt pod zabezpieczenie tej nieruchomości, chciałabym wiedzieć, czy jest możliwe sporządzenie aktu darowizny tego samego dnia, co poświadczenie dziedziczenia? Co to jest zniesienie współwłasności? Czy będę mogła zabezpieczyć kredyt, jeśli nie będę właścicielem całej nieruchomości?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Konsekwencją będzie odnowienie się obowiązku podatkowego z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub z chwilą sporządzenia pisma (gdy nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem). Obowiązek podatkowy powstał już raz z chwilą przyjęcia spadku, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1, więc teoretycznie organ miał możliwość ukarania za uchylanie się od opodatkowania związane z nieujawnieniem właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania, a także niezłożenie deklaracji, przez co narażono podatek na uszczuplenie. W tym zakresie jednak, w mojej ocenie, nastąpiło przedawnienie karalności. Tym samym po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu trzeba złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru tj. SD-3 i do zeznania podatkowego dołączyć dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Skutkiem tego będzie wydanie decyzji przez organ podatkowy, w której ustali on zobowiązanie podatkowe.

 

W kwestii wartości zasadą jest, że podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia (czyli w momencie śmierci spadkodawcy bowiem spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy) i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego (czyli aktualnych). Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia powstania obowiązku podatkowego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Odnośnie zaświadczenia – gdy przedmiotem aktu notarialnego, który ma być sporządzony, ma być zbycie lub obciążenie rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych drodze spadku, notariusz może dokonać tych czynności tylko i wyłącznie:

 

  1. za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego – co nie jest praktykowane lub
  2. po przedstawieniu zaświadczenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że nabycie jest zwolnione od podatku, że należny podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia.

 

Tym samym nie ma możliwości technicznej sporządzenia notarialnego poświadczenia dziedziczenia w opisanej sytuacji i w tym samym dniu darowizny, bowiem po sporządzeniu notarialnego poświadczenia dziedziczenia dopiero złożą Państwo druki SD-3, organ wyda decyzję (gdy nie korzysta się ze zwolnień, ustalającą podatek). Ten podatek Państwo zapłacą, złożą do US wniosek o wydanie zaświadczenia, że zobowiązanie podatkowe zapłacono, US wyda takie zaświadczeni i dopiero gdy będą je Państwo mieć w ręce, notariusz może sporządzić akt darowizny.

 

Zniesienie współwłasności to w uproszczeniu albo podział danej rzeczy na części, tak by każda część przypadała innemu właścicielowi, albo przyznanie własności rzeczy jednej osobie np. z obowiązkiem spłaty lub bez takiego obowiązku względem pozostałych. Można dokonać zabezpieczenia na nieruchomości znajdującej się we współwłasności, gdy jedna tylko osoba ze współwłaścicieli jest kredytobiorcą, lecz jest to w banku procedura bardziej skomplikowana i w praktyce musi Pani spełnić tu warunki stawiane przez bank.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Darowanie mieszkania właścicielki zagrożonej postępowaniem egzekucyjnym

Mieszkanie posiada wyodrębnioną księgę wieczystą, w której wpisana jest osobista służebność wieczysta na rzecz córki właścicielki oraz hipoteka kaucyjna na rzecz urzędu gminy tytułem zabezpieczenia przed sprzedażą lokalu w okresie 5 lat od daty zakupu. Mieszkanie wchodzi w skład majątku właścicielki zagrożonej postępowaniem egzekucyjnym, lecz sam lokal nie stanowi zabezpieczenia kredytu i nie jest obciążony hipoteką. Czy można więc darować to mieszkanie córce i czy taka darowizna podlega opodatkowaniu?

Wpłaty od rodziców na konto bankowe a rozliczenia z urzędem skarbowym

Mam 24 lata, jestem studentem, nie pracuję i nigdy nie pracowałem. Posiadam dwa konta bankowe, na których mam zgromadzone dzięki rodzicom środki – odpowiednio 90 i 20 tys. zł. Ponadto regularnie wpłacam na swoje konta 3-4 tys. zł miesięcznie, również od rodziców. Jednorazowo wpłaciłem także 66 tys. zł od rodziców. Czy urząd skarbowy może zażądać wyjaśnień, skąd mam takie środki na koncie, skoro nie pracuję?

Podatek spadkowy a pobyt za granicą

W październiku 2008 r. sąd zatwierdził spadek po mojej zmarłej mamie. Ponieważ stale mieszkam za granicą, nie miałem możliwości odebrania pism z urzędu skarbowego, które przychodziły na adres zmarłej mamy. Będąc w Polsce w styczniu, dowiedziałem się w urzędzie skarbowym, że muszę zapłacić podatek spadkowy. Czy mogę się odwołać od tej decyzji?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »