Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

ZFŚS dla emerytów

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 21.12.2012

W 2008 r. przeszłam na emeryturę nauczycielską ze szkoły. Później pracowałam jeszcze w tej szkole, a potem – w przedszkolu. Obecnie nigdzie nie pracuję, a dyrektor szkoły twierdzi, że nie mam prawa do ZFŚS dla emerytów, bo po przejściu na emeryturę pracowałam jeszcze w przedszkolu. Ja sądzę, że liczy się miejsce przejścia na emeryturę. Czy mam rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pyta Pani o ZFŚS dla emerytów. Zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.), art. 2, osobami uprawnionymi do korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są:

 

  • pracownicy i ich rodziny,
  • emeryci i renciści,
  • byli pracownikowi i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie świadczeń finansowanych z Funduszu prawo korzystania ze świadczeń socjalnych.

 

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie określa, w jaki sposób mamy ustalić status emeryta lub rencisty do celów socjalnych i jaki jest ZFŚS dla emerytów. Praktyka przyjmuje jednak, iż pracodawcą sprawującym opiekę socjalną nad emerytami i rencistami jest ostatni pracodawca, u którego byli oni zatrudnieni. Potwierdza to również orzecznictwo sądowe.

 

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 1991 r., sygn. akt I PZP 56/91, zakład pracy obowiązany jest objąć opieką socjalną takiego emeryta i rencistę, dla którego ten zakład pracy był ostatnim miejscem pracy przed przejściem na emeryturę lub rentę, i to niezależnie od tego, czy odszedł z niego na emeryturę lub rentę po raz pierwszy, czy też „ponownie”. Sprowadza się on w gruncie rzeczy do tezy, że aczkolwiek nabycie prawa do emerytury następuje tylko jeden raz, to nie oznacza to, że „przejście na emeryturę” może nastąpić tylko jeden raz. Inaczej mówiąc, możliwe jest (są) ponowne przejście na emeryturę, jeżeli po nabyciu i ustaleniu prawa do emerytury pracownik podejmuje jeszcze raz zatrudnienie.

 

Z tego powodu dyrekcja Pani ostatniej szkoły, z której przechodziła Pani pierwszy raz na emeryturę, ma rację, wskazując, iż szkoła ta nie jest właściwą do wypłaty świadczeń z funduszu (ZFŚS dla emerytów), bowiem Pani ostatnim, faktycznym pracodawcą było przedszkole, w którym pracowała Pani już po przejściu na emeryturę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + cztery =

»Podobne materiały

Pomoc z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Chciałabym się dowiedzieć, co należy zrobić, aby otrzymać pomoc z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy zakład pracy może żądać od pracowników zaświadczenia o dochodach rodziny?  
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »