Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zezwolenie na pobyt stały cudzoziemca – męża Polki

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 18.02.2011

Wyszłam za mąż za obywatela Nigerii, ślub jest już zarejestrowany w Polsce. Niebawem mąż przyjeżdża do mnie (ma wizę czasową). Chcemy, by w tym czasie uzyskał pozwolenie na pobyt i pracę, gdyż zamierzamy mieszkać na stałe w Polsce. Jakie powinniśmy spełnić warunki, by uzyskać wszelkie zgody?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

 

Problematyka przez Panią poruszona została w głównej mierze uregulowana w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach. W mojej ocenie, jeśli związek małżeński został już zarejestrowany w urzędzie stanu cywilnego, to Pani mąż powinien ubiegać się zezwolenie na zamieszkanie, motywując wniosek art. 53 § 1 pkt 6 ustawy – „zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony udziela się cudzoziemcowi, który jest małżonkiem obywatela polskiego”.

 

Organ prowadzący może w przedmiotowej sytuacji ustalić, czy związek małżeński nie został zawarty w celu obejścia przez cudzoziemca przepisów o udzielaniu zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności jeśli:

 

  1. jedno z małżonków przyjęło korzyść majątkową w zamian za wyrażenie zgody na zawarcie małżeństwa, o ile nie wynika to ze zwyczaju ugruntowanego w danym państwie lub grupie społecznej;
  2. małżonkowie nie wypełniają prawnych obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa;
  3. małżonkowie nie zamieszkują wspólnie;
  4. małżonkowie nie spotkali się nigdy przed zawarciem małżeństwa;
  5. małżonkowie nie mówią językiem zrozumiałym dla obojga;
  6. małżonkowie nie są zgodni co do dotyczących ich danych osobowych i innych istotnych okoliczności, które ich dotyczą;
  7. jedno z małżonków lub oboje małżonkowie w przeszłości zawierali już małżeństwa dla pozoru.

 

Uzyskanie zezwolenia na podstawie wyżej podanej podstawy automatycznie rozwiąże problem uzyskania pozwolenia na pracę na terenie Polski. Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 87) z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę zwolniony jest cudzoziemiec będący małżonkiem obywatela polskiego i posiada zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udzielone w związku z zawarciem małżeństwa.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - X =

»Podobne materiały

Zezwolenie na zamieszkanie

Mieszkam za granicą. Poznałam tu mężczyznę, w którym się zakochałam, jednak nie jest on obywatelem Unii Europejskiej. Chcemy razem osiedlić się w Polsce. Jakie kroki powinniśmy podjąć? Czy zawarcie małżeństwa ułatwiłoby uregulowanie sprawy pobytu i uzyskanie zezwolenia na zamieszkanie w Polsce?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »