Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zezwolenie na opuszczenie zakładu karnego

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 16.11.2012

Mój narzeczony od kilku miesięcy przebywa w zakładzie półotwartym (szczegóły dotyczące jego kary przesyłam w załączniku). Narzeczony do tej pory nie korzystał z widzeń ani przepustek. Opinię z zakładu karnego ma bardzo dobrą, otrzymuje nagrody. Teraz wybieram się do Polski na urlop (na stałe mieszkam w Austrii) i chciałabym, aby narzeczony dostał przepustkę. Jakich argumentów użyć we wniosku, żeby narzeczony uzyskał zezwolenie na opuszczenie zakładu karnego?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kodeks karny wykonawczy (K.k.w.) stanowi w art. 102, iż skazany ma prawo w szczególności do utrzymywania więzi z rodziną i innymi osobami bliskimi.

 

Skazanemu należy umożliwiać utrzymywanie więzi przede wszystkim z rodziną i innymi osobami bliskimi przez widzenia, korespondencję, rozmowy telefoniczne, paczki i przekazy pieniężne, a w uzasadnionych wypadkach, za zgodą dyrektora zakładu karnego, również przez inne środki łączności, oraz ułatwiać utrzymywanie kontaktów z podmiotami, o których mowa w art. 38 § 1 (art. 105 § 1 K.k.w.).

 

Oznacza to, iż ma Pani prawo spotkać się z narzeczonym w trakcie odbywania przez niego kary pozbawienia wolności. Ponieważ na stałe zamieszkuje Pani poza granicami kraju i wyjątkowo przyjeżdża Pani do Polski, mogą Państwo – a dokładnie rzecz ujmując narzeczony – starać się o uzyskanie zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego na okres Pani pobytu.

 

W tym celu Pani narzeczony winien złożyć wniosek do sądu penitencjarnego, właściwego ze względu na miejsce położenia zakładu karnego, o zezwolenie na opuszczenie zakładu karnego. Wniosek taki składa się w oparciu o art. 141 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego. Jak stanowi ww. przepis:

 

„Art. 141. § 1. Dyrektor zakładu karnego może udzielić skazanemu zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego pod konwojem funkcjonariusza Służby Więziennej, osoby godnej zaufania lub samodzielnie, na czas nieprzekraczający 5 dni, w celu odwiedzenia poważnie chorego członka rodziny, uczestnictwa w pogrzebie członka rodziny oraz w innych wypadkach szczególnie ważnych dla skazanego”.

 

Narzeczony winien argumentować, iż zachodzą szczególnie ważne dla niego wypadki, tj. wizyta Pani, niewidzianej od kilku miesięcy, krótki czas Pani pobytu w Polsce oraz pierwsza możliwość kontaktu z rodziną od chwili osadzenia w ZK. Uzasadniając swoją prośbę, narzeczony może podnosić, iż do tej pory nie był przez nikogo odwiedzany, a jego opinia w ZK jest bardzo dobra, był wielokrotnie nagradzany, nie jest członkiem subkultur. Do wniosku proszę załączyć kopię Pani biletu powrotnego.

 

Muszą Państwo jednak pamiętać, iż tego rodzaju przepustka nie może być dłuższa niż 5 dni i po niej narzeczony musi stawić się ponownie w zakładzie.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + 4 =

»Podobne materiały

Odbywanie kary więzienia a możliwość wcześniejszego zwolnienia

Mój brat został skazany na rok więzienia za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Wyrok został odwieszony. Od czego zależy wysokość kaucji? Czy po warunkowym wcześniejszym zwolnieniu lub zwolnieniu z powodu wpłacenia kaucji brat będzie mógł przekroczyć granice kraju? Dodam, że m

Ciężka choroba więźnia zakładu karnego a przepustka

Odbywam karę więzienia, ale obecnie mam przerwę z powodu złego stanu zdrowia – muszę być leczony poza zakładem karnym, cierpię na ciężką chorobę wirusową. Przerwa udzielona została do końca października 2011 r., ale miesiąc temu lekarz uznał, że obecne leki na mnie źle

Dozór elektroniczny dla więźnia – niedopełnienie formalności

Mój tata został skazany za jazdę na rowerze po alkoholu. Będąc w zakładzie karnym, dostał możliwość skorzystania z dozoru elektronicznego (opaska). Został wypuszczony do domu i miał otrzymać opaskę. Dwa dni później jednak zadzwoniono, że tata nie dopełnił formalności i ma wróci
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »