Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zezwolenie na opuszczenie zakładu karnego

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 16.11.2012

Mój narzeczony od kilku miesięcy przebywa w zakładzie półotwartym (szczegóły dotyczące jego kary przesyłam w załączniku). Narzeczony do tej pory nie korzystał z widzeń ani przepustek. Opinię z zakładu karnego ma bardzo dobrą, otrzymuje nagrody. Teraz wybieram się do Polski na urlop (na stałe mieszkam w Austrii) i chciałabym, aby narzeczony dostał przepustkę. Jakich argumentów użyć we wniosku, żeby narzeczony uzyskał zezwolenie na opuszczenie zakładu karnego?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kodeks karny wykonawczy (K.k.w.) stanowi w art. 102, iż skazany ma prawo w szczególności do utrzymywania więzi z rodziną i innymi osobami bliskimi.

 

Skazanemu należy umożliwiać utrzymywanie więzi przede wszystkim z rodziną i innymi osobami bliskimi przez widzenia, korespondencję, rozmowy telefoniczne, paczki i przekazy pieniężne, a w uzasadnionych wypadkach, za zgodą dyrektora zakładu karnego, również przez inne środki łączności, oraz ułatwiać utrzymywanie kontaktów z podmiotami, o których mowa w art. 38 § 1 (art. 105 § 1 K.k.w.).

 

Oznacza to, iż ma Pani prawo spotkać się z narzeczonym w trakcie odbywania przez niego kary pozbawienia wolności. Ponieważ na stałe zamieszkuje Pani poza granicami kraju i wyjątkowo przyjeżdża Pani do Polski, mogą Państwo – a dokładnie rzecz ujmując narzeczony – starać się o uzyskanie zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego na okres Pani pobytu.

 

W tym celu Pani narzeczony winien złożyć wniosek do sądu penitencjarnego, właściwego ze względu na miejsce położenia zakładu karnego, o zezwolenie na opuszczenie zakładu karnego. Wniosek taki składa się w oparciu o art. 141 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego. Jak stanowi ww. przepis:

 

„Art. 141. § 1. Dyrektor zakładu karnego może udzielić skazanemu zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego pod konwojem funkcjonariusza Służby Więziennej, osoby godnej zaufania lub samodzielnie, na czas nieprzekraczający 5 dni, w celu odwiedzenia poważnie chorego członka rodziny, uczestnictwa w pogrzebie członka rodziny oraz w innych wypadkach szczególnie ważnych dla skazanego”.

 

Narzeczony winien argumentować, iż zachodzą szczególnie ważne dla niego wypadki, tj. wizyta Pani, niewidzianej od kilku miesięcy, krótki czas Pani pobytu w Polsce oraz pierwsza możliwość kontaktu z rodziną od chwili osadzenia w ZK. Uzasadniając swoją prośbę, narzeczony może podnosić, iż do tej pory nie był przez nikogo odwiedzany, a jego opinia w ZK jest bardzo dobra, był wielokrotnie nagradzany, nie jest członkiem subkultur. Do wniosku proszę załączyć kopię Pani biletu powrotnego.

 

Muszą Państwo jednak pamiętać, iż tego rodzaju przepustka nie może być dłuższa niż 5 dni i po niej narzeczony musi stawić się ponownie w zakładzie.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + IV =

»Podobne materiały

Odbywanie kary więzienia a możliwość wcześniejszego zwolnienia

Mój brat został skazany na rok więzienia za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Wyrok został odwieszony. Od czego zależy wysokość kaucji? Czy po warunkowym wcześniejszym zwolnieniu lub zwolnieniu z powodu wpłacenia kaucji brat będzie mógł przekroczyć granice kraju? Dodam, że mieszka od kilku

 

Dozór elektroniczny dla więźnia – niedopełnienie formalności

Mój tata został skazany za jazdę na rowerze po alkoholu. Będąc w zakładzie karnym, dostał możliwość skorzystania z dozoru elektronicznego (opaska). Został wypuszczony do domu i miał otrzymać opaskę. Dwa dni później jednak zadzwoniono, że tata nie dopełnił formalności i ma wrócić do zakładu karnego.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »