Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zeznania w sądzie za granicą

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 21.11.2008

Jakiś czas temu mieszkałam w Anglii, wynajmując dom z innymi osobami. Okazało się, że ktoś bez mojej wiedzy korzystał z mojego konta bankowego, posługując się moją kartą bankomatową. Złożyłam w Anglii zeznania na Policji. Teraz otrzymałam wiadomość, że będę potrzebna w sądzie, gdy sprawa będzie na wokandzie. Boję się i nie chcę tam jechać. Nigdy nie byłam w sądzie, nawet w Polsce, a co dopiero za granicą! Co mogę zrobić? Co na to prawo?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Anna Jędrzejczak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z opisanej przez Panią sytuacji wynika, że została Pani wezwana do stawiennictwa w charakterze świadka przed sąd karny w Anglii. W tej sytuacji uprzejmie informuję, co następuje.

 

Zeznania świadka są istotnym środkiem dowodowym w każdym postępowaniu sądowym. Szczególne znaczenie mają jednak w postępowaniu karnym, gdzie sąd jest obowiązany – niezależnie od systemu prawnego i od aktywności stron – dążyć do możliwie pełnego wyjaśnienia sprawy i rozważenia wszelkich jej okoliczności. Wszak orzeka o winie lub niewinności oraz ewentualnej karze dla oskarżonego (oskarżonych).

 

Z powyższych powodów sąd może zmusić świadków, którzy mają zdolność prawną, do złożenia zeznań.

 

Na wstępie należy podnieść, że po wydaniu przez sąd i prawidłowym doręczeniu wezwania, jest ono wiążące dla świadka do momentu zakończenia rozprawy.

 

Świadkowi, który pomimo otrzymania wezwania nie stawi się w sądzie lub odmówi złożenia zeznania, grozi grzywna, a w ostateczności nawet nakaz aresztowania. Oczywiście takie kary, jeżeli zostałyby wymierzone, nie byłyby łatwe do zrealizowania, skoro przebywa Pani w Polsce. Wiele zależy tutaj od praktyki współpracy pomiędzy Polską a danym krajem obcym, ale z całą pewnością, jeżeli kiedyś chciałaby Pani wrócić do Anglii, a okoliczność ukarania przez miejscowy sąd wyszłaby na jaw, mogłaby mieć Pani spore nieprzyjemności.

 

Ponadto do ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym wprowadzono niedawno zapis, że w polskim rejestrze skazanych ujmuje się prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych. Tymczasem odpis z tego rejestru bywa potrzebny np. podczas starania się o pracę w Polsce, a niekiedy również w pewnych sprawach urzędowych.

 

Jako świadek może Pani odmówić odpowiedzi na niektóre pytania (nie zeznań w ogóle), powołując się na przywilej uniemożliwiający samooskarżenie (oznaczający, że od świadka nie można wymagać złożenia zeznań, jeżeli istnieje faktyczne niebezpieczeństwo, iż naraziłoby to świadka lub jego współmałżonka na zarzut lub karę za przestępstwo karalne w Wielkiej Brytanii). Przywileju można się zrzec.

 

Jeżeli nie włada Pani językiem obcym, winien być przywołany tłumacz.

 

Skoro nie może Pani stawić się przed sądem w Anglii lub uprawdopodobni Pani, że wiąże się to z nadmiernymi trudnościami – to może Pani spróbować zwrócić się do tego sądu (na piśmie) o przesłuchanie Pani przed sądem polskim właściwym dla Pani miejsca zamieszkania (proszę ustalić ten sąd i wskazać go sądowi angielskiemu) w drodze tzw. pomocy prawnej. W odpowiednim wniosku proszę własnymi słowami przywołać możliwie dużo argumentów, które przemawiałyby za uwzględnieniem Pani prośby (np. odległość pomiędzy krajami, koszt dojazdu, praca w Polsce, konieczność opieki nad członkiem rodziny, dzieckiem itd.).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem - 0 =

»Podobne materiały

Doprowadzenie świadka siłą do sądu

Dostałem zawiadomienie z sądu na temat doprowadzenia siłą w charakterze świadka. Jak uniknąć doprowadzenia (chciałbym stawić się sam)? Jak ono wygląda? Dodam, że płaciłem już dwukrotnie grzywnę.

Skorzystanie z prawa do odmowy zeznań

Zostałam wezwana do sądu w charakterze świadka. Sprawa toczy się przeciwko mężowi siostry mojego męża. Czy mogę skorzystać z prawa do odmowy zeznań?

Świadek w procesie o oszustwo

Przed trzema laty prowadziłam biuro tłumaczeń. Zlecałam tłumaczenia tekstów otrzymywanych od firm  współpracującym ze mną tłumaczom, głównie drogą elektroniczną. Pewnego razu zleciłam tekst tłumaczowi, który okazał się oszustem. Podszywając się pod francuskie biuro t
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »