Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zeznania syna w sądzie

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 14.02.2009

Toczy się przeciwko mnie postępowanie karne. Obwiniono mnie o to, że pozwoliłam małoletniemu synowi, który nie posiada uprawnień do prowadzenia quada, jeździć takim pojazdem, co doprowadziło do uszkodzenia skutera pana X. Nie przyznaję się do winy, gdyż nie był to mój syn. Syn w tym czasie przebywał z ojcem. Syn ma 11 lat, był już w tej sprawie przesłuchiwany na policji. Na pierwszej rozprawie sąd postanowił wezwać syna jeszcze raz do składania zeznań, tym razem w sądzie. Czy muszę zgodzić się na kolejne przesłuchanie? Syn choruje na astmę i stres może spowodować nasilenie się objawów choroby. Czy jeśli nie zgodziłabym się na zeznawanie przez syna, zaszkodzi to w jakiś sposób w mojej sprawie?

Anna Jędrzejczak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W postępowaniu w sprawach o wykroczenia osoba najbliższa dla obwinionego ma prawo do odmowy składania zeznań na podstawie przepisu art. 41 § 1 Kodeksu postępowania karnego w sprawach o wykroczenia w związku z art. 182 § 1 Kodeksu postępowania karnego.

 

Niewątpliwie Pani syn jest osobą najbliższą dla Pani (art. 115 § 11 Kodeksu karnego), zatem może skorzystać z prawa do odmowy składania zeznań. Jednak oświadczenie świadka, że chce z takiego prawa skorzystać, można złożyć nie później niż przed rozpoczęciem pierwszego zeznawania w postępowaniu sądowym. Jeśli świadek skorzysta z tego prawa, to poprzednio złożone zeznania nie mogą służyć za dowód ani być w żaden sposób odtwarzane.

 

Jeżeli Pani syn jest jedynym świadkiem zdarzenia, który zeznawał na Pani korzyść, to odmowa zeznawania może Pani zaszkodzić. Nie zostanie Pani bowiem oczyszczona z zarzutów w związku z brakiem dowodów na Pani korzyść. Sąd co do zasady daje w takiej sytuacji wiarę pozostałym dowodom, chyba że nie są wystarczające do stwierdzenia okoliczności zdarzenia. Jeśli jednak okoliczności, o których miał zeznać Pani syn, można ustalić przez zgromadzenie innych dowodów (np. byli naoczni świadkowie zdarzenia, którzy potwierdzają Pani wersję), to odmowa zeznawania nie będzie miała negatywnego wpływu na Pani sytuację.

 

Musi Pani zatem ocenić sytuację i zebrany w sprawie materiał dowodowy. Dopiero na tej podstawie można rozważyć możliwość skorzystania z prawa do odmowy składania zeznań oraz realnie rozważyć, czy odmowa składania zeznań przez Pani syna jest opłacalna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus 10 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Transport roweru czy jazda po pijanemu?

Będąc nietrzeźwą (I próba – 0,31 mg/dm 3 ; II próba – 0,22 mg/dm 3 ), siedziałam na siodełku niesprawnego roweru (spadł łańcuch) i odpychając się nogami, jechałam po chodniku pustej ulicy nocą. Jaka jest kwalifikacja prawna takiego czynu? Czy niesprawny rower jest nadal pojazdem?

Potrącenie na pasach osoby nietrzeźwej

Kilka miesięcy temu potrąciłem na przejściu dla pieszych mężczyznę. Na skutek potrącenia doznał złamania ręki i nogi. Byłem trzeźwy, samochód był sprawny, natomiast potrącony mężczyzna był pod wpływem alkoholu (policjant wspomniał o tym w protokole, ale ponoć nie miał prawa przeprowadzić badania). Podczas przesłuchania przyznałem się do winy, a policjant doradził nie poddawać się od razu dobrowolnie karze, tylko złożyć wniosek do prokuratury o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Z prokuratury otrzymałem pismo o przekazaniu akt sprawy do sądu karnego. Chciałbym jak najszybciej zakończyć tę sprawę – co powinienem zrobić? A może próbować doprowadzić do ugody z prokuratorem? Czy warto poruszać kwestię nietrzeźwości ofiary?

Konsekwencje przywłaszczenia superaty drewna

Mój mąż jest leśniczym. Został oskarżony o kradzież drewna, które pozostało w lesie jako tzw. superata, czyli nadwyżka (czyli było niczyje). Drewno wykorzystał do ogrzania leśniczówki. Dodam, że zamierzał zgłosić ten fakt przełożonemu, który jednak go ubiegł i złożył doniesienie na policję. Co grozi mężowi? Co powinien zrobić? Czy faktycznie postąpił niezgodnie z prawem?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »