Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zeznania syna w sądzie

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 14.02.2009

Toczy się przeciwko mnie postępowanie karne. Obwiniono mnie o to, że pozwoliłam małoletniemu synowi, który nie posiada uprawnień do prowadzenia quada, jeździć takim pojazdem, co doprowadziło do uszkodzenia skutera pana X. Nie przyznaję się do winy, gdyż nie był to mój syn. Syn w tym czasie przebywał z ojcem. Syn ma 11 lat, był już w tej sprawie przesłuchiwany na policji. Na pierwszej rozprawie sąd postanowił wezwać syna jeszcze raz do składania zeznań, tym razem w sądzie. Czy muszę zgodzić się na kolejne przesłuchanie? Syn choruje na astmę i stres może spowodować nasilenie się objawów choroby. Czy jeśli nie zgodziłabym się na zeznawanie przez syna, zaszkodzi to w jakiś sposób w mojej sprawie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W postępowaniu w sprawach o wykroczenia osoba najbliższa dla obwinionego ma prawo do odmowy składania zeznań na podstawie przepisu art. 41 § 1 Kodeksu postępowania karnego w sprawach o wykroczenia w związku z art. 182 § 1 Kodeksu postępowania karnego.

 

Niewątpliwie Pani syn jest osobą najbliższą dla Pani (art. 115 § 11 Kodeksu karnego), zatem może skorzystać z prawa do odmowy składania zeznań. Jednak oświadczenie świadka, że chce z takiego prawa skorzystać, można złożyć nie później niż przed rozpoczęciem pierwszego zeznawania w postępowaniu sądowym. Jeśli świadek skorzysta z tego prawa, to poprzednio złożone zeznania nie mogą służyć za dowód ani być w żaden sposób odtwarzane.

 

Jeżeli Pani syn jest jedynym świadkiem zdarzenia, który zeznawał na Pani korzyść, to odmowa zeznawania może Pani zaszkodzić. Nie zostanie Pani bowiem oczyszczona z zarzutów w związku z brakiem dowodów na Pani korzyść. Sąd co do zasady daje w takiej sytuacji wiarę pozostałym dowodom, chyba że nie są wystarczające do stwierdzenia okoliczności zdarzenia. Jeśli jednak okoliczności, o których miał zeznać Pani syn, można ustalić przez zgromadzenie innych dowodów (np. byli naoczni świadkowie zdarzenia, którzy potwierdzają Pani wersję), to odmowa zeznawania nie będzie miała negatywnego wpływu na Pani sytuację.

 

Musi Pani zatem ocenić sytuację i zebrany w sprawie materiał dowodowy. Dopiero na tej podstawie można rozważyć możliwość skorzystania z prawa do odmowy składania zeznań oraz realnie rozważyć, czy odmowa składania zeznań przez Pani syna jest opłacalna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - 0 =

»Podobne materiały

Transport roweru czy jazda po pijanemu?

Będąc nietrzeźwą (I próba – 0,31 mg/dm 3 ; II próba – 0,22 mg/dm 3 ), siedziałam na siodełku niesprawnego roweru (spadł łańcuch) i odpychając się nogami, jechałam po chodniku pustej ulicy nocą. Jaka jest kwalifikacja prawna takiego czynu? Czy niesprawny rower jest nadal pojazdem?

Potrącenie na pasach osoby nietrzeźwej

Kilka miesięcy temu potrąciłem na przejściu dla pieszych mężczyznę. Na skutek potrącenia doznał złamania ręki i nogi. Byłem trzeźwy, samochód był sprawny, natomiast potrącony mężczyzna był pod wpływem alkoholu (policjant wspomniał o tym w protokole, ale ponoć nie miał prawa przeprowadzić badania).

Konsekwencje przywłaszczenia superaty drewna

Mój mąż jest leśniczym. Został oskarżony o kradzież drewna, które pozostało w lesie jako tzw. superata, czyli nadwyżka (czyli było niczyje). Drewno wykorzystał do ogrzania leśniczówki. Dodam, że zamierzał zgłosić ten fakt przełożonemu, który jednak go ubiegł i złożył doniesienie na policję. Co grozi
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »