Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kłamstwa w zeznaniach świadka

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 25.03.2013

Były mąż za wszelką cenę stara się uprzykrzyć życie swojej eksmałżonce. Obecnie chce odebrać byłej żonie ich wspólne dzieci. Toczy się sprawa w sądzie, podczas której mężczyzna kłamie bez skrupułów. Jego świadek kłamał również i zeznał, że matka dzieci wynajęła go, aby pobił obecną konkubinę jej eksmałżonka. Matka dzieci nie zna tego bandyty i nigdy nie posunęłaby się do takich czynów. Jak udowodnić, kłamstwa w zeznaniach świadka?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Pana opisem sprawy, odpowiadając na Pańskie pytanie, należy wskazać, iż zeznania świadka – jak każdy inny dowód w postępowaniu cywilnym – podlegają badaniu co do swojego znaczenia i wiarygodności przez orzekający w sprawie sąd.

 

Zgodnie bowiem z przepisem art. 233 Kodeksu postępowania cywilnego:

 

„§ 1. Sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału.

 

§ 2. Sąd oceni na tej samej podstawie, jakie znaczenie nadać odmowie przedstawienia przez stronę dowodu lub przeszkodom stawianym przez nią w jego przeprowadzeniu wbrew postanowieniu sądu”.

 

Dlatego też w zaistniałej sytuacji, w celu odparcia zarzutów, na okoliczność których dany świadek miałby zeznawać, konieczne byłoby po pierwsze przedstawienie kontrdowodów na poparcie okoliczności przeciwnych do tego, co świadek będzie zeznawał. Mowa o np. świadkach, którzy potwierdzą, że pozwana wskazanego „bandyty” nie zna oraz że jest ona osobą, która nigdy nie posunęłaby się do takich czynów.

 

Po drugie należałoby dążyć do obalenia wiarygodności świadka („bandyty”), aby nie był on w stanie w sposób przekonujący wyjaśnić, jak doszło do jego kontaktu z pozwaną, jakie były warunki rzekomej współpracy, kiedy i gdzie się strony spotykały itp.

 

Zasadniczo w tego typu sprawach dobrym rozwiązaniem jest wypytywanie świadka o wszystkie – nawet z pozoru nieistotne – szczegóły sprawy, aby w końcu przy którymś pytaniu świadek ten pomylił się przy udzielaniu odpowiedzi lub aby nie był w stanie w ogóle odpowiedzieć na pytanie, gdy tymczasem z okoliczności sprawy wynikałoby, że zgodnie z jego wcześniejszymi twierdzeniami powinien on wiedzę taką posiadać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - pięć =

»Podobne materiały

Czy można odmówić zeznań w charakterze świadka?

Mamy być świadkami w sądzie, ale nie znamy sprawy i od kilku lat nie utrzymujemy z rodziną kontaktu, bo od dawna przebywamy za granicą. Czy możemy odwołać się i nie zeznawać? Przyjazd do kraju byłby dla nas bardzo kosztowny.

 

Ustanowienie kuratora dla nieobecnej strony postępowania

Toczy się sprawa spadkowa o zniesienie współwłasności miedzy matką, córką i synem. Syn napisał oświadczenie o zrzeczeniu się praw do współwłasności. Niestety nie można obecnie ustalić adresu syna (który prawdopodobnie ma jakieś problemy z prawem). Tymczasem sędzia poinformował, że oczekuje podania a

 

Świadek w sprawie rozwodowej

Zostałam wezwana przez sąd do stawienia się i złożenia zeznań w charakterze świadka w sprawie o rozwód, która dotyczy mojej szwagierki i jej męża. Czy mogę odmówić składania zeznań? Nie wiem, kto mnie podał jako świadka, ale czy to ma jakieś znaczenie dla mojej odmowy? Czy ewentualną odmowę składa s

 

Różnice w wycenie nieruchomości przez dwóch rzeczoznawców

Aktualnie toczy się sprawa o podział majątku. Co mam zrobić w sytuacji, w której wycena nieruchomości zrobiona przez dwóch rzeczoznawców biegłych sądowych znacznie się od siebie różni? Jeden rzeczoznawca wycenił nieruchomość na 400 000 zł, a drugi na 300 000 zł. W obu przypadkach to sąd wyznaczył rz

 

Wycofanie pozwu a koszty procesowe

W sprawie w sądzie pracy przeciwko pracodawcy, dotyczącej naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, sąd skierował strony na mediację. Zakończyła się ona niezawarciem ugody i mediator sporządził dla sądu protokół. Sprawa jest na etapie wymiany pism procesowych, ale nie wyznaczono terminu

 

Czy sąd może wyznaczyć osobę kuratorem bez jego zgody?

Dostałem wezwanie do sądu w charakterze świadka, gdzie będę przesłuchiwana na okoliczność ustanowienia kurateli dla osoby nieobecnej. Czy sąd może mnie wyznaczyć kuratorem bez mojej zgody? Jeżeli tak, do jakich obowiązków będę zobowiązana? Jestem skromnym emerytem nieobeznanym z sądem, co budzi moje

 

Przesłuchanie świadka mieszkającego za granicą

Odebrałem list skierowany do mojego syna, który obecnie mieszka za granicą (we Francji). Syn ma zostać przesłuchany w charakterze świadka, lecz nie może teraz przyjechać do Polski. Jak usprawiedliwić niestawiennictwo syna?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »