Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zdrada żony – wniesienie pozwu rozwodowego przez męża

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 29.03.2012

Dowiedziałem się, że żona mnie od dawna zdradza. Chcę się rozwieść. Co mam złożyć i do jakiego sądu? Czy mam przedłożyć dowody zdrady? Czy możliwe jest orzeczenie rozwodu bez wskazywania winnego? Jak napisać pozew? Czy potrzebny jest adwokat?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

„§ 1. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

 

§ 2. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

 

§ 3. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”.

 

Z kolei zgodnie z art. 57:

 

„§ 1. Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.

 

§ 2. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy”.

 

Jak widać, sąd co do zasady orzeka o winie, chyba że strony żądają zaniechania takiego orzeczenia. Mimo iż żona Pana zdradziła, nie musi Pan żądać orzeczenia o winie. Może Pan wspomnieć o swoich podejrzeniach czy też przypuszczeniach i braku dowodów, ale nie musi Pan. Jednakże może Pan oczywiście na tej podstawie żądać orzeczenia o winie. Wszystko będzie zależało od postępowania dowodowego.

 

Sąd przede wszystkim będzie badał, czy nastąpił między Państwem rozkład pożycia z sferze emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej oraz czy nie ucierpi na tym dobro małoletnich dzieci – jeśli są.

 

W pozwie należy opisać sytuację w małżeństwie, krótko, bez rozpisywania się – na to będzie czas na rozprawie przy składaniu zeznań.

 

Należy opisać, od jak dawna Państwo nie prowadzicie wspólnego życia – nie chodzi o mieszkanie razem, ale o utrzymywanie kontaktów cielesnych, więzi gospodarczych.

 

W sprawie o rozwód ważne jest, aby rozpad pożycia był zupełny i trwały. Bez szans na powrót do wspólnego życia i dalsze utrzymanie małżeństwa. W przeciwnym wypadku sąd oddali powództwo o rozwód.

 

Sądem właściwym jest sąd, w którego okręgu ostatnio wspólnie zamieszkiwaliście – według ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania. Sprawy o rozwód rozpatruje sąd okręgowy.

 

Do sprawy nie będzie potrzebny adwokat czy radca. Jeśli jest Pan zainteresowany – oczywiście polecimy Panu kompetentną osobę. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X minus 4 =

»Podobne materiały

Czy uzyskam rozwód, jeśli żona jest z innym mężczyzną w ciąży?

Od kilku lat moje kontakty z żoną są bardzo ograniczone, ponieważ pracuję za granicą. Żona również wyjechała do pracy, ale przebywa w innym kraju Europy i nie widujemy się. Na początku tego roku żona zaszła w ciążę z innym mężczyzną, dlatego chciałbym uzyskać rozwód. Żona się miga, mam wrażenie

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »