Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zdrada a kwestia winy przy rozwodzie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 15.07.2018

Mam pytanie dotyczące kwestii winy przy rozwodzie w kontekście zdrady. Opis sytuacji: Po 24 latach małżeństwa wspólnie z mężem doszliśmy do wniosku, że najlepszym wyjściem w naszej sytuacji będzie rozwód. Mamy dorosłe dzieci. Po 16 latach małżeństwa zdradziłam męża. Mąż nadużywał alkoholu i nie interesował się rodziną. Romans trwał krótko, ale mąż dowiedział się o moim romansie. Postanowiliśmy spróbować ponownie, ale nie udało się i coraz bardziej oddalaliśmy się od siebie. Czy w świetle tego co napisałam rozwód z góry będzie przesądzony o mojej winie, czy w jakiś sposób mogę się obronić, że doszło do zdrady wyłącznie z powodu braku zainteresowania męża mną i dziećmi? Czy jest szansa na orzeczenie o wspólnej winie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zdrada a kwestia winy przy rozwodzie

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

 

Z treści Pani pytania wynika, że wspólnie z mężem podjęła Pani decyzję o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód. Mają Państwo wspólne dzieci. W trakcie trwania małżeństwa doszło jednak do zdrady. Swoje zachowanie tłumaczy Pani zachowaniem męża, tj. nadużywaniem przez niego alkoholu, brakiem zainteresowania Panią i dziećmi. Zastanawia się Pani, czy w sytuacji kiedy mąż wiedział o zdradzie, rozwód musi nastąpić z Pani wyłącznej winy.

 

Odnosząc się do winy, zauważyć należy, że pojęcie winy nie ma definicji ustawowej nie tylko w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, ale i w Kodeksie cywilnym. Pojęcie to zostało natomiast wyjaśnione w doktrynie i orzecznictwie cywilistycznym.

 

Wina rozkładu pożycia pozostaje w związku z naruszeniem obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, i to zarówno tych, które sformułowane są w prawie, jak i tych, dla których źródłem są tylko zasady współżycia społecznego. Chodzi tu zwłaszcza o naruszenie obowiązków: wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy, lojalności i wierności, współdziałania dla dobra rodziny, itd. (por. wyrok SN z dnia 21 września 1997 r., I CKN 646/97).

 

Przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego można podzielić na trzy podstawowe grupy.

 

Pierwsza grupa to przyczyny zawinione, wśród których można wymienić takie, jak groźba skierowana pod adresem drugiego z małżonków, nieetyczne postępowanie, bezczynny tryb życia, nadużywanie alkoholu, narkomania, agresja, odmowa wzajemnej pomocy, poniżanie małżonka, zdrada małżeńska, niewłaściwy stosunek do dzieci, zły stosunek do rodziny małżonka.

 

Drugą grupę stanowią przyczyny niezawinione, do których zaliczamy np. długotrwałą i nieuleczalną chorobę uniemożliwiającą albo w wysokim stopniu utrudniającą wykonywanie obowiązków małżeńskich, chorobę psychiczną, zasadniczą i istotną różnicę charakterów.

 

Trzecią grupę tworzą przyczyny, które mogą być uznane w zależności od okoliczności za zawinione lub niezawinione.

 

Innymi słowy, przypisanie wyłącznej winy Pani jest możliwe tylko, jeżeli Pani mężowi nie można przypisać żadnej, nawet najmniejszej winy. Innymi słowy, mąż musi być „kryształowo czysty”. Z tego co Pani pisze, mężowi można zarzucić kilka „grzechów”, których w żaden sposób bagatelizować nie można. Nadużywanie alkoholu oraz brak zainteresowania rodziną, o ile zostanie potwierdzony choćby przez dzieci, będzie wystarczającym do tego, by jeżeli mąż zechciałby wnioskować o rozwód z Pani winy, nastąpił on z winy obojga.

 

Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

 

W mojej ocenie, z uwagi na fakt, iż żadne z Państwa nie jest kryształowo czyste, rozwód z wyłącznej winy, będzie niezwykle trudny do uzyskania. Najlepiej zatem próbować rozwieść się polubownie, tj. bez orzekania o winie, albowiem skutek będzie taki sam, jak w przypadku rozwodu z winy obojga.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - 7 =

»Podobne materiały

Rozwód i kurator

Rok temu wystąpiłam o rozwód, ale mąż wyjechał za granicę i nie sposób ustalić miejsca jego pobytu. Sąd zdecydował o wyznaczeniu, spośród członków jego rodziny, osoby, która wystąpi w imieniu męża. Kłopot w tym, że ludzie ci są do mnie wrogo nastawieni. Czy muszą uczestniczyć

Rozwód za granicą i skutki prawne w Polsce

Kilka lat temu zawarłam w Polsce ślub z Holendrem. W 2004 roku rozwiedliśmy się (w Holandii). W lutym 2004 sąd orzekł rozwód, wyrok uprawomocnił się w lipcu. Kierownik USC w Polsce uważa, że muszę założyć sprawę rozwodową w Polsce, ponieważ uproszczona procedura rozwodowa mnie

Naruszenie tajemnicy korespondencji przez męża

Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Mój mąż, aby zgromadzić dowody przeciwko mnie, zainstalował nadajnik GPS pod moim samochodem – dzięki temu mógł mnie śledzić. Potem zainstalował na moim komputerze firmowym program śledzący, w wyniku czego pozyskał moje prywatne e-maile i rozpo
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »