Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zdolność do pracy pracownika po operacji

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 20.02.2017

Pracownik (stanowisko: elektryk) miał operację (by-passy). Wrócił do pracy, przynosząc orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy. W uwagach jest jednak napisane: „przeciwwskazana ciężka praca fizyczna, wskazane ograniczenie wysiłku”. Co to znaczy? Czym może skutkować, jeśli np. pracownik zasłabnie podczas przykręcania śruby?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zdolność do pracy pracownika po operacji

Fot. Fotolia

W sytuacji, gdy pracownik przedstawia pracodawcy orzeczenie lekarskie zawierające stwierdzenie, że pracownik jest zdolny do pracy, ale jednocześnie zawierające pewne ograniczenia (jak w pytaniu właśnie), oznacza to, że pracownik co do zasady nie może wykonywać czynności niezbędnych do pracy na zajmowanym przez niego stanowisku.

 

W takim przypadku pracodawca musi podjąć decyzję, czy rzeczywiście na danym stanowisku owe wymienione w ograniczeniu warunki występują, a jeśli tak – czy może przenieść pracownika na inne stanowisko.

 

Dopuszczenie pracownika do wykonywania pracy w okolicznościach wymienionych w orzeczeniu lekarza mogłoby stanowić naruszenie art. 207 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy, a także art. 94 pkt 4, czyli podstawowego obowiązku pracodawcy, jakim jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy.

 

Narażenie pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jest według Kodeksu karnego zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech.

 

Jeśli wiec pracodawca wie, że pracownik nie może wykonywać ciężkich prac, ale nie ma możliwości przeniesienia go na inne stanowisko, powinien rozważyć wypowiedzenie pracownikowi stosunku pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus I =

»Podobne materiały

Pozorność zatrudnienia a skutki podatkowe

Mam problem, jak postąpić, gdy ZUS wydał decyzję o pozorności zatrudnienia pracownika. Wynagrodzenie było moim kosztem uzyskania przychodu. Po zakończeniu roku wystawiony został PIT-11 i pracownik rozliczył przychód w zeznaniu rocznym. Jak mam teraz postąpić, aby sprawę zakończyć? Wiem, że ja powinn

 

Nie zaliczenie przez ZUS dwóch lat studiów do stażu pracy

Jestem nauczycielem. ZUS – po rozpatrzeniu mojego wniosku o emeryturę – odmówił mi jej przyznania z uwagi na brak wymaganego stażu pracy. Nie doliczono mi bowiem do stażu 2 lat studiów - nauki w szkole wyższej. Po dwóch latach studiów zostałem skreślony z listy studentów. Podjąłem studia

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »