Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zdjęcie z fotoradaru wysłane przez straż gminną

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 21.12.2010

Dostałem od straży gminnej zdjęcie z fotoradaru. Jest niewyraźne, więc wystosowałem pismo z prośbą o wysłanie mi innego zdjęcia, które jednoznacznie pokazuje moją winę, oraz kopii dokumentu własności fotoradaru. Straż nie odpowiedziała na moje pismo, tylko otrzymałem wezwanie stawienia się do jej siedziby. Jak mam postąpić? Czy straż gminna działa zgodnie z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Arkadiusz Dudkiewicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pańskie oburzenie jest być może uzasadnione, ale z drugiej strony straż gminna jako organ postępowania przygotowawczego w postępowaniu w sprawach o wykroczenia nie musi odpowiadać na Pańskie pismo w inny sposób, jak tylko w drodze stosownego postępowania przygotowawczego, które albo zakończy się skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu, albo postanowieniem o umorzeniu postępowania.

 

Cały tryb postępowania przygotowawczego (zwanego w ustawie czynnościami wyjaśniającymi) reguluje ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 roku Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (j.t. Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 848 z późn. zm.). Jej art. 54 § 1 stanowi, że „w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do wystąpienia z wnioskiem o ukaranie oraz zebrania danych niezbędnych do sporządzenia wniosku o ukaranie, Policja przeprowadza czynności wyjaśniające. Czynności te w miarę możności należy podjąć w miejscu popełnienia czynu bezpośrednio po jego ujawnieniu i zakończyć w ciągu miesiąca”.

 

Policja zatem (i na podstawie art. 17 § 3 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia także między innymi straż gminna) jest zobowiązana do wszczęcia i prowadzenia czynności wyjaśniających w celu wyjaśnienia, czy w ogóle są podstawy do wniesienia do sądu wniosku o ukaranie. To w tym trybie powinny być wyjaśniane wszystkie okoliczności danej sprawy.

 

Sugeruję więc aktywne uczestnictwo w czynnościach wyjaśniających, podtrzymywanie swoich twierdzeń (koniecznie do protokołu sporządzanego przez straż gminną z każdej czynności, w tym z przesłuchania obwinionego).

 

Dodam też, że to, czy dany fotoradar jest użytkowany przez straż gminną na podstawie przysługującego jej prawa własności, czy innego tytułu prawnego, nie ma kompletnie żadnego znaczenia dla możliwości wykorzystania zrobionej nim fotografii jako dowodu w sprawie o wykroczenie.

 

W tym sensie nie ma przepisu, który wprost nakazywałby, aby dane urządzenie należało (było własnością) np. straży gminnej.

 

W mojej ocenie nie może się Pan zatem skutecznie domagać dokumentu potwierdzającego prawo własności do fotoradaru, który zarejestrował przekroczenie prędkości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus 9 =

»Podobne materiały

Kontrola prędkości przez straż miejską

Czy straż miejska może ukarać mnie mandatem za przekroczenie prędkości, jeśli według mnie nie był wcześniej ustawiony znak D-51 „kontrola prędkości – fotoradar”? Czy mam prawo zażądać zgody policji na ustawienie przenośnego fotoradaru? Krótko mówiąc, co zrobić, a

Zarejestrowane wykroczenie

Otrzymałam mandat z GITD wraz z informacją o czynnościach wyjaśniających w sprawie wykroczenia zarejestrowanego przez radar. Żąda się ode mnie wskazania kierowcy lub osobistego stawienia się w Inspektoracie. Nie dołączono fotografii. Czy muszę wskazać kierującego? Co mi grozi, jeśli t
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »