Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zbycie niedawno otrzymanej działki i zakup nowego gruntu – kwestia podatków

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 11.01.2010

W maju tego roku jako darowiznę otrzymałem działkę budowlaną. Czy przed upływem 5 lat od otrzymania gruntu mogę go sprzedać bez konieczności płacenia podatku? Za uzyskane pieniądze chcę kupić inną działkę budowlaną.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Od dnia 1 stycznia 2009 roku obowiązuje zwolnienie stanowiące, iż wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e (to jest dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

 

By ze zwolnienia skorzystać, należy zatem „wydać” dochód ze sprzedaży na „własne cele mieszkaniowe”. Czym są „własne cele mieszkaniowe”? Ustawodawca wskazuje, iż wydatkami na własne cele mieszkaniowe są:

 

 1. „wydatki poniesione na:

   

   • nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
   • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,


    Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

   • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

   • budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

   • rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

   

   – położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

   

 2. wydatki poniesione na:

   

   • spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,

   • spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),

   • spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)

   

  – w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30”.

   

Należy także pamiętać, że za wydatki na własne cele mieszkaniowe nie uważa się wydatków poniesionych na:

 

 1. „nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
 2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

  – przeznaczonych na cele rekreacyjne”.

 

Reasumując, ze zwolnienia może Pan skorzystać, jeżeli nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia przedmiotowej działki zostanie przeznaczony na (tak jak Pan wskazuje) nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie. Grunt ten musi mieć status budowlanego lub zmienić przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 0 minus dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zbycie nieruchomości a podatek

Moje pytanie dotyczy podatku dochodowego ze zbycia nieruchomości będącej środkiem trwałym (amortyzacja od 2006 r.). Prowadzę działalność jednoosobową. W 2005 r. nabyłam działkę z rozpoczętą budową. Od 2006 r. wybudowany budynek jest dzierżawiony. Chciałabym sprzedać nieruchomość obecnemu dzierżawcy. Za pieniądze ze sprzedaży planuję kupić mieszkanie od dewelopera. Czy zapłacę podatek w związku ze zbyciem nieruchomości? Dodam, że nieruchomość to pawilon handlowo-usługowy.

Podatki a rozdzielność majątkowa

Chcielibyśmy z żoną bez rozwodu, zgodnie przeprowadzić rozdzielność majątkową, obecnie łączy nas wspólność majątkowa. Nasz majątek wspólny to dom i jest jeszcze nieruchomość rolna, którą kilkanaście lat temu nabyłem, będąc już w związku małżeńskim, ale z „majątku odrębnego”. Chodzi nam o to, aby przy podziale majątku i ustanowieniu rozdzielności nasz dom i możliwie duża (może być całość) część naszego majątku przypadła żonie. Proszę o podanie najkorzystniejszego podatkowo sposobu przeprowadzenia rozdzielności z uwzględnieniem podatku PIT od ewentualnego zbywania przez nas składników majątku przed upływem 5 lat.

Handel w grze CSGO a rozliczenie podatku

Od pewnego czasu handluję skórkami do broni z gry CSGO. Zarabiam na tym duże kwoty jednak mam problem, ponieważ strona wypłacająca przelewa pieniądze (dolary) na konto PayPal i nie wystawia żadnych rachunków/paragonów/faktur. Wypłacam pieniądze raz lub kilka razy w miesiącu. Jak mam rozliczyć podatek? Czy muszę założyć działalność gospodarczą?

Mieszkanie lokatorskie – rozliczenie z podatku od sprzedaży tej nieruchomości

Moje pytanie dotyczy podatku. Wykupiłem w maju 2005 r. mieszkanie ze spółdzielni mieszkaniowej, a w 2007 r., we wrześniu podpisałem umowę przedwstępną sprzedaży tego mieszkania. Miesiąc później zawarłem umowę przedwstępną kupna innego mieszkania. Jeszcze tego samego roku podpisałam umowę kupna nowego mieszkania (musiałem wziąć na nie kredyt mieszkaniowy). A w styczniu 2008 r. zawarłem umowę sprzedaży mieszkania wykupionego ze spółdzielni mieszkaniowej, kwotę ze sprzedaży przeznaczyłam na częściową spłatę kredytu mieszkaniowego. Czy będę musiał zapłacić podatek od całej kwoty, za którą sprzedałem mieszkanie, czy tylko od kwoty nierozliczonej?

Opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą a określenie ośrodka interesów życiowych

W roku 2009 od 1 stycznia do 30 listopada przebywałem za granicą wraz z narzeczoną, w kraju, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podczas tego pobytu pracowałem i uzyskiwałem dochody. Mój polski pracodawca na ten czas dał mi urlop bezpłatny, czyli pozostawałem w stosunku pracy z podmiotem krajowym. Do kraju wróciłem 30 listopada, urlop bezpłatny kończył mi się następnego dnia, więc cały grudzień pracowałem już u swojego polskiego pracodawcy. Od zagranicznego pracodawcy otrzymałem świadectwo pracy. Posiadam również wizy w paszporcie potwierdzające długość pobytu poza granicami Polski.

Przez cały ten okres nie byłem w kraju. Posiadam tu jednak mieszkanie, za które przez ten czas opłacałem elektronicznie czynsz oraz raty kredytu, który zaciągnąłem kilka lat temu, aby je wyremontować. Proszę o wyjaśnienie: jakie dochody uzyskane przeze mnie w 2009 r. podlegają opodatkowaniu w Polsce?

Czy w związku z moim pobytem za granicą podlegam nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czy też ograniczonemu do dochodu uzyskanego tylko w Polsce? Czy wypełnienie PIT 37 jest wystarczające, czy mam obowiązek zgłoszenia zarobków zagranicznych na innym dodatkowym formularzu? Czy dla celów podatkowych miejsce mojego zamieszkania w tym okresie znajdowało się poza granicami Polski? Jaki dokument byłby najwłaściwszy w celu potwierdzenia mojej rezydencji poza granicami Polski przez okres ponad 183 dni?

Rozliczenie dochodu w Polsce przez osobę pracującą na morzu

Pracuję na platformie wiertniczej włoskiej firmy. Obecnie miejscem pracy jest barka przy brzegach Republiki Konga. W kontrakcie firma zadeklarowała płacenie podatków w miejscu pracy – czyli w Kongo. Nie otrzymuję jednak żadnych istotnych dokumentów, które by o tym świadczyły. Dostałem jedynie wykaz zarobków kilku pracowników (w tym mnie – uwidocznione zarobki są jednak zaniżone). Jak powinienem się rozliczać, by uniknąć płacenia wysokiego podatku? Czy mogę skorzystać z ulgi abolicyjnej? Czy korzystne byłoby dla mnie rozliczenie się wraz z żoną, która nie pracuje? Czy przy rozliczeniu mogę odliczyć składki płacone na dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe? Czy mogę skorzystać z jakiś innych odliczeń?

Pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczone na budowę domu na działce współmałżonka

W 2007 roku sprzedaliśmy mieszkanie (przed upływem 5 lat od zakupu), a pieniądze ze sprzedaży przeznaczyliśmy na budowę domu. Działka, na której wybudowaliśmy dom, jest moim majątkiem odrębnym (otrzymałam ją w darowiźnie). Niestety okazało się, że możemy rozliczyć tylko połowę kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania, i musieliśmy zapłacić podatek wraz z odsetkami. Czy urząd skarbowy słusznie pobrał podatek od męża?

Zakup majątku od innej spółki a koszt uzyskania przychodu

Spółka z o.o. zakupiła majątek od spółki z zaległościami podatkowymi. Czy jest to koszt uzyskania przychodu dla spółki?

Praca dla firmy z Tajlandii a podatki płacone w Polsce

Jestem zatrudniany na kontrakty przez pracodawcę mającego siedzibę w Tajlandii. Jestem wysyłany jako serwisant do różnych krajów na wszystkich kontynentach. W Polsce nie uzyskuję żadnych dochodów. Czy wobec tego muszę płacić w Polsce podatek dochodowy?

Sprzedaż mieszkania, przeprowadzka do nowego domu i podatki

W lutym 2008 r. spółdzielnia mieszkaniowa przekształciła nasze lokatorskie prawo do lokalu (nabyte w 1987 r.) w odrębną własność. W tym roku zaczęliśmy budowę domu. Chcielibyśmy sprzedać mieszkanie, by zamieszkać w nowym domu. Jaki podatek się z tym wiąże?

Prowadzenie galerii sztuki, rozliczenia z twórcami – kto odprowadza zaliczki na podatek dochodowy?

Od niedawna prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą – internetową galerię sztuki. Z artystami podpisuję umowy komisu. Jeden z twórców zapytał mnie: „Jak w Pańskiej galerii wygląda sprawa odprowadzania podatku od zawartej transakcji? Większość galerii, z którymi współpracuję, bierze na siebie ten obowiązek”. W związku z tym, proszę o opinię, jak może wyglądać takie rozliczenie. Chciałbym również wiedzieć, jaką stawkę VAT zastosować do marży. Proszę o opisanie całego procesu rozliczania takiej transakcji.

Przejście na rozliczanie na zasadach ogólnych po przekroczeniu limitu

W 2008 r. obowiązywał przepis, że po przekroczeniu 600 tys. zł dochodu (będąc na ryczałcie) należało przejść na zasady ogólne, nawet jeżeli nastąpiło to w ciągu roku. W trakcie roku przekroczyłem ten limit, ale od stycznia do lipca miałem faktury zaliczkowe, na które faktura rozliczeniowa została wystawiona w grudniu. Czy faktury zaliczkowe wliczają się w dany miesiąc, czy dopiero w faktury końcowe? Kiedy tak naprawdę powinno się przejść na zasady ogólne?

Korzystanie z usług cateringowych przez spółkę

Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji filmowej. W czasie realizacji projektu filmowego spółka zapewnia całej ekipie filmowej wyżywienie, korzystając z usług cateringowych. Czy usługi cateringowe jako koszty produkcji stanowią koszt uzyskania przychodu dla spółki? Jak mam rozliczyć usługę cateringową przypadającą na podwykonawców, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą?

Zakup udziału w kamienicy i niezgłoszenie tego faktu w urzędzie skarbowym

Dziewięć lat temu kupiłem udział w kamienicy, wynoszący 1/30 nieruchomości (umowa w formie aktu notarialnego). Za udział zapłaciłem, ale nie zgłosiłem tego faktu w urzędzie skarbowym. Co powinienem teraz zrobić?

Opodatkowanie polskiej emerytury dla obywatela Danii

Mieszkam w Danii, ale mam polskie obywatelstwo. Niedługo zacznę otrzymywać polską emeryturę. W którym kraju powinienem płacić podatek? Jestem jednak w trakcie zrzekania się polskiego obywatelstwa na rzecz duńskiego – czy kiedy procedura się zakończy, polska emerytura zostanie mi odebrana? Jeśli nie – gdzie wówczas mam się rozliczać?

Świadczenie pracy w wielu krajach a rozliczenie podatków

Pracuję w pewnej firmie zarejestrowanej w Panamie. Zarząd firmy jest we Francji, a środki finansowe – w bankach m.in. w Szwajcarii. Ja sam wykonuję pracę głównie w Arabii Saudyjskiej. Niezależnie od miejsca świadczenia pracy, zgodnie z zawartą umową płacę 18% podatek od dochodów (mimo że w poszczególnych krajach stawka jest różna). W Polsce spędzam co drugi miesiąc, łącznie trochę ponad 180 dni. Według jakich zasad powinienem się rozliczać? Dodam, że ciężko byłoby mi udowodnić wszystkie miejsca świadczenia pracy.

Sprzedaż mieszkania z kredytem i środki przeznaczone na budowę domu

Nieco ponad 3 lata temu kupiłam na kredyt mieszkanie. Chciałabym je teraz sprzedać wraz z kredytem. Czy będę musiała zapłacić podatek od dochodu, jeśli pieniądze chcę przeznaczyć na budowę domu? Dodam, że jestem od początku zameldowana w tym mieszkaniu.

Sprzedaż nowo wybudowanego domku letniskowego i przekazanie uzyskanych środków dziecku – obowiązek podatkowy

W 1998 roku wraz z żoną kupiliśmy działkę budowlaną, a w 2000 roku zaczęliśmy na niej budowę domu letniskowego. W 2006 roku budowa została zakończona. Obecnie nieruchomość sprzedajemy za pośrednictwem biura nieruchomości, które dokonało również jej wyceny. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze chcemy przeznaczyć na zakup mieszkania dla córki. Proszę o wyjaśnienie, jak wygląda sprawa podatku w urzędzie skarbowym przy tej transakcji.

Działalność gospodarcza w Wielkiej Brytanii a mieszkanie w Polsce a płacenie podatków

Prowadzę działalność gospodarczą (związaną z usługowym portalem internetowym) w Wielkiej Brytanii, choć mieszkam w Polsce. Księgowość i wpłaty realizowane są przez angielskie podmioty, tam też się rozliczam. Czy mam obowiązek płacenia podatku również w Polsce? Czy powinnam zgłosić angielskie dochody w polskim urzędzie skarbowym? Dodam, że osiągałam też niewielkie dochody w Polsce (umowa o dzieło).

Podatek od wygranej

Wygrałem nagrody o łącznej wartości 10 000 zł w zagranicznym konkursie internetowym (firma zarejestrowana jest w Wielkiej Brytanii). Jaki powinienem zapłacić podatek od wygranej? Chciałbym jedną z tych nagród sprzedać – czy wówczas znów muszę zapłacić jakiś podatek?

Rozliczenie najmu mieszkania

Od kilku lat mieszkam w Belgii, gdzie przyjęłam obywatelstwo i rozliczam się z dochodów. Niedawno kupiłam w Polsce mieszkanie, które zaczęłam wynajmować. Deklaruję ten fakt w Belgii w formie tzw. podatku kadastralnego. Czy muszę się także rozliczać z dochodów z wynajmu w Polsce?

Podatek od sprzedaży mieszkania

Jakie ciąży na mnie zobowiązanie podatkowe z tytułu sprzedaży mieszkania, które sprzedałem cztery miesiące temu, a którego właścicielem byłem od 1996 r. (darowizna)?

Podatek od zakupu nieruchomości od syndyka

Czy muszę płacić w urzędzie skarbowym podatek po zakupie nieruchomości od syndyka, który przecież nie jest płatnikiem podatku VAT?

Opcje na akcje zbyte w USA a podatki

Osoba fizyczna, obywatel polski, rezydent polski w sensie podatkowym, pracownik firmy z USA, otrzymuje jako dodatkowy element wynagrodzenia opcje na akcje swego pracodawcy. Zbycie opcji jest jedyną formą realizacji promesy; następuje ono w USA. W wyniku transakcji osoba zainteresowana staje się właścicielem pokaźnej sumy dolarów, które chce spożytkować w Polsce. Jak należy postępować z amerykańskim IRS i polskim urzędem skarbowym, by te instytucje zabrały jak najmniej? Być może sprzedażą opcji zajmie się broker.

 

Praca przez internet a składki ZUS i podatki

Dostałem ofertę pracy od firmy mającej siedzibę w Anglii – moim zadaniem będzie zdalne tworzenie stron internetowych. Wynagrodzenie otrzymam w funtach na konto bankowe. Co ewentualnie mógłbym odliczyć? Jaki sposób rozliczenia jest dla mnie najbardziej korzystny? Jak powinienem udokumentować przychody? Co z ZUS-em? Obecnie opłacam składki KRUS, nie chciałbym z tego rezygnować.

Firma w Hongkongu i opodatkowanie dochodów

Zakładam jednoosobową spółkę w Hongkongu jako odpowiednik naszej spółki z o.o. Będę uzyskiwał dochody – jako osoba fizyczna mam zamiar dofinansowywać nową firmę, przelewając na jej konto środki z rachunku polskiego. Zagraniczna spółka będzie dokonywała zakupów w Chinach (poza Hongkongiem) i sprzedawała je za granicę. Po transakcji spółka zwróci mi pożyczkę wraz z dochodem. Jakie kwoty podlegają opodatkowaniu w Polsce? Jaki dokument potwierdzający transakcje będzie odpowiedni dla urzędu skarbowego?

Wygrana w turnieju pokerowym w Austrii

Wygrałem w turnieju pokerowym w Austrii dość sporą kwotę. Czy muszę opodatkować wygraną w Polsce, jaki podatek mnie obowiązuje? Czy muszę mieć jakieś dokumenty potwierdzające tę wygraną?

Szkoła niepubliczna i jej przychód

Prowadzę (wraz z kolegą) szkołę prywatną o uprawnieniach szkoły publicznej. Czesne jest płatne w ratach miesięcznych bądź jako całość. Czasami należności są regulowane z opóźnieniem. Nie mamy umów osobistych – zasady płatności są ujęte w statucie szkoły. Wpłaty są ewidencjonowane jako przychody naszej spółki cywilnej. Czy nie będziemy mieć problemów z urzędem skarbowym z tego powodu, że przychód rejestrujemy wówczas, gdy czesne zostanie już wpłacone? Czy nasze postępowanie jest prawidłowe?

Usługi fryzjerskie opodatkowane ryczałtem stawką 8,5%

Podatnik założył działalność gospodarczą w 2017 r. oraz wystąpił do US właściwego ze względu na położenie zakładu (fryzjerskiego) wniosek o ustalenie wysokości opodatkowania w formie karty podatkowej. US rozpoczął postępowanie, które po kilku miesiącach skończyło się odmową. We wnioskach decyzji jest informacja m.in. o konieczności prowadzenia ksiąg, począwszy od 1. dnia miesiąca po decyzji US oraz o możliwych formach opodatkowania: ryczałt lub zasady ogólne. Ponieważ usługi fryzjerskie mogą być opodatkowane ryczałtem stawką 8,5%, taką formę chce wybrać podatnik. Czy należy dokonać zmiany w CEIDG z datą otwarcia działalności odnośnie formy opodatkowania? Czy należny zmienić właściwość urzędu skarbowego względem adresu zamieszkania? Czy należy wstecznie zaprowadzić ewidencję przychodów za rok 2017, złożyć zeznanie roczne PIT-8 oraz zaprowadzić ewidencję przychodów za 2018 do chwili obecnej?

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe dzieci a podatek

W 2017 roku sprzedałam nieruchomość, którą nabyłam w 2014 roku. Nieruchomość sprzedałam przed upływam pięciu lat od daty zakupu, zatem jestem zobligowana zapłacić podatek od sprzedanej nieruchomości. Przy czym pieniądze ze sprzedaży nieruchomości w całości przeznaczyłam na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych moich dzieci poprzez nabycie w grudniu 2017 roku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Czy w takiej sytuacji jestem zobligowana zapłacić podatek od zbycia nieruchomości? Czy z uwagi na fakt, że środki ze sprzedaży zbytej nieruchomości przeznaczyłam na zakup innej nieruchomości (która będzie zaspokajać potrzeby mieszkaniowe mojej rodzinnym), przysługuje mi zwolnienie z podatku dochodowego?

Zakup komputerów dla członków rady nadzorczej jako koszt spółki

Czy zakup komputerów dla członków rady nadzorczej jest kosztem podatkowym dla spółki, tj. amortyzacja tych komputerów?

Zlecenia podczas zatrudnienia na etacie a podatek

Jestem zatrudniony na etacie, okazjonalnie zamierzam wykonywać zlecenia - prace projektowe. Jak mam odprowadzać podatek i w jakiej wysokości?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »