Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zbycie akcji

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 16.04.2013

Jestem właścicielką akcji (100%) w spółce. Postanowiłam dokonać czynności zbycia akcji, a właściwie chcę darować akcje mojej córce. Czy mogę to zrobić? Czy mogę darować córce budynek mieszkalny wchodzący w skład majątku spółki akcyjnej?

 

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Darowizna jest jedną z form przeniesienia własności.

 

I. Darowizna nieruchomości

 

Rozumiem, że nieruchomość należy do majątku spółki akcyjnej. Darowizna nieruchomości należącej do spółki akcyjnej jest możliwa, jednak na dokonanie tej czynności potrzebna jest uchwała walnego zgromadzenia, chyba że umowa spółki (statut) stanowi inaczej. Powyższe wynika z art. 393 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (K.s.h.).

 

Tym samym najpierw należy ustalić, czy umowa spółki nie wyłącza kompetencji walnego zgromadzenia do decydowania w sprawach nabycia i zbycia nieruchomości.

 

W przypadku spółki jednoosobowej jedyny akcjonariusz wykonuje wszystkie uprawnienia walnego zgromadzenia, a przepisy o walnym zgromadzeniu stosuje się odpowiednio (art. 303 K.s.h.).

 

W spółce jednoosobowej jedyny wspólnik, wykonując kompetencje walnego zgromadzenia, składa oświadczenie woli. Oświadczenie to składa się w formie pisemnej. Niezachowanie formy pisemnej oznacza nieważność czynności.

 

Umowa darowizny winna być zawarta w formie aktu notarialnego.

 

II. Darowizna akcji

 

Zgodnie z art. 337 K.s.h. akcje są zbywalne. Zasada ta dotyczy zarówno akcji imiennych, jak i akcji na okaziciela. Jednakże w przypadku akcji imiennych statut spółki może wymagać zgody spółki na ich zbycie lub możliwość ich zbycia może być w inny sposób ograniczona.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W przypadku gdy statut uzależnia przeniesienie akcji od zgody spółki, zgody udziela zarząd w formie pisemnej pod rygorem nieważności, jeżeli statut nie stanowi inaczej.

 

Jeśli statut spółki nie stanowi inaczej, zbycie akcji może nastąpić w dowolnej formie. Niemniej jednak, jeśli zbycie akcji następuje w formie darowizny, to zgodnie z Kodeksem cywilnym (K.c.) oświadczenie darczyńcy powinno zostać złożone w formie aktu notarialnego. Jednocześnie ustawodawca zastrzega, iż umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione (art. 890 K.c.).

 

Z punktu widzenia pewności obrotu prawnego najlepiej byłoby zawrzeć umowę darowizny akcji również w formie aktu notarialnego.

 

Informuję, iż w celu skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn o fakcie darowizny należy powiadomić urząd skarbowy w terminie 6 miesięcy od dokonania czynności. Obowiązek ten odpada w przypadku zawarcia umowy w formie aktu notarialnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem + 0 =

»Podobne materiały

Obowiązek informowania spółki akcyjnej i giełdy o zbyciu akcji

Spółka akcyjna „A” notowana jest na rynku NewConnect. Jest ona właścicielem 100% udziałów kilku spółek z o.o. Członkowie zarządu tych spółek posiadają akcje spółki „A”. Czy członkowie zarządu tych spółek mają obowiązek informowania giełdy i spółki

Sprzedaż akcji pracowniczych

Pracuję w prywatnej spółce, która miała kiedyś plany wejścia na giełdę i „uszczęśliwiła” pracowników swoimi akcjami. Niestety owe plany się zmieniły i obecnie nic nie wskazuje na to, aby firma miała debiutować na giełdzie w najbliższym czasie. Chciałabym więc sprzeda

Sprzedaż akcji

Parę miesięcy temu zmarł mój ojciec. Wcześniej podarował mi akcje, lecz niestety nie w formie aktu notarialnego. Udałem się do biura maklerskiego w celu sprzedania akcji. Nie uznano aktu darowizny. Wobec tego zbyłem te akcje na podstawie pełnomocnictwa, którego tata udzielił mi za swojeg

Sprzedaż akcji otrzymanych w spadku

Trzy lata temu zmarł mój ojciec, a rok później w wyniku podziału akcji firmy otrzymałem w spadku po ojcu akcje. Postępowanie sądowe uprawomocniło się, a ja złożyłem zaświadczenie w urzędzie skarbowym. Po upłynięciu wyznaczonego terminu zbyłem akcje. Czy muszę odprowadzić podatek
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »