.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zażalenie prokuratury dotyczące kosztów sądowych

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 26.05.2015

Tydzień temu dostałem wyrok sądu. Mam do zapłaty koszty sądowe i wpłaty na fundusze wyznaczone przez sąd. Ile mam czasu na wpłatę grzywny i opłat? Czy powinienem się tym wstrzymać, skoro prokuratura wniosła zażalenie dotyczące kosztów sądowych (wskazuje wyższe)? Nie znam konta i tytułu przelewu, który powinienem wpisać.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W chwili obecnej w związku z zażalenie, prokuratury złożonymi na wysokość kosztów postępowania sądowego nie ma nie tylko obowiązku, ale nawet podstawy do ich uiszczenia. Do momentu bowiem, gdy sąd nie rozpatrzy tego zażalenia, nie są znane faktyczne i ostateczne koszty postępowania. Zasadą w postępowaniu karnym (w odróżnieniu od postępowania cywilnego) jest, iż to sąd wzywa oskarżonego (skazanego) do uiszczenia kary grzywny, kosztów sadowych itp.

 

Zgodnie z art. 206 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego„ sąd wzywa osobę zobowiązaną do uiszczenia kosztów sądowych lub pieniężnej kary porządkowej do ich zapłacenia w terminie 30 dni, a w razie bezskutecznego upływu tego terminu należności te ściąga się w drodze egzekucji”. Sąd przysyła zawsze pisemne wezwanie d dokonania zapłaty, w którym to po pierwsze przypomina, do kiedy jest termin na dokonanie płatności, po drugie wskazuje numer rachunku bankowego sądu, na który należy dokonać zapłaty, oraz, co bardzo istotne, podaje tzw. numer karty dłużnika, który musi Pan zawsze umieścić na przelewie, by opłata została prawidłowo przypisana.

 

Prawo do ściągnięcia zasądzonych kosztów procesu przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, kiedy należało je uiścić (art. 641 Kodeksu postępowania karnego).

 

Jeżeli koszty sądowe są lub będą po uwzględnieniu zażalenia prokuratury bardzo wysokie i nie jest Pan ich w stanie uiścić w ustawowym czasie 30 dni od dnia wezwania, to może Pan złożyć wniosek o rozłożenie tej kary na raty.

 

Co do funduszy, to procedura wygląda tak samo zgodnie z art. 43 § 4 Kodeksu karnego wykonawczego „sąd orzekający w pierwszej instancji, wzywa osobę zobowiązaną do uiszczenia nawiązki albo świadczenia pieniężnego, do ich uiszczenia w terminie 30 dni i wskazuje numer właściwego rachunku”.

 

Tak więc proszę czekać na wezwania sądu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl