Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zażalenie na zabezpieczenie alimentów a uiszczenie wskazanej kwoty

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 05.04.2019

Otrzymałem postanowienie sądu o udzielenie zabezpieczenia alimentów. Postanowieniu została nadana klauzula wykonalności. Zażalenie od postanowienia złożyłem w wyznaczonym przez sąd terminie. Czy pomimo złożenia zażalenia jestem zobowiązany do natychmiastowego uiszczenia wskazanej w postanowieniu kwoty, czy mogę czekać na rozstrzygnięcie sądu II instancji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zażalenie na zabezpieczenie alimentów a uiszczenie wskazanej kwoty

Fot. Fotolia

Niestety pomimo złożenia zażalenia musi Pan stosować się do wydanego postanowienia o zabezpieczeniu. Taka jest właśnie istota zabezpieczenia, że jest ono wykonalne od daty postanowienia je ustanawiającego.

 

Zgodnie z art. 742 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego dopiero wniesienie zażalenia na postanowienie uchylające lub zmieniające postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia wstrzymuje wykonanie postanowienia. Natomiast zażalenia na wydanie postanowienia o zabezpieczeniu wykonania niestety nie wstrzymuje.

 

Zachodzi zatem konieczność stosowania się wydanego postanowienia, jeżeli Pan nie będzie wykonywał tego postanowienia, na pewno matka dziecka skieruje sprawę na drogę egzekucji, niestety.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - IX =

»Podobne materiały

Adoptowane dziecko, rozwód rodziców i alimenty

Dziesięć lat temu wziąłem ślub. Po kilku latach wraz z żoną adoptowaliśmy niemowlę z domu dziecka. Od dwóch lat jesteśmy jednak po rozwodzie, zostałem pozbawiony praw rodzicielskich, ale płacę alimenty na dziecko. Była żona wyszła ponownie za mąż, ma nową rodzinę; ja natomiast nie mam kontaktu z dzi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »