Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zażalenie na zabezpieczenie alimentów a uiszczenie wskazanej kwoty

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 05.04.2019

Otrzymałem postanowienie sądu o udzielenie zabezpieczenia alimentów. Postanowieniu została nadana klauzula wykonalności. Zażalenie od postanowienia złożyłem w wyznaczonym przez sąd terminie. Czy pomimo złożenia zażalenia jestem zobowiązany do natychmiastowego uiszczenia wskazanej w postanowieniu kwoty, czy mogę czekać na rozstrzygnięcie sądu II instancji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zażalenie na zabezpieczenie alimentów a uiszczenie wskazanej kwoty

Niestety pomimo złożenia zażalenia musi Pan stosować się do wydanego postanowienia o zabezpieczeniu. Taka jest właśnie istota zabezpieczenia, że jest ono wykonalne od daty postanowienia je ustanawiającego.

 

Zgodnie z art. 742 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego dopiero wniesienie zażalenia na postanowienie uchylające lub zmieniające postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia wstrzymuje wykonanie postanowienia. Natomiast zażalenia na wydanie postanowienia o zabezpieczeniu wykonania niestety nie wstrzymuje.

 

Zachodzi zatem konieczność stosowania się wydanego postanowienia, jeżeli Pan nie będzie wykonywał tego postanowienia, na pewno matka dziecka skieruje sprawę na drogę egzekucji, niestety.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - VII =

»Podobne materiały

Komu wolno przekazywać alimenty dla dziecka?

Płacę alimenty na dziecko, które przekazywałam byłemu mężowi, dopóki mieszkał z naszą córką. Obecnie córka od kilku miesięcy mieszka u babci, która ma zostać jej opiekunem. Ojciec dziecka domaga się jednak pieniędzy, które obecnie przekazuję mamie. Czy powinnam mu je wypłacić?

Adoptowane dziecko, rozwód rodziców i alimenty

Dziesięć lat temu wziąłem ślub. Po kilku latach wraz z żoną adoptowaliśmy niemowlę z domu dziecka. Od dwóch lat jesteśmy jednak po rozwodzie, zostałem pozbawiony praw rodzicielskich, ale płacę alimenty na dziecko. Była żona wyszła ponownie za mąż, ma nową rodzinę; ja natomiast nie mam kontaktu z dzi

Obowiązek alimentacyjny wobec ojca, który przez lata nie interesował się dziećmi

Od 12 lat przebywam na stałe z dziećmi w Irlandii. Wyszłam tu ponownie za mąż, a dzieci niedawno osiągnęły pełnoletność. Ich ojciec miał zasądzone alimenty, których jednak nie płacił, bo przez lata nie pracował. Nie kontaktował się z nami przez ostatnie siedem lat, a teraz nagle się odezwał. Czy je
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »