
Indywidualne Porady Prawne
Zażalenie w postępowaniu administracyjnymAutor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 03.10.2014 |
|
Zażalenie to w szczególności środek odwoławczy służący do wzruszania postanowień wydawanych przez organy administracyjne, czyli orzeczeń nierozstrzygających sprawy administracyjnej co do istoty. Instytucja zażalenia znajduje zastosowanie również w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz postępowaniach karnym i cywilnym, jednak w niniejszym artykule skupimy się na zażaleniach na postanowienia wydawane w toku postępowania administracyjnego. |
|
|
|
Zgodnie z art. 141 Kodeksu postępowania administracyjnego1 – na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie, gdy kodeks tak stanowi. Ten środek odwoławczy nie przysługuje więc od każdego postanowienia wydanego przez jakikolwiek organ administracyjny, a tylko od postanowień w sprawach wskazanych w Kodeksie postępowania administracyjnego lub ustawach szczególnych (postanowienie, na które nie służy zażalenie, strona może zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji). W szczególności zażalenie przysługuje na postanowienia:
Zażalenia na postanowienia wydawane przez organy administracyjne mogą być wnoszone w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia stronie, a gdy postanowienie zostało ogłoszone ustnie – od dnia jego ogłoszenia stronie. Właściwy do rozpatrzenia zażalenia jest organ administracji publicznej wyższego stopnia, lecz wnosi się je za pośrednictwem organu, który wydał postanowienie. W przypadku postanowień wydanych przez organy, dla których nie ustanowiono organów wyższego stopnia, prawo do zażalenia nie przysługuje, jednak strona niezadowolona z postanowienia może zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ administracji publicznej, który wydał postanowienie, może wstrzymać jego wykonanie, gdy uzna to za uzasadnione.
Szczególnym rodzajem zażalenia przewidzianego w postępowaniu administracyjnym jest zażalenie na niezałatwienie przez organ administracji sprawy w terminie lub na przewlekłe prowadzenie postępowania. Zażalenie takie wnosi się do organu wyższego stopnia (jeżeli nie ma takiego organu, zamiast zażalenia można wnieść do organu, który załatwia sprawę przewlekle, wezwanie do usunięcia naruszenia prawa).
____________________________ 1 Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267, z późn. zm.) Stan prawny obowiązujący na dzień 03.10.2014 Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
|
Zapytaj prawnika