Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zawyżenie kosztów remontu przez wykonawcę

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 27.08.2018

Umówiłam się z wykonawcą na remont mieszkania. Prowadziliśmy zeszyt wydatków, jednak moim zdaniem wykonawca wyprowadził 3000 zł i zawyżył tym samym koszty remontu. Jak mam to udowodnić, co robić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Fakt, że nie ma Pani spisanej na piśmie umowy, może powodować pewne trudności dowodowe przed sądem, co oczywiście nie przekreśla istnienia samej umowy. Te trudności dowodowe mogą pojawić się, jak zrozumiałam opisany przez Panią stan faktyczny, w kwestiach związanych z udowodnieniem wysokości wynagrodzenia, na jakie się Państwo umówiliście za wykonanie prac, oraz zakresu tych prac. Już wyjaśniam, dlaczego: jeżeli strony nie mają umowy na piśmie, oznacza to, że wszystkie elementy takiej ustnej umowy należy udowodnić, w tym właśnie termin wykonania prac, ich zakres, a także na jakie wynagrodzenie się strony umówiły oraz w Państwa przypadku też kto miał zapłacić za materiały użyte do remontu.

 

Jeśli chodzi o materiały i zaliczkowanie przez Panią kwot na ich zakup, to myślę, że to akurat – z racji istnienia wspomnianego zeszytu, w którym wykonawca podpisywał pobór kwot, nie będzie problemu z udowodnieniem, że 3000 zł nie zostały wydatkowane na materiały i nie zostały Pani zwrócone, ponieważ wysokość kwot wypłaconych będzie wynikać z zeszytu, a wartość kwot wydatkowanych z sumy faktur.

Nie wiem tylko, jak Państwo wpisywaliście do zeszytu te kwoty – czy było odnotowywane, że to zaliczka na materiały, czy tylko, że wykonawca pobrał od Pani kwotę, bez wskazania celu. Piszę o tym ponieważ wykonawca może na przykład twierdzić przed sądem, ze kwotę tych 3000 zł otrzymał z tytułu wynagrodzenia za jakiś etap prac.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zawyżenie kosztów remontu przez wykonawcę

 

Pani szanse na dochodzenie swoich praw przed sądem w dużej mierze będą zależeć od zachowania się samego pozwanego wykonawcy, bo jeśli będzie on wszystkiemu zaprzeczał, to Pani będzie musiała wszystko to udowodnić. Zgodnie bowiem z art. 6 Kodeksu cywilnego
i art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego strona, która wywodzi z danego faktu korzystne dla siebie skutki prawne musi te fakty udowodnić. Krótko mówiąc, to na powodzie ciąży obowiązek udowodnienia twierdzeń pozwu. Niestety wygląda to tak, ze pozwany może tylko zaprzeczać twierdzeniom powoda, a powód musi wykazać przed sądem, że iż jego twierdzenia są prawdziwe.

 

Dlatego Pani szanse na pewno – na wypadek gdyby wykonawca negował twierdzenia pozwu (czego oczywiście może nie robić ale tego nie wiemy) – zwiększyłyby jeszcze zeznania jakiegoś świadka, jeśli ktoś. np. jakiś domownik. był świadkiem Pani ustaleń co do zakresu prac, wysokości wynagrodzenia za te prace, zasad rozliczania itd., to sugerowałabym jego powołanie na świadka, i myślę, że wtedy nie byłoby żadnych problemów z udowodnieniem Pani roszczeń.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Upoważnienie do podpisu pod aktem darowizny

Mieszkam za granicą. Mam otrzymać w darowiźnie nieruchomość od taty. Czy mogę upoważnić kogoś w Polsce, aby w moim imieniu podpisał się pod aktem darowizny? Jak to zrobić?

Przedawnienie długu paletowego

Pracuję w firmie handlowej – w hurtowni. Towar od dostawców otrzymujemy na paletach euro, które nie są fakturowane. Większość naszych kontrahentów nie monitoruje na bieżąco stanu zadłużenia paletowego i obecnie zdarza się, że jesteśmy wzywani do zwrotu palet za ba

Weksel in blanco a wynajmowanie mieszkania

Zamierzam wynająć mieszkanie studentom, ale obawiam się ewentualnych szkód przez nich wyrządzonych. Chciałbym się przed tym jakoś zabezpieczyć, dlatego zastanawiam się, czy możliwe jest podpisanie weksla in blanco na 4000 zł, wystawionego na mnie? Czy to ma sens w świetle prawa, skoro d
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »