Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zawyżenie kosztów remontu przez wykonawcę

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 27.08.2018

Umówiłam się z wykonawcą na remont mieszkania. Prowadziliśmy zeszyt wydatków, jednak moim zdaniem wykonawca wyprowadził 3000 zł i zawyżył tym samym koszty remontu. Jak mam to udowodnić, co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zawyżenie kosztów remontu przez wykonawcę

Fot. Fotolia

Fakt, że nie ma Pani spisanej na piśmie umowy, może powodować pewne trudności dowodowe przed sądem, co oczywiście nie przekreśla istnienia samej umowy. Te trudności dowodowe mogą pojawić się, jak zrozumiałam opisany przez Panią stan faktyczny, w kwestiach związanych z udowodnieniem wysokości wynagrodzenia, na jakie się Państwo umówiliście za wykonanie prac, oraz zakresu tych prac. Już wyjaśniam, dlaczego: jeżeli strony nie mają umowy na piśmie, oznacza to, że wszystkie elementy takiej ustnej umowy należy udowodnić, w tym właśnie termin wykonania prac, ich zakres, a także na jakie wynagrodzenie się strony umówiły oraz w Państwa przypadku też kto miał zapłacić za materiały użyte do remontu.

 

Jeśli chodzi o materiały i zaliczkowanie przez Panią kwot na ich zakup, to myślę, że to akurat – z racji istnienia wspomnianego zeszytu, w którym wykonawca podpisywał pobór kwot, nie będzie problemu z udowodnieniem, że 3000 zł nie zostały wydatkowane na materiały i nie zostały Pani zwrócone, ponieważ wysokość kwot wypłaconych będzie wynikać z zeszytu, a wartość kwot wydatkowanych z sumy faktur.

Nie wiem tylko, jak Państwo wpisywaliście do zeszytu te kwoty – czy było odnotowywane, że to zaliczka na materiały, czy tylko, że wykonawca pobrał od Pani kwotę, bez wskazania celu. Piszę o tym ponieważ wykonawca może na przykład twierdzić przed sądem, ze kwotę tych 3000 zł otrzymał z tytułu wynagrodzenia za jakiś etap prac.

 

Pani szanse na dochodzenie swoich praw przed sądem w dużej mierze będą zależeć od zachowania się samego pozwanego wykonawcy, bo jeśli będzie on wszystkiemu zaprzeczał, to Pani będzie musiała wszystko to udowodnić. Zgodnie bowiem z art. 6 Kodeksu cywilnego
i art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego strona, która wywodzi z danego faktu korzystne dla siebie skutki prawne musi te fakty udowodnić. Krótko mówiąc, to na powodzie ciąży obowiązek udowodnienia twierdzeń pozwu. Niestety wygląda to tak, ze pozwany może tylko zaprzeczać twierdzeniom powoda, a powód musi wykazać przed sądem, że iż jego twierdzenia są prawdziwe.

 

Dlatego Pani szanse na pewno – na wypadek gdyby wykonawca negował twierdzenia pozwu (czego oczywiście może nie robić ale tego nie wiemy) – zwiększyłyby jeszcze zeznania jakiegoś świadka, jeśli ktoś. np. jakiś domownik. był świadkiem Pani ustaleń co do zakresu prac, wysokości wynagrodzenia za te prace, zasad rozliczania itd., to sugerowałabym jego powołanie na świadka, i myślę, że wtedy nie byłoby żadnych problemów z udowodnieniem Pani roszczeń.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus pięć =

»Podobne materiały

Upoważnienie do podpisu pod aktem darowizny

Mieszkam za granicą. Mam otrzymać w darowiźnie nieruchomość od taty. Czy mogę upoważnić kogoś w Polsce, aby w moim imieniu podpisał się pod aktem darowizny? Jak to zrobić?

 

Przedawnienie długu paletowego

Pracuję w firmie handlowej – w hurtowni. Towar od dostawców otrzymujemy na paletach euro, które nie są fakturowane. Większość naszych kontrahentów nie monitoruje na bieżąco stanu zadłużenia paletowego i obecnie zdarza się, że jesteśmy wzywani do zwrotu palet za bardzo długi okre

 

Weksel in blanco a wynajmowanie mieszkania

Zamierzam wynająć mieszkanie studentom, ale obawiam się ewentualnych szkód przez nich wyrządzonych. Chciałbym się przed tym jakoś zabezpieczyć, dlatego zastanawiam się, czy możliwe jest podpisanie weksla in blanco na 4000 zł, wystawionego na mnie? Czy to ma sens w świetle prawa, skoro dotyczy osób p

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »