
Indywidualne Porady Prawne
Zawód farmaceuty – wymagane kwalifikacjeAutor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 08.01.2015 |
|
Podstawowym warunkiem, którego spełnienie upoważnia do uzyskania prawa wykonywania zawodu farmaceuty jest ukończenie studiów na kierunku farmacja oraz uzyskanie tytułu magistra farmacji. Osoba, która spełni te warunki, posiada kwalifikacje do wykonywania zawodu farmaceuty, jednak aby uzyskać prawo wykonywania tego zawodu, wymagane jest spełnienie przez nią szeregu warunków dodatkowych. |
|
|
|
Wykształcenie wymagane do uzyskania prawa wykonywania zawodu farmaceuty
Zgodnie z art. 2b ust. 1 ustawy o izbach aptekarskich* kwalifikacje do wykonywania zawodu farmaceuty posiada osoba, która:
Praktyka zawodowa
Praktyka zawodowa, o której mowa wyżej w punkcie 1, może być odbywana w aptece, która uzyskała pozytywne opinie:
Praktyka odbywana jest na podstawie skierowania przez dziekana w ramach ustalonego przez niego harmonogramu i czasu jej odbywania w wymiarze maksymalnym 40 godzin tygodniowo, zgodnie z programem praktyki zawodowej. Osoba odbywająca praktykę zawodową wykonuje czynności fachowe wynikające z programu praktyki zawodowej pod bezpośrednim nadzorem opiekuna. Opiekunem może być kierownik apteki lub wyznaczony przez niego farmaceuta. Opiekun musi posiadać co najmniej 5-letni staż pracy w aptece lub specjalizację z farmacji aptecznej lub szpitalnej.
Zawód farmaceuty – wymagania dodatkowe
Samo spełnienie warunku posiadania odpowiedniego wykształcenia oraz odbycia praktyki zawodowej nie oznacza jednak automatycznego przyznania prawa do wykonywania zawodu farmaceuty. Posiadanie wykształcenia daje wyłącznie możliwość ubiegania się o przyznanie tego prawa. Przyznaje je okręgowa rada aptekarska właściwa ze względu na zamierzone miejsce wykonywania zawodu farmaceuty (w przypadku gdy o to prawo wnioskuje obywatel polski lub cudzoziemiec niebędący obywatelem państwa należącego do Unii Europejskiej), lub (w odniesieniu do obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej) Naczelna Rada Aptekarska. Prawo wykonywania zawodu farmaceuty może zostać przyznane tylko w przypadku, gdy osoba o nie się ubiegająca, oprócz wymaganego wykształcenia:
Dokumenty, które należy przedstawić radzie aptekarskiej
W celu uzyskania prawa wykonywania zawodu farmaceuty obywatel polski jest zobowiązany przedstawić właściwej okręgowej radzie aptekarskiej:
Natomiast obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej w celu uzyskania prawa wykonywania zawodu farmaceuty przedstawia Naczelnej Radzie Aptekarskiej:
Przyznanie prawa do wykonywania zawodu farmaceuty
Przyznanie prawa wykonywania zawodu farmaceuty albo odmowa przyznania tego prawa jest dokonywana w formie uchwały przez Naczelną Radę Aptekarską albo okręgową radę aptekarską, nie później niż w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. Farmaceuta, w stosunku do którego podjęta została uchwała o przyznaniu prawa wykonywania zawodu farmaceuty, składa ślubowanie. Niezwłocznie po złożeniu ślubowania okręgowa rada aptekarska, a w przypadku obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej – Naczelna Rada Aptekarska, wydaje farmaceucie dokument „Prawo wykonywania zawodu farmaceuty”.
___________________________ *Ustawa z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz. U. z 2014 r., poz. 1429, z późn. zm.) Stan prawny obowiązujący na dzień 08.01.2015 Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>