.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zawieszenie firmy z powodu koronawirusa

Jak mogę zawiesić działalność firmy? Powodem jest niestety pandemia koronawirusa. Z powodu covid spadły moje obrony, a utrzymanie działalności w tym momencie jest dla mnie nierentowne. Zastanawiam się więc, czy możliwe jest zawieszenie mojej firmy z powodu koronawirusa. Firma to spółka z o.o. Proszę o sugestie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zawieszenie firmy z powodu koronawirusa

Możliwość zawieszenia działania firmy

Odpowiadając na Pana pytanie, wyjaśniam, że art. 24 ustawy Prawo przedsiębiorców umożliwia przedsiębiorcom, w tym także tym wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego, a takim jest spółka ograniczoną odpowiedzialnością, zawieszenie działalności gospodarczej. Powodem może być oczywiście koronawirus, zdarza się to obecnie wielu firmom w Polsce.

Wniosek o zawieszenie firmy z powodu koronawirusa

W tym celu należy złożyć do rejestru wniosek o zawieszenie na formularzu. Zgodnie z art. 20 c ust 3 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej jest zwolniony z opłat sądowych i nie podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

 

Z kolei art. 22a ustawy mówi, że „wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej powinien zawierać:

 

1) nazwę lub firmę;

2) numer podmiotu w Rejestrze;

3) NIP;

4) siedzibę i adres przedsiębiorcy;

5) datę rozpoczęcia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej albo

6) datę wznowienia wykonywania działalności gospodarczej”.

 

Do wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca załącza oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.

 

Istnieją formularze, z których należy w takim przypadku skorzystać. Jest to dokładnie druk KRS-Z62. Na nim zgłasza się zawieszenie działalności gospodarczej. Druk ten znajdzie Pan na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/formularze-wnioskow-o-wpis-do-krajowego-rejestru-sadowego

 

Proszę ściągnąć druk ze strony Ministerstwa i wypełnić go, następnie podpisać i wysłać.  Wniosek musi zostać podpisany zgodnie z reprezentacją spółki.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 9 lat udziela porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl