Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zawarcie ugody z wierzycielem

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 05.02.2015

Ugoda jest czynnością prawną (a w przypadku ugody sądowej również czynnością procesową), przez którą strony czynią sobie wzajemne ustępstwa, w szczególności w celu zapewnienia wykonania wzajemnych roszczeń albo by uchylić istniejący spór. Ugoda może przybrać formę ugody pozasądowej lub ugody sądowej.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ugoda pozasądowa

 

Zgodnie z art. 917 Kodeksu cywilnego1 przez ugodę strony mogą uczynić sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać. Ugodą będzie więc np. umowa zawarta pomiędzy dłużnikiem i wierzycielem określająca nowy sposób spłaty pożyczki i obniżenie odsetek, w celu zachowania wypłacalności dłużnika.

 

Przepisy o ugodzie nie zawierają wymagań co do formy, tak więc może ona zostać zawarta w dowolnej formie (również ustnej), jednak należy pamiętać, że strona zainteresowana wykonaniem ugody (np. dłużnik), powinna zadbać o to, żeby treść tej ugody była możliwa do udowodnienia. Zastosowanie znajdzie tu bowiem art. 6 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

 

Przedmiotem ugody może być jakikolwiek stosunek prawny, a więc co do zasady zarówno stosunek wynikający z zobowiązań, prawa rzeczowego, rodzinnego i spadkowego, jak i prawa pracy. Jednak nieważna będzie ugoda, w której zawarto ustępstwa sprzeczne z prawem, wyłączone spod dyspozycji stron (np. nieważne będzie zrzeczenie się przez pracownika prawa do wynagrodzenia).

 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Należy zaznaczyć, że ugoda pozasądowa sama w sobie nie jest tytułem egzekucyjnym. Wiąże ona jednak strony i może prowadzić do uzyskania tytułu egzekucyjnego, a następnie tytułu wykonawczego. Niewypełnienie ugody rodzi odpowiedzialność z tytułu niewykonania zobowiązania (odpowiedzialność kontraktowa). Przymuszenie dłużnika do jej wypełnienia może jednak nastąpić wyłącznie w drodze powództwa.

 

Ugoda sądowa

 

Szczególnym typem ugody jest ugoda sądowa, czyli ugoda zawierana na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego przed sądem, ewentualnie przed mediatorem (jeżeli następnie zatwierdził ją sąd). Ugoda sądowa ma dwoisty charakter, jest zarówno czynnością procesową prowadzącą do umorzenia sprawy, jak również czynnością prawną (umową). W odróżnieniu od ugody pozasądowej ugoda sądowa jest tytułem egzekucyjnym.

 

Uchylenie się od skutków ugody

 

Uchylenie się od skutków prawnych ugody może nastąpić wyłącznie w przypadku, gdy zawarta została ona pod wpływem błędu. Dopuszczalne jest to tylko wtedy, gdy błąd dotyczy stanu faktycznego, który według treści ugody obie strony (dłużnik i wierzyciel) uważały za niewątpliwy, a spór albo niepewność nie byłyby powstały, gdyby w chwili zawarcia ugody strony wiedziały o prawdziwym stanie rzeczy. Nie można uchylić się od skutków prawnych ugody z powodu odnalezienia dowodów co do roszczeń, których ugoda dotyczy, chyba że została zawarta w złej wierze.

 

 

 

 

___________________________

1 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 05.02.2015

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - osiem =

 

»Podobne materiały

Przerwanie biegu przedawnienia w prawie cywilnym

Artykuł omawia przesłanki oraz konsekwencje skutecznego przerwania biegu przedawnienia w prawie cywilnym.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »