Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zawarcie ugody przed sądem niemieckim a wynagrodzenie dla adwokata

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 25.10.2011

Mam sprawę w sądzie niemieckim w oparciu o prawo polskie zgodnie z zapisem umowy o współpracy (sprawa dotyczy zobowiązań spółki wobec niemieckiego kontrahenta). Zapłaciłem już prawnikowi uzgodnioną kwotę za prowadzenie sprawy. Udało mi się dojść do porozumienia z drugą stroną i ustaliłem warunki współpracy. Otrzymałem informację, że muszę jeszcze zapłacić prawnikowi 700 euro zgodnie z niemiecką ustawą. Czy to zgodne z prawem? Jakie obowiązują stawki minimalne dla adwokatów? Dodam, że wielkość przedmiotu sporu to 20 tys. euro, później jednak pojawiło się alternatywne roszczenie (15 tys. euro).

Elżbieta Gołąb

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W sprawach dotyczących wierzytelności w Niemczech honorarium dla adwokata ustala się według przepisów obowiązujących adwokatów niemieckich na podstawie ustawy o opłatach adwokackich (Rechtsanwaltsvergütungsgesetz, w skrócie RVG). Podstawą wyliczenia wynagrodzenia dla adwokata w sprawach cywilnych jest wartość przedmiotu sporu. Adwokatowi działającemu w procesie sądowym na terenie Niemiec nie wolno pobrać niższego wynagrodzenia niż wynikające z ustawy.

 

Według tej ustawy za reprezentowanie w procesie sądowym adwokatowi należy się opłata za udział w rozprawie (według wskaźnika 1,3 stawki adwokackiej), wynagrodzenie za prowadzenie sprawy (według wskaźnika 1,2 stawki adwokackiej). Prócz opłat osobnemu wynagrodzeniu podlegają wydatki i inne poniesione koszty (np. koszty dojazdu na rozprawę).

 

Sprawy transgraniczne traktowane są jak sprawy skomplikowane (wyższy wskaźnik dotyczący opłat), gdyż wymagają zarówno znajomości języków obcych, jak i międzynarodowych uregulowań prawnych.

 

W razie zawarcia ugody adwokatowi na podstawie wyżej wymienionej ustawy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie – tzn. opłata za zakończenie sprawy w wysokości 1,0 (czyli jednej stawki adwokackiej).

 

W związku z tym Pańskiemu adwokatowi należy się niestety dodatkowe wynagrodzenie za zawartą ugodę.

 

Dodam też, że wartość stawki adwokackiej będzie liczona nie od wartosci ugody, lecz od pierwotnej wartości przedmiotu sporu, a tą było 20 tys. euro. Na tyle opiewał pozew, nie ma znaczenia żądanie alternatywne.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Stawki minimalne określone w ustawie niemieckiej mogą być w umowie z klientem zwiększane. Nie wiem, jaką miał Pan określoną stawkę podstawową. Rozumiem, że chce Pan wiedzieć, ile wynosi stawka minimalna dla adwokata przy wielkości przedmiotu sporu 20 tys. euro. W takiej sytuacji minimalna kwota opłata za prowadzenie sprawy wynosi zatem 839,80 euro, za udział w rozprawie – 775,20 euro; dodatkowo płaci się ryczałt za dokumenty 20 euro lub pokrywa się rzeczywiste poniesione koszty przez adwokata (w zależności od zawartej umowy). Te wszystkie opłaty podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 19%. Minimalne koszty postępowania sądowego w tym przypadku wynoszą więc 1945,65 euro.

 

Minimalna opłata za zakończenie sprawy (czyli za ugodę w trakcie postępowania sądowego) wynosi w tym przypadku 686 euro.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem - V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Porozumienie w sprawie zasiedzenia nieruchomości

Jestem jednym z właścicieli nieruchomości. Inny współwłaściciel wystąpił o zasiedzenie. Odbyła się wizja lokalna działki, podczas której doszliśmy do ugody. W jakim terminie mogę jednak odstąpić od tej ugody i złożyć zażalenie? Rozprawa odbędzie się za miesiąc. Kto ponosi op
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »