Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zawarcie ugody przed sądem niemieckim a wynagrodzenie dla adwokata

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 25.10.2011

Mam sprawę w sądzie niemieckim w oparciu o prawo polskie zgodnie z zapisem umowy o współpracy (sprawa dotyczy zobowiązań spółki wobec niemieckiego kontrahenta). Zapłaciłem już prawnikowi uzgodnioną kwotę za prowadzenie sprawy. Udało mi się dojść do porozumienia z drugą stroną i ustaliłem warunki współpracy. Otrzymałem informację, że muszę jeszcze zapłacić prawnikowi 700 euro zgodnie z niemiecką ustawą. Czy to zgodne z prawem? Jakie obowiązują stawki minimalne dla adwokatów? Dodam, że wielkość przedmiotu sporu to 20 tys. euro, później jednak pojawiło się alternatywne roszczenie (15 tys. euro).


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W sprawach dotyczących wierzytelności w Niemczech honorarium dla adwokata ustala się według przepisów obowiązujących adwokatów niemieckich na podstawie ustawy o opłatach adwokackich (Rechtsanwaltsvergütungsgesetz, w skrócie RVG). Podstawą wyliczenia wynagrodzenia dla adwokata w sprawach cywilnych jest wartość przedmiotu sporu. Adwokatowi działającemu w procesie sądowym na terenie Niemiec nie wolno pobrać niższego wynagrodzenia niż wynikające z ustawy.

 

Według tej ustawy za reprezentowanie w procesie sądowym adwokatowi należy się opłata za udział w rozprawie (według wskaźnika 1,3 stawki adwokackiej), wynagrodzenie za prowadzenie sprawy (według wskaźnika 1,2 stawki adwokackiej). Prócz opłat osobnemu wynagrodzeniu podlegają wydatki i inne poniesione koszty (np. koszty dojazdu na rozprawę).

 

Sprawy transgraniczne traktowane są jak sprawy skomplikowane (wyższy wskaźnik dotyczący opłat), gdyż wymagają zarówno znajomości języków obcych, jak i międzynarodowych uregulowań prawnych.

 

W razie zawarcia ugody adwokatowi na podstawie wyżej wymienionej ustawy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie – tzn. opłata za zakończenie sprawy w wysokości 1,0 (czyli jednej stawki adwokackiej).

 

W związku z tym Pańskiemu adwokatowi należy się niestety dodatkowe wynagrodzenie za zawartą ugodę.

 

Dodam też, że wartość stawki adwokackiej będzie liczona nie od wartosci ugody, lecz od pierwotnej wartości przedmiotu sporu, a tą było 20 tys. euro. Na tyle opiewał pozew, nie ma znaczenia żądanie alternatywne.

 

Stawki minimalne określone w ustawie niemieckiej mogą być w umowie z klientem zwiększane. Nie wiem, jaką miał Pan określoną stawkę podstawową. Rozumiem, że chce Pan wiedzieć, ile wynosi stawka minimalna dla adwokata przy wielkości przedmiotu sporu 20 tys. euro. W takiej sytuacji minimalna kwota opłata za prowadzenie sprawy wynosi zatem 839,80 euro, za udział w rozprawie – 775,20 euro; dodatkowo płaci się ryczałt za dokumenty 20 euro lub pokrywa się rzeczywiste poniesione koszty przez adwokata (w zależności od zawartej umowy). Te wszystkie opłaty podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 19%. Minimalne koszty postępowania sądowego w tym przypadku wynoszą więc 1945,65 euro.

 

Minimalna opłata za zakończenie sprawy (czyli za ugodę w trakcie postępowania sądowego) wynosi w tym przypadku 686 euro.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + trzy =

»Podobne materiały

Porozumienie w sprawie zasiedzenia nieruchomości

Jestem jednym z właścicieli nieruchomości. Inny współwłaściciel wystąpił o zasiedzenie. Odbyła się wizja lokalna działki, podczas której doszliśmy do ugody. W jakim terminie mogę jednak odstąpić od tej ugody i złożyć zażalenie? Rozprawa odbędzie się za miesiąc. Kto ponosi opłaty sądowe? 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »