.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zatrzymanie prawa jazdy za picie piwa w samochodzie

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 08.09.2008

W lutym tego roku zabrano mi prawo jazdy – siedziałem w samochodzie bez kluczyków i piłem piwo obok własnego domu. Stróże prawa nie znaleźli u mnie kluczyków, ale stwierdzili, że jestem podejrzany, więc zabrali mi prawo jazdy. Nie zgodziłem się na badanie alkomatem, więc zawieziono mnie na pobranie krwi. Po 3 miesiącach dostałem wyniki badania – okazało się, że miałem równo 0,5 promila alkoholu. Nie jest to zatem przestępstwo, dlatego umorzono śledztwo. Co mam teraz robić? Czekam już 3 miesiące. Spodziewałem się sprawy w sądzie grodzkim, ale żadne powiadomienie nie przyszło. Czy da się przyspieszyć cały proces, gdyż dotąd nie oddano mi prawa jazdy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uważam, iż skoro nie prowadził Pan samochodu, a tylko w nim siedział, to przy podanej zawartości alkoholu we krwi, nie można Pana pociągnąć do odpowiedzialności za wykroczenie, gdyż wykroczenie prowadzenia pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu można popełnić tylko w formie sprawstwa (działania), a nie usiłowania. Aczkolwiek nie można wykluczyć samego wszczęcia postępowania przygotowawczego w celu zbadania okoliczności.

 

Zasadą jest, że policjant przekazuje zatrzymane prawo jazdy organowi właściwemu do zatrzymania prawnego (sądowi, prokuratorowi lub staroście). W Pana przypadku, jak mniemam, przekazanie to powinno było nastąpić w bardzo krótkim czasie, maksymalnie do 7 dni. Jednakże – w przypadku badania krwi na zawartość alkoholu – termin ten przedłużono do 30 dni, a prawo jazdy przekazano wraz z wynikami badań. Sąd lub prokurator – w terminie 14 dni od dnia otrzymania prawa jazdy – powinien zdecydować, co dalej zrobić z otrzymanym dokumentem. Jest to przepis instrukcyjny i uchybienie mu nie wywołuje skutków w przedmiocie zatrzymanego prawa jazdy. Postanowienie o zatrzymaniu dokumentu może być wydane także po tym terminie i nie powoduje to jego nieskuteczności.

 

Jednakże, skoro umorzono śledztwo w sprawie, prokurator winien wydać zarządzenie o zwrocie prawa jazdy (jeśli, jak mniemam, nie wydano Panu postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy). Tym samym z chwilą umorzenia śledztwa powinno zostać wydane przedmiotowe zarządzenie. Prawdopodobnie prokuratura tego nie dopilnowała. Radzę zatem udać się do prokuratury i wyjaśnić, dlaczego nie wydano stosownego zarządzenia. Warto też dowiedzieć się, czy prokurator nie zlecił oddania prawa jazdy Policji.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl