Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrudnienie osoby na dwóch etatach w jednej firmie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 04.02.2011

Czy jest możliwość zatrudnienia w jednym zakładzie pracy pracownika na dwóch odrębnych stanowiskach pracy na 0,5 etatu i na 0,8 etatu?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przedmiotem analizy w omawianym przypadku jest orzeczenie Sądy Najwyższego z dnia 14.02.2002 r., sygn. akt I PKN 876/00, zgodnie z którym zawieranie z własnym pracodawcą drugiej (dodatkowej) umowy o pracę za normalnym wynagrodzeniem judykatura dopuściła tylko wyjątkowo. Podstawowym warunkiem jest określenie innego niż w podstawowym czasie pracy rodzaju pracy. Rodzaj pracy musi więc być wyraźnie inny od tego, który wykonywany jest w ramach podstawowego czasu pracy, tj. pierwszej umowy o pracę.

 

W innym wypadku, jak słusznie zauważył Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12.04.1994 r., sygn. akt I PZP 13/94, mielibyśmy do czynienia z próbą obejścia przepisów o czasie pracy i wysokość wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13.03.1997 r., sygn. akt I PKN 43/97, z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy.

 

Sąd Najwyższy stwierdził również, że przy wykonywaniu na rzecz tego samego pracodawcy nawet kilku rodzajów podporządkowanej pracy, domniemanie przemawia za istnieniem jednego stosunku pracy.

 

Przenosząc rozważania teoretyczne na grunt przedmiotowej sprawy, wskazać należy, że najważniejszym elementem drugiej umowy o pracę z tym samym pracodawcą jest rodzaj wykonywanej pracy. Winien on być wyraźnie odmienny od tego wykonywanego w ramach podstawowego czasu pracy, jeżeli zamierza Pan zawrzeć drugą umowę o prace z obecnym pracodawcą.

 

Wszystko uzależnione byłoby od przewidzianego przez pracodawcę zakresu obowiązków dla każdego z tych stosunków pracy. Zakres obowiązków musi być stworzony dla każdego stanowiska pracy. Popularnie bywa nazywany zakresem czynności lub kartą stanowiskową pracy. Określa zakres i rodzaj obowiązków oraz uprawnień związanych z zajmowanym stanowiskiem.

 

Rodzaj pracy musi więc być wyraźnie inny od tego, który wykonywany jest w ramach podstawowego czasu pracy, tj. pierwszej umowy o pracę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus IV =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Trzecia umowa na czas określony z tym samym pracodawcą

Pracuję na czas określony na podstawie trzeciej tego typu umowy podpisanej z tym samym pracodawcą (1. umowa: 20.04.2008 do 31.03.2009; 2. umowa: 10.03.2009 do końca 2009 roku; 3. umowa: 01.01.2010 do 31.10.2010). Czy trzecia umowa automatycznie przekształci się dnia 21.04.2010 w umowę na

Ustne polecenie

Dyrektor szkoły, w której pracuję, wydał mi ustne polecenie podwyższające pensum z 18 na 22,5 godziny tygodniowo. Czy jest ono ważne?

Umowa o pracę na czas określony i powołanie na stanowisko prezesa a zaległe wynagrodzenie

W 2007 r. zawarłem umowę o pracę na czas określony (do 31.12.2010) ze spółką: „X Sp. z o.o. spółka komandytowa”. 01.09.2007 r. zostałem powołany na stanowisko prezesa zarządu „X Sp. z o.o.” i zawarłem kolejną umowę o pracę (na czas pełnienia funkcji prezesa zarządu). „
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »