Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ciąża w trakcie zatrudnienia na zastępstwo a rozwiązanie umowy

Autor: Michał Kibil • Opublikowane: 04.03.2010

Od kwietnia 2008 roku jestem zatrudniona na zastępstwo na podstawie umowy o pracę. Ostatnia umowa jest na zastępstwo za osobę przebywającą na urlopie bezpłatnym – obowiązuje do 10.03.2010. Jestem w ciąży, termin porodu mam na połowę maja. Czy pracodawca może rozwiązać ze mną umowę w dniu 10.03.2010, jeśli ta osoba przedłuży swoją nieobecność lub zrezygnuje z pracy? A jeżeli ta osoba przedłuży swój urlop, to czy pracodawca może rozwiązać umowę ze mną i zatrudnić kogoś innego na zastępstwo?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 25 § 1 Kodeksu pracy „jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności”.

 

Tak więc jest Pani zatrudniona na umowę o pracę na czas określony.

 

Umowa na czas określony rozwiązuje się z upływem czasu, na jaki została zawarta.

 

Jeżeli Pani umowa została zawarta do 10.03.2010 r., to na mocy Kodeksu pracy w tym dniu zostanie rozwiązana.

 

Nie przedłuży jej także Pani ciąża, ponieważ zgodnie z dyspozycją art. 177 § 31 Kodeksu pracy w związku z art. 177 § 3 tegoż kodeksu umowa o pracę zawarta na czas określony celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w tym urlopu bezpłatnego, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, nie ulega przedłużeniu do dnia porodu.

 

W związku z powyższym, jedyną możliwością dalszego pozostawania przez Panią w stosunku pracy na zastępstwie jest zawarcie kolejnej umowy o pracę.

 

Oczywiście, po zakończeniu trwania Pani umowy pracodawca może zatrudnić na zastępstwo inną osobę, analogicznie do zatrudniania pracowników na czas określony.

 

Brak jest przeciwwskazań prawnych do takiego postępowania, ponieważ Pani z zakończeniem stosunku pracy na czas określony przestaje być pracownikiem przedsiębiorstwa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus X =

»Podobne materiały

Zwolnienie z przyczyn ekonomicznych

Mój zakład pracy zwalnia pracowników z przyczyn ekonomicznych, właśnie podpisałem wypowiedzenie. Firma jednak rozbudowuje się i zakupuje nowe sprzęty. Czy w takim przypadku zasadne jest odwołanie się do sądu pracy? Czy warto w polubownym piśmie prosić pracodawcę o przywr

Wzruszenie wyroku

Kilka miesięcy temu pracownica chciała bez obowiązującego okresu wypowiedzenia zwolnić się z pracy. Nie wyraziłem zgody i powiedziałem, że jeśli nie stawi się do pracy, potraktuję to jako porzucenie i wręczę jej zwolnienie dyscyplinarne. Zignorowała ostrzeżenie i faktycznie nie
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »