.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrudnienie męża w firmie żony

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 18.09.2016

Żona chce rozpocząć pozarolniczą działalność gospodarczą. Czy może zatrudnić męża na umowę zlecenie lub umowę o pracę? Równocześnie mąż chce zawiesić swoją dotychczasową działalność.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuje, że w polskim prawie nie zabrania się zatrudniania małżonka, czy to na podstawie umowy o pracę, czy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Strony tego stosunku mają wolny wybór w tym zakresie.

 

Jeśli podpisana zostanie umowa o pracę, wówczas małżonek będzie traktowany jako osoba współpracująca. Natomiast w przypadku podpisania umowy zlecenia małżonek będzie traktowany jako zleceniobiorca i tak będzie musiał opłacać składki. Warunkiem jest jednak, aby treść zawartej umowy i okoliczności jej wykonywania, odpowiadały warunkom określonym przepisami Kodeksu cywilnego. W konsekwencji, jeżeli współmałżonek będzie wykonywał faktycznie umowę zlecenie, to będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu jako zleceniobiorca.

 

Jeżeli zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, a tak będzie, gdy mąż zawiesi działalność gospodarczą i podpisze umowę zlecenia z żoną, podlega on jednocześnie obowiązkowo ubezpieczeniom wypadkowemu i zdrowotnemu oraz obowiązkowo opłacane są za niego składki na FP i FGŚP. Ubezpieczenie chorobowe ma charakter dobrowolny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »