.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrudnienie w rolniczej spółdzielni pracy po śmierci mamy

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 04.09.2019

Witam moja sprawa dotyczy rolniczej spółdzielni pracy. Czy po śmierci mamy (członka spółdzielni) przy przyjęciach do pracy mam jakieś szansę na tę pracę, ponieważ mama umarła 2 lata temu i nikt mi nie zaproponował pracy, a biorą ludzi, którzy nie są związani w ogóle z tą działalnością?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jako następca prawny mamy nie ma Pan szczególnych uprawień z tytułu jej byłego już członkostwa w spółdzielni. Ustawa prawo spółdzielcze w art. 155 stanowi, że zdolny do pracy członek spółdzielni ma prawo i obowiązek pracować w spółdzielni w rozmiarze ustalanym corocznie przez zarząd, stosownie do potrzeb wynikających z planu działalności gospodarczej spółdzielni. Zatem dla członka spółdzielni praca dla niej stanowi obowiązek w określonych sytuacjach. Nie jest to jednak stosunek pracy. Jednak już o domownikach ustawa pisze inaczej. Artykuł 156 stanowi, że oprócz członków spółdzielnia może zatrudniać także ich domowników.

 

Za domownika członka uważa się każdego członka jego rodziny, a także inne osoby, jeżeli zamieszkują z nim wspólnie i prowadzą z nim wspólne gospodarstwo domowe.

 

Jak Pan widzi, w przypadku domowników spółdzielnia ma pełną dowolność w ich zatrudnianiu. pewne ograniczenia tej swobody mogą wynikać ze statutu konkretnej spółdzielni. Musi się Pan z nim zapoznać.

 

Co więcej, jeśli przejął Pan w wyniku dziedziczenia udziały mamy w spółdzielni, to nie może z Panem (jako członkiem spółdzielni) zostać nawiązany zwykły stosunek pracy w oparciu o umowę o pracę. Ta praca, o której mowa w art. 155 ustawy, jest pracą wynikającą ze stosunku członkostwa i norm ustalonych przez zarząd.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »