Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrudnienie pracowników w firmach małżonków

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 19.05.2018

Jesteśmy małżeństwem, z rozdzielnością małżeńską. Każdy z nas ma swoją malutką firmę. Chcemy wspólnie wynająć biuro i mieć wspólnych pracowników, tzn. żeby wykonywali pracę zarówno u mnie, jak i u męża. Czy będą musieli być zatrudnieni u mnie i u męża? Czy możliwe byłoby zatrudnienie u jednego z nas na umowę o pracę i delegowanie do wykonywania pracy u drugiego? Jak to rozwiązać prawnie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik miał 2 etaty – jeden u Pani, jeden u Pani męża, możecie ich zatrudnić po 1/2 etatu każde z Państwa albo jedno z Państwa na umowę o pracę, drugie na umowę-zlecenie – i tu można byłoby zmniejszyć nieco koszty zatrudnienia o składki ZUS.

 

Istotne jest jedynie, aby tak ułożyć czas pracy pracownika, aby mu zapewnić dobowy i tygodniowy czas pracy zgody z przepisami Kodeksu pracy – to przy umowie o pracę. Bowiem przy umowie-zlecenia nie obowiązują te zasady. Zgodnie z treścią art. 12 czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Nadto Kodeks pracy gwarantuje pracownikowi w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

 

W opisanym przypadku najlepiej, aby pracownika w jednej firmie zatrudnić z minimalnym wynagrodzeniem, a w drugiej na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zatrudnienie na umowę-zlecenie osoby, która u innego pracodawcy jest zatrudniona w ramach umowy o pracę, ma opłacane składki na ubezpieczenia społeczne od minimalnej podstawy, z umowy-zlecenia zgłasza się ją wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Więc w Pani przypadku będzie to przynajmniej ekonomiczne rozwiązanie, nie godzące w czas pracy ani uprawnienia pracownicze, a obniżające koszty zatrudnienia

 

Wypożyczanie pracownika nie jest dobrym rozwiązaniem, bowiem na czas wykonywania pracy u męża pracownik powinien mieć urlop bezpłatny u Pani, a jeśli będzie wykonywać pracę u męża bez umowy – to w razie sporu wniesie o stwierdzenie istnienia stosunku pracy między stronami.

 

Art. 1741 daje możliwość udzielenia pracownikowi bezpłatnego urlopu w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Wymogiem jest otrzymanie zgody pracownika wyrażonej na piśmie. Okres tego urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy. Inaczej powinny być to dwa etaty, albo po pół etatu u każdego z Państwa, co także jest rozwiązaniem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + I =

»Podobne materiały

Zastępca dyrektora w placówce medycznej a rodzaj umowy

Jestem lekarzem, prowadzę własną działalność – praktykę lekarską. Mój gabinet mieści się w centrum zdrowia (łączy nas umowa kontraktowa), które zaproponowało mi pracę jako zastępca dyrektora ds. medycznych. Jaką umową mogę potwierdzić objęcie tego stanowiska?

Bezrobotny a umowa-zlecenie lub inna umowa

Jestem osobą bezrobotną, nie pobieram zasiłku. Kilka miesięcy temu zamknąłem swoją działalność (wykonywanie ogrodzeń). Wczoraj zgłosił się do mnie pan, który nalega, bym zrobił mu płot, bo bardzo podoba mu się moje wykonanie u jego kolegi. Czy mogę jakoś legalnie wykonać to zlec

Trzecia umowa na czas określony z tym samym pracodawcą

Pracuję na czas określony na podstawie trzeciej tego typu umowy podpisanej z tym samym pracodawcą (1. umowa: 20.04.2008 do 31.03.2009; 2. umowa: 10.03.2009 do końca 2009 roku; 3. umowa: 01.01.2010 do 31.10.2010). Czy trzecia umowa automatycznie przekształci się dnia 21.04.2010 w umowę na
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »