Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatarcie skazania kary w zawieszeniu

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 03.12.2008

Pięć lat temu zostałem skazany za przestępstwo. Wyrok obejmował 5 lat zawieszenia kary i uprawomocnił się 22.06.2003 r. Do chwili obecnej figuruję w KRK. Jak mogę to zmienić? Czy po 5 latach zawieszenia nie powinno nastąpić zatarcie skazania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W przypadku orzeczenia kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania zatarcie skazania następuje z mocy prawa (bez żadnego dodatkowego wniosku czy orzeczenia sądu) z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Oznacza to, że w Pana sytuacji usunięcie wpisu z rejestru nastąpi po upływie 5 lat (próby) i 6 miesięcy (od zakończeniu okresu próby). Przyjmuje się bowiem, że próba przebiegła pozytywnie, jeżeli w ciągu 6 miesięcy od jej zakończenia nie nastąpiło zarządzenie sądu o wykonaniu zawieszonej kary.

 

Skoro wyrok w Pana sprawie uprawomocnił się 22.06.2003 r., to zatarcie skazania nastąpi z dniem 23.12.2008 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus 5 =

»Podobne materiały

Wpis o skazaniu

Dnia 18 sierpnia 2009 r. uprawomocnił się wyrok pewnej osoby (10 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata). Zgodnie z ustawą zatarcie skazania nastąpi* 18 lutego 2013 r. Czy już 19 lutego wspomniana osoba może odebrać zaświadczenie o niekaralności? Czy wpis o skazaniu będzie już usunięty?  

Po jakim czasie następuje zatarcie skazania?

Zostałem skazany za jazdę pod wpływem alkoholu na karę grzywny, zakaz prowadzenia pojazdów przez okres 1 roku, podanie wyroku do publicznej opinii i wpłatę odpowiedniej kwoty na jedną z fundacji. Wszystkie formalności związane z wyrokiem wykonałem w terminie i niedawno odzyskałem uprawnien

Chwila zatarcia skazania

Dnia 1.09.2006 r. zostałem skazany wyrokiem sądu na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 5 lat, karę grzywny, 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i nawiązkę. Wyrok uprawomocnił się 11.09.2006 roku. Kiedy nastąpi chwila zatarcia skazania?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »