.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatarcie skazania

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 19.08.2010

Kilka lat temu popełniłem przestępstwo – pobiłem inną osobę. Zostałem skazany na dwa lata z warunkowym zawieszeniem. Mój wyrok powoli dobiega końca. Czy mogę usunąć fakt popełnienia przestępstwa z moich akt? Zależy mi na zaświadczeniu o niekaralności, a do tego konieczne jest zatarcie skazania.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z przepisem art. 76 § 1 Kodeksu karnego skazanie na karę pozbawienia wolności orzeczoną w zawieszeniu na okres próby „ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia tego okresu próby”.

 

Stosownie jednak do § 2 ww. artykułu „jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania; nie dotyczy to środka karnego wymienionego w art. 39 pkt 5” (tj. obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem).

 

Skoro zatem orzeczona wobec Pana kara była jedynie karą pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres próby bez dodatkowego orzeczenia środków karnych czy grzywny, to zatarcie skazania, czyli usunięcie informacji o skazaniu z Krajowego Rejestru Karnego, nastąpi z upływem 6 miesięcy od zakończenia się okresu próby. Warto jednakże po upływie okresu wymaganego do zatarcia skazania zwrócić się do sądu o wykreślenie tego wpisu, gdyż pomimo że sądy zobowiązane są do tego z urzędu, bardzo często nie nadzorują tych kwestii na bieżąco.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton