Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykonanie wyroku w zawieszeniu

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 15.05.2009

Sprawa dotyczy wykonania wyroku w zawieszeniu. Mój chłopak we wrześniu 2007 r. dostał wyrok 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz niewielką grzywnę. Czy istnieje możliwość napisania do sądu pisma o całkowite anulowanie wykonania wyroku? Wiem, że istnieje możliwość przedterminowego zwolnienia z odbywanej kary, ale czy dotyczy to tylko kary pozbawienia wolności?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na początek istotna uwaga dotycząca istoty kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, na którą to karę – jak wynika z Pani informacji – skazano Pani chłopaka: otóż istotą tej kary jest poddanie sprawcy próbie (tu na 2 lata). Jeżeli w tym czasie nie zostanie popełnione nowe przestępstwo, wymierzona kara nie podlega wykonaniu. Innymi słowy, jeżeli Pani chłopak do września 2009 r. nie zostanie skazany za podobne przestępstwo do tego popełnionego w 2007 r., to kara 10 miesięcy pozbawienia wolności nie zostanie wykonana. Osiągnięcie tego skutku nie wymaga żadnych pism do sądu.

 

Inną sprawą jest kwestia tzw. zatarcia skazania, co – jak rozumiem – ma Pani na myśli, pisząc o usunięciu innych skutków wyroku.

 

Musi pani wiedzieć, że prawomocne wyroki, którymi orzeczono kary za przestępstwo lub za przestępstwo skarbowe, a także prawomocne orzeczenia o warunkowym umorzeniu postępowania, podlegają rejestracji w Krajowym Rejestrze Karnym (potocznie nazywanym rejestrem skazanych), którego prowadzenie normuje ustawa z dnia 24 maja 2000 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 580 z późn. zm.).

 

Tzw. zaświadczenia o niekaralności (potrzebne niekiedy np. przy staraniu się o pracę) to właśnie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Pani chłopak na razie jest w tym rejestrze wpisany i gdyby wystąpił o zaświadczenie o niekaralności z KRK, to zamiast karty z informacją „nie karany” uzyskałby informację, że w 2007 r. został skazany z takiego to paragrafu na taką a taką karę.

 

Istotę instytucji zatarcia skazania określa przepis art. 106 ustawy z dnia 06.12.1997 r. Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm. – dalej w skrócie K.k.), zgodnie z którym z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe, a wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Innymi słowy, zatarcie skazania tworzy pewną fikcję prawną – uznania skazania za niebyłe. Skutki skazania dotyczące zarówno sfery prawa karnego, jak i sytuacji społeczno-zawodowej skazanego nie mogą wszak ciągnąć się za skazanym w nieskończoność.

 

Zatarcie skazania oznacza, że skazanemu na powrót przysługuje status osoby niekaranej. Za taką musi być uważany w świetle prawa i sam również na status niekaralności może się powoływać we wszystkich sferach życia, wobec wszystkich organów, władz i osób, m.in. składając zeznania, oświadczenia, wypełniając kwestionariusze itd.

 

Zatarcie skazania w przypadku orzeczenia kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania następuje z mocy prawa (a więc bez potrzeby pisania jakichkolwiek pism) z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby (okres ten w przypadku Pani chłopaka, jak Pani pisze, kończy się we wrześniu 2009 r.). Tak więc zatarcie skazania Pani chłopaka winno nastąpić z mocy prawa w marcu 2010 r. (wrzesień 2009 r. + 6 miesięcy) – art. 76 Kodeksu karnego.

 

Należy przy tym podkreślić, że jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę (co zdarzyło się w przypadku Pani chłopaka) lub środek karny, to zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus dziewięć =

»Podobne materiały

Osoba niekarana

Kilka lat temu dostałem wyrok w zawieszeniu. Doszło już do zatarcia skazania, mam zaświadczenie z KRK o niekaralności. Staram się o wizę do USA. W formularzu muszę napisać, czy byłem karany. Czy mogę podać, iż jestem osobą niekaraną? Czy ambasada może dowiedzieć się, że miałem problemy z prawem? &n

 

Kiedy nastąpi zatarcie skazania na karę grzywny?

Zostałem złapany za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości. Poddałem się dobrowolnie karze i została orzeczona wobec mnie kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów przez 12 miesięcy. Zapłaciłem grzywnę i koszty sądowe. Niedługo miną 2 lata od czasu, kiedy odebrałem prawo jazdy. Kiedy nastąp

 

Chwila zatarcia skazania

Dnia 1.09.2006 r. zostałem skazany wyrokiem sądu na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 5 lat, karę grzywny, 1 rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i nawiązkę. Wyrok uprawomocnił się 11.09.2006 roku. Kiedy nastąpi chwila zatarcia skazania?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »