
Indywidualne Porady Prawne
Zaświadczenie z urzędu czy zmarły płacił podatekAutor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 06.02.2013 |
Dysponuję stwierdzeniem nabycia spadku (nieruchomość) po ojcu. Chciałem uzyskać zaświadczenie z urzędu, czy ojciec w latach 1970-2009 płacił podatek. Urząd gminy nie chce jednak mi go wydać. Na jakiej podstawie? Jakie są moje prawa? |
Jeśli posiada Pan prawomocne stwierdzenie nabycia spadku po ojcu, to urząd gminy powinien Panu udzielić informacji o podatkach płaconych przez ojca, wydając odpowiednie zaświadczenie z urzędu.
Podstawą prawną są przepisy Ordynacji podatkowej – ustawy z 1997 r.
Zgodnie z art. 306f „organ podatkowy na wniosek osoby, która uprawdopodobni, że może być spadkobiercą, wydaje zaświadczenie o wysokości znanych temu organowi zobowiązań spadkodawcy wymienionych w art. 98 § 1 i 2”.
„Art. 98. § 1. Do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się również do odpowiedzialności spadkobierców za:
1) zaległości podatkowe, w tym również za zaległości, o których mowa w art. 52 § 1; 2) odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych spadkodawcy; 3) pobrane, a niewpłacone podatki z tytułu sprawowanej przez spadkodawcę funkcji płatnika lub inkasenta; 4) niezwrócone przez spadkodawcę zaliczki na naliczony podatek od towarów i usług oraz ich oprocentowanie; 5) opłatę prolongacyjną; 6) koszty postępowania podatkowego; 7) koszty upomnienia i koszty postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec spadkodawcy powstałe do dnia otwarcia spadku”.
Natomiast w Pana wypadku chodzi, jak rozumiem, nie tyle o to, czy ojciec zalegał z podatkami, ile czy w ogóle płacił podatki w latach 1970-2009 r. Zwykle takie zaświadczenia z urzędu wydawane są na potrzeby np. postępowania o zasiedzenie nieruchomości. Większość podatków nie będzie ujęta w zaświadczeniu z art. 306f, ponieważ większość zobowiązań podatkowych za ubiegłe lata i tak uległaby przedawnieniu.
Niemniej podstawą mógłby być art. 306a § 1: „organ podatkowy wydaje zaświadczenia na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie”.
Zgodnie z dalszą częścią przepisu:
„§ 2. Zaświadczenie wydaje się, jeżeli:
1) urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa; 2) osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.
§ 3. Zaświadczenie potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania.
§ 5. Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia, z zastrzeżeniem § 6.
§ 6. Zaświadczenie, o którym mowa w art. 306m § 1, powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia”.
Zaświadczenie zawsze wydaje się tylko na wniosek, nigdy zaś z urzędu. Osobą ubiegającą się o wydanie zaświadczenia z urzędu może być w zasadzie każdy, kto ma i wykaże (por. pismo Ministerstwa Finansów z dnia 29 stycznia 2003 r., SP1/8012-30/OS-141/03/AA, Biul. Skarb. 2003, nr 2, s. 11) interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach, które wynikają z ochrony prawnej danych osobowych, oraz z tajemnicy skarbowej. To zaś oznacza, że nie każdy może uzyskać zaświadczenie z urzędu o sytuacji podatkowej innej osoby, np. kontrahenta, dłużnika itp. Wydania zaświadczenia mogą żądać osoby, które łączy z podatnikiem stosunek prawny, z którego wynika m.in. odpowiedzialność podatkowa (np. nabywca środka transportowego podatnika – por. wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2003 r., sygn. akt SA/Bd 1591/03, POP 2004, z. 5, poz. 97; C. Kosikowski, w: R. Dowgier, Ordynacja podatkowa, Komentarz, LEX 2011, komentarz do art. 306a).
Podsumowując – organ podatkowy winien wydać Panu zaświadczenie o tym, czy ojciec płacił podatki. Wystarczy, że Pan wykaże swój interes prawny, tj. np. to, iż informacje te są Panu potrzebne w określonym postępowaniu.
Zgodnie z art. 306c „odmowa wydania zaświadczenia lub zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie”.
Z kolei na postanowienie wydane w wyniku rozpoznania zażalenia służy skarga do sądu administracyjnego. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (1):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
20.02.2015
Organ podatkowy może wydać zaświadczenie o niezaleganiu, bądź stwierdzający stan zaległości, nie wydaje mi się, że może wydać zaświadczenie o tym czy ktoś faktycznie płacił. Przecież przeważnie osoba wpłacająca nie jest legitymowana przy dokonywaniu wpłaty, poza tym sam przelew bankowy nie jest dowodem "kto wpłacił".
Gosia119