Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zastrzeżone logo

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 05.05.2016

Prowadzę firmę budowlaną pod nazwą „Firma Budowlana Zdziś”, i zostałem wezwany na policję z powodu używania logo „Zdziś”, który to znak jest zastrzeżony przez firmę – „Meble Zdziś”. Nie szukam problemów, więc oświadczyłem, że zmienię nazwę na „Firma Budowlana U Zdzisia”, co jednak nie satysfakcjonuje prawnika z „Mebli Zdziś”. Czy mam prawo do nowej nazwy, tj. „U Zdzisia”?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na gruncie przepisów ustawy o własności przemysłowej logo jest tzw. znakiem towarowym.

 

W myśl art. 120 tejże ustawy znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Znakiem towarowym może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy.

 

Skoro logo „Meble Zdziś” uzyskało prawo ochronne, ma tym samym, zgodnie z ustawą, prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Istnieją jednak pewne wyjątki, np. ten wynikający z art. 158. 1. ustawy, który to przepis mówi, że uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy nie może zakazać posługiwania się przez inną osobę nazwą, pod którą prowadzi ona działalność gospodarczą, jeżeli nazwa ta nie jest używana w charakterze oznaczenia towarów będących przedmiotem tej działalności i nie zachodzi możliwość wprowadzenia odbiorców w błąd co do pochodzenia towarów, w szczególności ze względu na różny profil działalności lub lokalny zasięg używania tej nazwy.

 

Jak podkreśla się w literaturze przedmiotu, uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy może zakazać posługiwania się firmą, o ile posługujący się nią podmiot sprzedaje takie same towary bądź usługi i w okolicznościach konkretnej sprawy uznamy takie używanie za sprzeczne z uczciwymi praktykami w przemyśle i handlu (tak. K. Szczepanowska – Kozłowska, Używanie firmy jako naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy, PPH 2008 nr 10).

 

Jako przykład może tu posłużyć następująca sytuacja, która rzeczywiście miała miejsce: mianowicie chodzi o zarejestrowanie znaku towarowego MONOPOLY dla producenta ubrań, pomimo sprzeciwu wniesionego przez właściciela takiego samego znaku towarowego – znanej na całym świecie gry MONOPOLY. Znak zarejestrowano, gdyż uznano, że wprowadzenie w błąd jest minimalne (por. M. Klapczyńska., Firma i jej ochrona, Warszawa 2004, s. 232). Oba znaki miały być bowiem używane dla oznaczenia zupełnie innych profilów działalności i nie zachodziła możliwość wprowadzenia w błąd.

 

W mojej ocenie produkcja mebli i działalność budowlana to także dwie różne sprawy, nie oznacza Pan przecież żadnych towarów i nie widzę tu raczej możliwości wprowadzania w błąd klientów.

 

Co do zasady, uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy może zakazać posługiwania się firmą, o ile posługujący się nią podmiot sprzedaje takie same towary bądź usługi i w okolicznościach konkretnej sprawy uznamy takie używanie za sprzeczne z uczciwymi praktykami w przemyśle i handlu.

 

Z kolei niezgodność z uczciwymi praktykami jest wtedy gdy sprawia się wrażenie istnienia powiązań gospodarczych między osobą trzecią a właścicielem znaku towarowego, a w Pana przypadku raczej nie można dopatrzeć się takich relacji.

 

Dodam jeszcze, że przysługuje Panu ochrona z art. 160 Prawa własności przemysłowej. Przepis ten mówi, że: „Osoba, która, prowadząc lokalną działalność gospodarczą w niewielkim rozmiarze, używała w dobrej wierze oznaczenia zarejestrowanego następnie jako znak towarowy na rzecz innej osoby, ma prawo nadal bezpłatnie używać tego oznaczenia w nie większym niż dotychczas zakresie”. Nie wiem, czy Pan działa na rynku lokalnym, ale jeśli tak, i dodatkowo był Pan w dobrej wierze (to już kwestia ocenna, chodzi o to, czy wiedział Pan lub mógł wiedzieć, że narusza znak towarowy) – może Pan z dobrodziejstwa tego przepisu także skorzystać.

 

Dodam jeszcze, że przez określenie „znak używany lokalnie”, objęty ochroną przewidzianą w art. 160 P.w.p., należy rozumieć znak używany na niewielkim obszarze, który powinien nadawać się do terytorialnego wyodrębnienia w ramach kraju, bo tylko do tego terytorium ma być ograniczona jego ochrona (tak U. Promińska, Znaczenie prawne wcześniejszego używania znaku towarowego w świetle regulacji prawa znaków towarowych, PPH 2007, nr 12).

 

Reasumując, w mojej ocenie (niestety nie mogę podeprzeć się konkretnym wyrokiem i muszę polegać tylko na swoim doświadczeniu –zawsze też istnieje ryzyko, że np. sąd będzie miał inne zdanie) – nie ma zagrożenia wprowadzenia w błąd klientów. Nazwa „Meble Zdziś” a „Firma Budowlana u Zdzisia” dostatecznie się różnią tak samym brzmieniem, jak i głównie przedmiotem działalności, oczywiście zakładam, że umieszcza Pan też poza tą nazwą swoje imię i nazwisko, jak w zasadzie wymaga tego Kodeksu cywilny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus 0 =

»Podobne materiały

Przejęcie lokalu i prowadzenie restauracji podobnej do poprzedniej

Przejmuję (umowa najmu) lokal usługowy po poprzednim przedsiębiorcy. Zamierzam prowadzić taką samą działalność – restaurację z szybką obsługą. Poprzednio prowadzono tam działalność na podstawie umowy franczyzy. Chciałbym mieć bardzo podobne logo i nazwę restauracji. Pozostaw

Tajemnica przedsiębiorstwa – czy dochodzi do jej naruszenia?

Jestem właścicielką firmy tworzącej strony internetowe. Rok temu zaczęłam współpracę z klientem z Danii, dla którego robiłam ciekawy serwis internetowy (nowość w Danii, ale w Polsce i na świecie takie portale to norma), skierowany do dość wąskiej grupy odbiorców. Moja fir

Wykorzystanie logo forum a odpowiedzialność administratora forum

Jestem administratorem forum internetowego. Otrzymałam dziś informację, że na terenie pewnego parku ktoś nakleił naklejki z logo naszego forum. Z maila od pracownika parku wynika, że oklejone są różne tablice, kierunkowskazy, a klej zostaje na tablicach. Czy na mnie, jako na osobę, która
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »