.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zastrzeżenie skradzionych dokumentów polskich i niemieckich

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 22.06.2018

Obecnie przebywam na terenie Niemiec. Posiadam zarówno dowód osobisty polski, jak i niemiecki. Ostatnio zostały mi te dokumenty skradzione, o czym poinformowałam konsulat i urząd niemiecki.  W jaki sposób trzeba zabezpieczyć swoją identyfikację lub zastrzec dokumenty tożsamości? Chodzi o zabezpieczenie ze skutkiem natychmiastowym.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zastrzeżenie skradzionych dokumentów polskich i niemieckich

Fot. Fotolia

Zagubiony dokument należy zgłosić w konsulacie RP. Wydział konsularny nie przyjmuje zgłoszeń utraty prawa jazdy. Dokument ten zastrzec można bezpośrednio w organie, który wydał ten dokument.

 

W wydziale ksiąg wieczystych nie może Pani zastrzec nic. Nie ma żadnego ogólnopolskiego czy ogólnodostępnego spisu pełnomocnictw czy upoważnień, aby cokolwiek zastrzec.

 

Sąd nie ma prawa ani obowiązku wpisać do KW informacji o skradzionym dowodzie osobistym, w KW nie widnieją żadne wzory podpisów, aby można było cokolwiek zastrzec, czy złożyć wzór podpisu.

 

KW są jawne, a jeśli obawia się Pani, że ktoś może rozporządzić Pani nieruchomością na podstawie Pani dowodu, to nie powinna mieć Pani takich obaw. Notariusz zobowiązany jest sprawdzić tożsamość osoby podpisującej akt. KW nie weryfikują podpisów, tylko treść aktu notarialnego.

 

Skradziony dokument tożsamości powinna Pani zgłosić pod adresem: https://www.bik.pl/zastrzeganie-dokumentów. Bezpłatnie byłoby w jakimkolwiek banku polskim, ale nie ma Pani takiej możliwości, więc zapewne konieczne będzie założenie konta.

 

Informacja zgłoszona pod tym adresem jest w ciągu kilku minut przekazywana do wszystkich banków w Polsce, poczty polskiej, operatorów telefonii komórkowej i innych pomiotów, które identyfikują klientów poprzez dokument tożsamości. Także notariusz może sprawdzić dokument w BIK-u.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »