Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zastępcza kara pozbawienia wolności

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 20.08.2013

Otrzymałem z sądu wezwanie do stawienia się w areszcie w celu odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności za niezapłaconą grzywnę. Czy jeśli zapłacę grzywnę, to zostanę zwolniony z odbycia kary pozbawienia wolności?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustosunkowując się do zadanego przez Pana pytania, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

 

Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie. Z treści Pana pytania wynika, że w przeszłości orzeczono wobec Pana karę grzywny. Obecnie otrzymał Pan wezwanie do stawienia się areszcie śledczym w celu odbycia zastępczej kary aresztu za niezapłaconą grzywnę.

 

Jeżeli egzekucja grzywny okazała się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, gdy:

 

  1. skazany oświadczy, że nie wyraża zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej zamienionej na podstawie art. 45 albo uchyla się od jej wykonania, lub
  2. zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa lub niecelowa.

 

Zarządzając wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, przyjmuje się, że jeden dzień pozbawienia wolności jest równoważny dwóm stawkom dziennym grzywny; kara zastępcza nie może przekroczyć 12 miesięcy pozbawienia wolności, jak również górnej granicy kary pozbawienia wolności za dane przestępstwo, a jeżeli ustawa nie przewiduje za dane przestępstwo kary pozbawienia wolności – górna granica zastępczej kary pozbawienia wolności nie może przekroczyć 6 miesięcy.

 

Korzystny z punktu widzenia Pana interesu jest pogląd wyrażony przez Sąd Apelacyjny w Lublinie w postanowieniu z 28 stycznia 2009 r. (sygn. akt II AKzw 15/09), w którego tezie wskazano, że: „stosownie do art. 15 § 1 k.k.w. sąd umarza postępowanie wykonawcze w przypadku zaistnienia okoliczności wyłączającej to postępowanie. Skoro przesłanką orzeczenia wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności jest – jak wynika z treści art. 46 § 1 k.k.w. – nieuiszczenie przez skazanego grzywny, to brak tej przesłanki stanowi okoliczność wyłączającą postępowanie w przedmiocie zarządzenia zastępczej kary pozbawienia wolności”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jak czytamy w uzasadnieniu powyższego postanowienia: „Przedmiotowe postępowanie dotyczyło zarządzenia wobec A.W. zastępczej kary pozbawienia wolności w zamian za nieuiszczoną grzywnę w wysokości 5.000 zł orzeczoną wyrokiem Sądu Okręgowego w L. z dnia 9 kwietnia 2008 r. w sprawie sygn. […] w wymiarze 350 stawek dziennych po 20 złotych każda. Na poczet grzywny orzeczonej wobec A.W. w dniu 14 listopada 2008 r. uiszczono kwotę 2000 zł […].

 

W dniu 26 stycznia 2009 r. na rachunek Sądu Okręgowego w L. wpłynęła kwota 5.000 zł uiszczona na poczet grzywny orzeczonej wyrokiem z dnia 9 kwietnia 2008 r. wydanym w sprawie [...]. Tym samym całą karę grzywny orzeczoną wymienionym wyrokiem uznać należy za wykonaną, co wyłącza dopuszczalność procedowania w przedmiocie zarządzenia zastępczej kary pozbawienia wolności”.

 

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że obecnie powinien Pan jak najszybciej wpłacić zasądzoną od Pana grzywnę i przekazać dowód uiszczenia wpłaty do sądu, który wydał postanowienie o zarządzeniu wobec Pana zastępczej kary pozbawienia wolności.

 

Wpłata spowoduje, że kara zostanie wykonana. W takiej sytuacji – jak wynika z powyższego stanowiska Sądu Apelacyjnego – nie można wykonać zastępczej kary pozbawienia wolności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zamiana zastępczej kary pozbawienia wolności na karę grzywny

Mój chłopak został skazany na prace społeczne, odpracował jednak tylko część kary, więc później dostał wezwanie do zakładu karnego, by odbył karę zastępczą. Nie stawił się w zakładzie, nie złożył zażalenia, bo w międzyczasie podjął pracę. Czy w tej sytuacji sąd może zam

Kara pozbawienia wolności zasądzona po nieodpracowaniu grzywny – czy można uniknąć jej wykonania?

Jakiś czas temu jechałam na rowerze po dwóch piwach i zostałam zatrzymana oraz nałożono na mnie karę grzywny. Było to moje pierwsze w życiu przewinienie. Nie odpracowałam kary, ponieważ opiekuję się chorym ojcem i 3-letnim synkiem. Teraz natomiast otrzymałam wezwanie do odbycia kary ar

Niewykonanie do końca zasądzonych godzin pracy w czynie społecznym

Mój syn miał zasądzone kilkadziesiąt godzin pracy w czynie społecznym. Nie wykonał ich do końca, chciał zapłacić grzywnę, ale poinformowano mnie, że dostanie za to karę więzienia. Obecnie pracuje za granicą i ma się stawić na sprawę w sądzie. Czy może nie przyjechać? Czy jakoś
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »