
Indywidualne Porady Prawne
Zaskarżenie wyroku sądu odwoławczegoAutor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 24.03.2011 |
Sąd rejonowy rozpatrywał sprawę, w której domagałam się zwrotu 3000 zł od pozwanego. Wyrok był dla mnie negatywny, odwołałam się do sądu odwoławczego, ale ten oddalił apelację. Do kogo mogę wnieść skargę od tej decyzji? |
Generalnie, zgodnie z art. 3981 Kodeksu postępowania cywilnego od prawomocnych wyroków sadów II instancji (sądów odwoławczych) przysługuje skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego: „od wydanego przez sąd drugiej instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie strona, Prokurator Generalny lub Rzecznik Praw Obywatelskich może wnieść skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.
Niestety, skargę kasacyjną w sprawach majątkowych zgodnie z art. 3982 § 1 można wnieść, jeżeli wartości przedmiotu sporu jest wyższa niż 50 tys. zł: „skarga kasacyjna jest niedopuszczalna w sprawach o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż pięćdziesiąt tysięcy złotych, w sprawach gospodarczych – niższa niż siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych, a w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych – niższa niż dziesięć tysięcy złotych. Jednakże w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych skarga kasacyjna przysługuje niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia w sprawach o przyznanie i o wstrzymanie emerytury lub renty oraz o objęcie obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Skarga kasacyjna przysługuje niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia także w sprawach o odszkodowanie z tytułu szkody wyrządzonej przez wydanie prawomocnego orzeczenia niezgodnego z prawem”.
Reasumując, w Pani przypadku skarga kasacyjna nie przysługuje ze względu na zbyt niską wartość przedmiotu sporu.
Poza skargą kasacyjną wzruszenie ostatecznego wyroku sądu II instancji jest możliwe w drodze wznowienia postępowania, ale jedynie w przypadku zaistnienia szczególnych przesłanek, tj.:
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>