
Indywidualne porady prawne
Zaskarżenie wyroku pozbawienia wolności w zawieszeniu po upływie czasu na apelacjęAutor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Czy jeśli dostałem wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu wydany około pół roku temu, to mogę go teraz zaskarżyć? Nie ma dowodów w tej sprawie, jest jedynie moje przyznanie się do winy. |
Przepisy postępowania karnego przewidują możliwość wznowienia postępowania (z uwagi na upływ czasu apelacja już Panu nie przysługuje). Jednakże obawiam się, że w Pana sytuacji ciężko będzie z nich skorzystać.
Wznowienie postępowania jest bowiem nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie sądowe. Wznowienie dotyczy zarówno wyroków, jak i postanowień, niezależnie od tego, czy orzeczenie zostało wydane w pierwszej, czy w drugiej instancji, a ponadto nie jest ograniczone żadnym terminem. Zastosowanie instytucji wznowienia ma miejsce wówczas, kiedy ujawnią się pewne okoliczności faktyczne lub prawne (określone w ustawie), które wyzwalają konieczność uchylenia prawomocnego orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia.
Przyczynami wznowienia postępowania sądowego mogą być wyłącznie okoliczności uznane kodeksowo za powody wznowienia postępowania.
Postępowanie sądowe wznawia się z powodu okoliczności określonych w:
Jeśli nawet wycofa Pan swoje zeznania, przyznając się do fałszywego ich składania, sąd może tej okoliczności nie uznać za wystarczającą. Aby postępowanie wznowić, należy nadto stwierdzić, że zeznania te miały istotne znaczenie dla treści orzeczenia kończącego zapadłego w tym postępowaniu, czyli że gdyby zeznań tych w ogóle nie złożono albo miałyby one inną (prawdziwą) treść, mogłoby zapaść inne orzeczenie kończące (postanowienie SA w Krakowie z dnia 13 marca 1996 r. – sygn. II AKo 162/96, „Prokuratura i Prawo”, dodatek „Orzecznictwo” 1996/10/26).
Obawiam się, że w chwili obecnej sąd może nie uznać Pana argumentów.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>