Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaskarżenie opinii sądowych lekarzy w sprawie renty

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 27.06.2019

Brat otrzymał opinię biegłych sadowych lekarzy przed mająca się odbyć sprawą o uzyskanie renty. Chcę napisać zastrzeżenie. Przede wszystkim nie powołano biegłego dermatologa dotyczącego głównej choroby – ponieważ takowego brak. Taka informacja była wywieszona w dniu innych badań. Nie uwzględniono dostarczonego zaświadczenia, że leczy się u psychiatry. Podano złe leki (których nie przyjmuje). Czy są to wystarczające powody do napisania tego zastrzeżenia, a jeśli tak, to czy dołączyć dokumenty ponownie i czy wypis z ostatniego leczenia szpitalnego można przedstawić na sprawie?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należy wnieść zastrzeżenia do wydanej przez biegłego opinii. Proszę jednak zwrócić uwagę, czy sąd nie wyznaczył terminu do jej wniesienia, bowiem uchybienie temu terminowi będzie powodowało zwrócenie pisma z zastrzeżeniami. Po drugie należy wskazać, iż opinia winna być rozłożona na czynniki pierwsze i każda niejasność, brak precyzji winien być w piśmie zawierającym zastrzeżenia wskazany.

 

O ile na liście biegłych danego sądu nie ma odpowiedniego biegłego, o tyle należałoby wystąpić do sądu o ustalenia, czy w tzw. ościennych sądach okręgowych takowy biegły jest. Sąd nie powinien się bowiem ograniczać jedynie do biegłego z własnej listy, ale jeżeli na „własnej liście” nie ma biegłego określonej specjalizacji winien sięgnąć do listy sądów okręgowych sąsiednich.

 

Biegły powinien wskazać dokładnie, na podstawie jakich dokumentów wydał opinię, jakie metody badawcze zostały przez niego zastosowane. Nie może w tym temacie posługiwać się utartymi sloganami, gdyż takowe nie wskazują wprost na metody badawcze.

 

Każda ze wskazanych przez Panią okoliczności daje powody do wniesienia zastrzeżeń do opinii. Mimo iż dokumenty, które Pani przywołuje znajdują się w aktach sprawy, zasadne jest ich ponowne dołączone do zastrzeżeń, bowiem praktyka wygląda tak, że sąd wysyła do biegłego zastrzeżenia, co powoduje, że wówczas biegły otrzyma zastrzeżenia wraz z załącznikami. Sąd rozpoznający sprawy winien wiedzieć, jakie procedury diagnostyczne, badania i zastosowane leczenie zostało przeprowadzone.

 

Wskazać należy, iż sporządzona na potrzeby niniejszego postępowania opinia nie jest przekonywująca jako logiczna całość. Jak podkreśla Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 17 stycznia 2017 r., sygn. akt III AUa 353/16, „równie ważne jest więc wskazanie i wyjaśnienie w uzasadnieniu przesłanek, które doprowadziły biegłego do przedstawionych konkluzji. Opinia winna być wyczerpująca, a zatem odnosić się do wszystkich kwestii zawartych w tezie dowodowej postanowienia Sądu.” Reasumując, zastrzeżenia powinni być wniesione.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Renta po zmarłym rodzicu – przyznanie dzieciom renty rodzinnej w drodze wyjątku

Jestem wdową, matką dwójki małych dzieci, mąż zmarł 3 lat temu, złożyłam podanie do ZUS o rentę na dzieci, ale otrzymałam decyzję odmowną, bo okazało się, że mężowi brakowało 3 miesięcy pracy, aby renta mogła być przyznana. Mąż rzeczywiście pracował krótko, od czasu do

Długie zwolnienie lekarskie a późniejsze świadczenie i renta rodzinna

Przebywam na długim zwolnieniu lekarskim, być może łącznie wyniesie ono 182 dni. Czy po tym okresie będę mogła pobierać świadczenie rehabilitacyjne (o ile zostanie mi przyznane), jeżeli otrzymuję również rentę rodzinną? Dodam, że moje dochody z pracy nie przekraczają przychodu powo

Świadczenie rentowe

Mieszkamy od lat w Anglii. Nasza córka jest osobą niepełnosprawną. Czy ma szansę na przyznanie świadczenia rentowego z polskiego ZUS-u?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »