
Indywidualne Porady Prawne
Zasiłek przedemerytalnyAutor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 30.07.2012 |
Mam przepracowane 35 lat, w tym częściowo w warunkach szkodliwych. Prowadzę firmę, która nie przynosi zysku. W tym miesiącu skończyłem 59 lat. Czy po zamknięciu działalności mógłbym przejść na zasiłek przedemerytalny? |
Prawo do zasiłku przedemerytalnego zostało uzależnione od szeregu warunków, m.in. osiągnięcia określonego wieku, posiadania wymaganego stażu zawodowego, okresu zatrudnienia u ostatniego pracodawcy lub okresu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne czy też okresu pobierania renty, jak również od sposobu zakończenia: zatrudnienia lub działalności gospodarczej czy też przyczyny utraty prawa do renty. Szczegółowe kryteria określono w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 120, poz. 1252) odrębnie dla poszczególnych kategorii osób – pracowników, osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, rencistów. Niektóre z wymagań są tożsame dla wszystkich – na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych do wymagań takich zalicza się:
Nadto, wymagane jest, aby osoba taka:
Za osobę bezrobotną dla potrzeb zasiłku przedemerytalnego uważa się osobę, która odpowiada wymaganiom określonym w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia. Nabycie prawa do świadczenia przedemerytalnego wymaga zatem m.in. zarejestrowania we właściwym dla miejsca zameldowania – stałego lub czasowego – powiatowym urzędzie pracy. „Okresem wyczekiwania” niezbędnym do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego jest zaś co najmniej 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, przewidzianego w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych.
Z Pana opisu wynika, że prowadzi Pan własną działalność gospodarczą. W Pana przypadku konieczne jest ogłoszenie upadłości, prowadzenie działalności nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące i opłacenie składek za ten okres, a ponadto ukończenie 61 lat – jako mężczyzna i posiadanie okresu uprawniającego do emerytury wynoszącego co najmniej 25 lat dla mężczyzn.
Nie ma Pan spełnionego kryterium wieku.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
. |
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>