.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek opiekuńczy na osobę starszą

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 13.03.2015

Proszę o informację, ile dni zasiłku opiekuńczego należy mi się na osobę starszą, chodzi o moją chorą mamę. Jestem zatrudniona na umowę o pracę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z treścią art. 33 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej:

 

„Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:

 

2) 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 3”.

 

Inny członek rodziny to także matka, ale tylko wtedy, gdy pozostaje z ubezpieczonym (a więc z Panią) we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki.

 

Z tytułu opieki nad innym chorym członkiem rodziny przysługujący limit 14 dni opieki dotyczy wszystkich osób sprawujących nad nimi opiekę, a zatem na opiekę nad chorą matką wszystkie dzieci i inni ubezpieczeni mogą łącznie wykorzystać 14 dni opieki, za które zostanie zapłacony zasiłek opiekuńczy.

 

Dodatkowo, jeżeli wykorzysta Pani w danym roku kalendarzowym zasiłek opiekuńczy na dziecko, to na Pani matkę już ten zasiłek nie będzie przysługiwał w pełnej wysokości, albo nie będzie przysługiwał w ogóle. Odliczany jest bowiem od 14-dniowego limitu.

 

Zasiłek opiekuńczy przysługuje na podstawie odpowiednio wypełnionego przez lekarza zaświadczenia ZUS ZLA. To zaświadczenie trzeba zanieść do pracodawcy i poprosić, żeby wystąpił do ZUS o zasiłek opiekuńczy dla Pani.

 

Jednocześnie okres pobierania zasiłku opiekuńczego to okres ochronny, o którym mowa w art. 41 Kodeksu pracy. Wtedy pracodawca nie może Pani zwolnić.

 

 

 

 

Stan prawny z 22.05.2013 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »