Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek chorobowy z ustawy wypadkowej

Autor: Tadeusz M. Nycz • Opublikowane: 05.10.2007

Omówienie nowych zasad prawa do zasiłku chorobowego przysługującego w związku z wypadkiem przy pracy.

Tadeusz M. Nycz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, Dz. U. Nr 199, poz. 1673, z późn. zm. oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2217., z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy.

 

Czasowa niezdolność do pracy związana z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową nie różni się, oprócz przymiotów wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, innymi cechami od zwykłej czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji, pracownik znajduje się w sytuacji zbiegu uprawnień do zasiłku chorobowego z ustawy wypadkowej i z ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz. U. Nr 60, poz. 636, z późn. zm. oraz z 2002 r. Nr 241, poz. 2074. Ten zbieg uprawnień reguluje art. 24 ustawy wypadkowej, zgodnie z którym w takim przypadku pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

 

W sytuacji zaistnienia przesłanek, o których mowa w art. 21 ustawy wypadkowej, to znaczy pozbawienia pracownika prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, niezdolność do pracy z tytułu wypadku przy pracy będzie powodować ten skutek, że pracownik zostanie pozbawiony zasiłku w wymiarze 100%.

 

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy i którego pozbawiono świadczeń w myśl art. 21 ustawy wypadkowej, będzie miał prawo do zasiłku chorobowego za zasadach ogólnych wynikających z przepisów ustawy  z dnia 25.06.1999 r. oświadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz. U. Nr 60, poz. 636, z późn. zm. oraz z 2002 r. Nr 241, poz. 2074 - czyli w wysokości za pierwsze 33 dni czasowej niezdolności do pracy pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości 80% na podstawie art. 92 K.p.

 

Istniejący stan prawny stwarza jednak specyficzną sytuację dla pracodawcy, który może nie być zainteresowany stosowaniem art. 21 ustawy wypadkowej, ponieważ w razie utraty przez pracownika prawa do zasiłku z ustawy wypadkowej, pracodawca będzie zobowiązany do wypłacenia wynagrodzenia za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy związanej z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.Stan prawny obowiązujący na dzień 05.10.2007

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus 8 =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »