Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek alimentacyjny

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 30.05.2014

Jestem samotną matką, pobieram zasiłek alimentacyjny na utrzymanie córki. W zeszłym miesiącu rozpoczęłam nową pracę – dużo lepiej płatną niż dotychczas, najprawdopodobniej moje zarobki przekroczą kryterium dochodowe. Czy utracę prawo do alimentów? Czy ojciec dziecka uwalnia się od obowiązku alimentacyjnego z chwilą, gdy dochody rodziny są zbyt wysokie, by korzystać ze świadczenia alimentacyjnego?

 

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ojciec Pani córki nie jest zwolniony z płacenia alimentów na jego utrzymanie z powodu wzrostu Pani dochodów. Przede wszystkim ojciec dziecka jest związany wyrokiem zasądzającym alimenty. Obowiązek ten wynika wprost z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i obciąża oboje rodziców bez względu na to, czy pracują, czy też są bezrobotni. Ojciec musi go realizować, pozostając bowiem w zwłoce, naraża się na egzekucję alimentów przez komornika. Z Pani opisu sprawy wnioskuję, że komornik już uczestniczy w procesie egzekucji alimentów, skoro pisze Pani, iż pobiera Pani zasiłek alimentacyjny wypłacany z ZUS z funduszu alimentacyjnego przez OPS według właściwości miejsca zamieszkania dziecka.

 

Na co więc wpłynie wysokość Pani dochodów? Na wypłacanie zasiłku alimentacyjnego, nie zaś samych alimentów. Ojca nic nie zwalnia z tego obowiązku, a gdyby chciał zmienić wysokość alimentów, musi wystąpić do sadu. Natomiast Pani musi wybrać – czy racjonalniej jest zarabiać nawet mniej, czy też doprowadzać do ryzyka utraty zasiłku.

 

Jednak w praktyce wszystko zależy od tego, czy ojciec regularnie pokrywa kwoty wypłacane przez fundusz, czy też nie (podwyższając swoje zadłużenie). W tym celu proszę skontaktować się z komornikiem, który prowadzi sprawę, i ewentualnie z OPS, aby upewnić się, czy ojciec jest ściągalny. Jeżeli tak jest i jeśli komornik przekazuje środki do OPS – to nie ma obaw – nadal będzie Pani dostawać pieniądze, ale nie z OPS, lecz od komornika. Natomiast gdyby się okazało, ze ojciec Pani córki nie płaci nic, komornik niczego nie jest w stanie wyegzekwować – wówczas faktycznie wtrzymanie wypłat z funduszu spowoduje brak środków na utrzymanie dziecka. Jednak – jak już napisałam – ojca to z niczego nie zwalnia, tylko podstawowym pytaniem jest – czy kiedykolwiek uda się odzyskać zaległe alimenty od niego.

 

Proszę więc podjąć decyzję, kierując się przede wszystkim informacją, czy komornik egzekwuje od ojca Pani córki jakiekolwiek kwoty, czy też nic.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Fundusz alimentacyjny

Mam do zapłaty zaległe i bieżące alimenty. Czy bieżące powinienem płacić byłej żonie, czy komornikowi? Podobno była żona nadal pobiera pieniądze z funduszu alimentacyjnego, mimo że od kilku miesięcy płacę regularnie. Jakie będą tego konsekwencje?

 

Zaległe alimenty a fundusz alimentacyjny

Jestem po rozwodzie z żoną. Alimenty zasądzone na rzecz mojego syna to 300 zł miesięcznie. Od stycznia do lipca 2008 r. nie płaciłem alimentów ze względu na trudną sytuację finansową i żona zaczęła pobierać świadczenia z funduszu alimentacyjnego. W międzyczasie jednak chciałem uregulować wszystkie zaległe alimenty, ale żona ich nie odebrała i pieniądze wróciły do mnie. Rozpocząłem też prowadzenie działalności gospodarczej i obawiam się, że fundusz poda mnie do BIK lub KRD. Czy mogę zgłosić w funduszu to, że była żona nie odbiera alimentów, a pobiera świadczenia? Jej komornik w ogóle się do mnie nie zgłosił – co w tej sytuacji zrobić?

Alimenty z funduszu alimentacyjnego – przekroczenie kryterium dochodowego

Moja córka z poprzedniego związku ma przyznaną I grupę inwalidzką. Jej ojciec ma zasądzone alimenty, ale ich nie płaci, bo jego rodzina korzysta z pomocy społecznej, o czym poinformował mnie komornik. Ja otrzymywałam środki z funduszu alimentacyjnego, ale z powodu niewielkiego przekroczenia kryterium dochodowego zostały one odebrane. Jakie są szanse na alimenty dla osoby niepełnosprawnej, czy mogę zmusić ojca dziecka do łożenia na nie lub uzyskać pomoc z funduszu?

Pieniądze z funduszu alimentacyjnego po śmierci zobowiązanego

Mój ojciec miał zasądzone alimenty na moją rzecz, ale ich nie płacił. Zmarł trzy lata temu. Czy mogłabym otrzymywać alimenty z funduszu alimentacyjnego?

Zadłużenie wobec funduszu alimentacyjnego

Brat mojego męża od kilkunastu lat nie płacił alimentów na swoich dwóch synów (razem 800 zł miesięcznie). Jego była żona otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Jakiś czas temu szwagier wyjechał za granicę. Ostatnio MOPS dotarł do jego rodziców i grozi, że skoro ich syna nie ma w Polsce, ściągnie z nich zadłużenie wobec funduszu alimentacyjnego. Teściowie są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Co robić? Dodam, że dzieci szwagra są pełnoletnie i wprawdzie studiują zaocznie, ale także pracują – może więc pobierają świadczenie niesłusznie?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »