.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek alimentacyjny

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 30.05.2014

Jestem samotną matką, pobieram zasiłek alimentacyjny na utrzymanie córki. W zeszłym miesiącu rozpoczęłam nową pracę – dużo lepiej płatną niż dotychczas, najprawdopodobniej moje zarobki przekroczą kryterium dochodowe. Czy utracę prawo do alimentów? Czy ojciec dziecka uwalnia się od obowiązku alimentacyjnego z chwilą, gdy dochody rodziny są zbyt wysokie, by korzystać ze świadczenia alimentacyjnego?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ojciec Pani córki nie jest zwolniony z płacenia alimentów na jego utrzymanie z powodu wzrostu Pani dochodów. Przede wszystkim ojciec dziecka jest związany wyrokiem zasądzającym alimenty. Obowiązek ten wynika wprost z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i obciąża oboje rodziców bez względu na to, czy pracują, czy też są bezrobotni. Ojciec musi go realizować, pozostając bowiem w zwłoce, naraża się na egzekucję alimentów przez komornika. Z Pani opisu sprawy wnioskuję, że komornik już uczestniczy w procesie egzekucji alimentów, skoro pisze Pani, iż pobiera Pani zasiłek alimentacyjny wypłacany z ZUS z funduszu alimentacyjnego przez OPS według właściwości miejsca zamieszkania dziecka.

 

Na co więc wpłynie wysokość Pani dochodów? Na wypłacanie zasiłku alimentacyjnego, nie zaś samych alimentów. Ojca nic nie zwalnia z tego obowiązku, a gdyby chciał zmienić wysokość alimentów, musi wystąpić do sadu. Natomiast Pani musi wybrać – czy racjonalniej jest zarabiać nawet mniej, czy też doprowadzać do ryzyka utraty zasiłku.

 

Jednak w praktyce wszystko zależy od tego, czy ojciec regularnie pokrywa kwoty wypłacane przez fundusz, czy też nie (podwyższając swoje zadłużenie). W tym celu proszę skontaktować się z komornikiem, który prowadzi sprawę, i ewentualnie z OPS, aby upewnić się, czy ojciec jest ściągalny. Jeżeli tak jest i jeśli komornik przekazuje środki do OPS – to nie ma obaw – nadal będzie Pani dostawać pieniądze, ale nie z OPS, lecz od komornika. Natomiast gdyby się okazało, ze ojciec Pani córki nie płaci nic, komornik niczego nie jest w stanie wyegzekwować – wówczas faktycznie wtrzymanie wypłat z funduszu spowoduje brak środków na utrzymanie dziecka. Jednak – jak już napisałam – ojca to z niczego nie zwalnia, tylko podstawowym pytaniem jest – czy kiedykolwiek uda się odzyskać zaległe alimenty od niego.

 

Proszę więc podjąć decyzję, kierując się przede wszystkim informacją, czy komornik egzekwuje od ojca Pani córki jakiekolwiek kwoty, czy też nic.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton