.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek macierzyński przy obniżonych składkach ZUS

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 23.11.2019

Od maja prowadzę 1-osobową działalność gospodarczą. Odprowadzam obniżone składki ZUS. W tej chwili jestem w ciąży, planowany poród na koniec kwietnia. W jaki sposób podwyższyć składki, żeby w wypadku choroby/problemów móc otrzymać zasiłek chorobowy, a później zasiłek macierzyński? Jakie konkretnie kwoty wchodzą tutaj w grę? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zasiłek macierzyński przy obniżonych składkach ZUS

Fot. Fotolia

Ustalanie wysokości zasiłku macierzyńskiego

Przepisy dotyczące ustalania wysokości zasiłku macierzyńskiego jakiś czas temu uległy zmianie. Nie tak jeszcze dawno za podstawę do wyliczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego wystarczyło, aby podwyższone składki opłacać przez ostatnie 3 miesiące, od tego właśnie liczona była wysokość zasiłku macierzyńskiego, od jakiegoś czasu jednak uległo to zmianie, bowiem przez wiele osób było wykorzystywane w ten sposób, że kobiety opłacały składki od podstawy, np. nawet stu tysięcy złotych przez 3 miesiące, aby potem uzyskiwać tak wysoki zasiłek macierzyński. Podstawą wymiaru będzie wynagrodzenie pracownika za okres pełnych 12 miesięcy kalendarzowych przepracowanych przed miesiącem urodzenia dziecka. W Pani przypadku mamy do czynienia z własną działalnością gospodarczą, w której również ma Pani prawo korzystać najpierw ze zwolnienia, czyli zasiłku chorobowego, a następnie zasiłku macierzyńskiego. W celu otrzymania zasiłku chorobowego należy być zgłoszonym do ubezpieczenia chorobowego i terminowo opłacać składki z tego tytułu nieprzerwanie przez okres 90 dni. Konieczne jest terminowe opłacanie składek, ponieważ nieterminowa wpłata powoduje utratę prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. O czym należy zawsze pamiętać.

Maksymalny okres przebywania na zasiłku chorobowym w ciąży

W przypadku ciąży maksymalny okres przebywania na zasiłku chorobowym wynosi 270 dni, a zasiłek jest wypłacany w 100% podstawy wymiaru.


Po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym w razie choroby i macierzyństwa zmianie uległy zasady obliczania podstawy wymiaru zasiłku dla osób prowadzących działalność gospodarczą (o czym już wspominałem wyżej), które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy. Po zmianach kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą krócej niż 12 miesięcy i opłacającej składki przewyższające ustawowe minimum początkowo zostanie przyznany zasiłek w minimalnej wysokości, który będzie powiększany o 1/12 za każdy miesiąc opłacania składek przypadający przed nabyciem prawa do świadczenia. Tak więc jeśli prowadziła Pani działalność 3 miesiące i opłacała podwyższone składki, otrzyma zasiłek w wysokości 60% średniego prognozowanego wynagrodzenia oraz 3/12 podwyższonej składki. Aby nabyć prawo do zasiłku w pełnej wysokości, odpowiadającej podwyższonej składce, będzie musiała opłacać wyższe składki ubezpieczeniowe przez 12 miesięcy przed porodem. Matka, która podlega ubezpieczeniu tylko z prowadzonej działalności, może pośrednio sama zadecydować o wysokości opłacanych składek. Im wyższe składki, tym stosunkowo wyższa podstawa wymiaru do ustalenia zasiłku. W regulowaniu wysokości składek istnieje jednak ograniczenie – na 2019 rok maksymalna wysokość podstawy składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi 11 912,50 zł miesięcznie (142 950 zł rocznie).

Zwiększenie składek ZUS w celu uzyskania wyższego zasiłku

Z uwagi na fakt, iż opłaca Pani niższe składki, niższe też będzie otrzymywane przez Panią świadczenie. Dlatego też należy wskazać, że może Pani zwiększyć opłacane składki, jednak wtedy również kwota zasiłku macierzyńskiego będzie zwiększona, ale proporcjonalnie, bowiem do dnia porodu nie upłynie Pani 12 miesięcy, a jedynie 7, więc za ostatnie 7 miesięcy podstawa będzie większa, a za pozostałe 5 mniejsza. Co do samej wysokości zasiłku. Zasiłek macierzyński wyniesie 100% podstawy wymiaru podczas pierwszych 26 tygodni wypłacania zasiłku i 60% podczas pozostałych 26 tygodni albo 80% podstawy wymiaru przez cały okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu i rodzicielskiemu, czyli przez 52 tygodnie – o ile wniosek o zasiłek zostanie złożony w ZUS-ie w ciągu 21 dni od urodzenia dziecka, o czym również proszę pamiętać. Jakie kwoty? Pełna dowolność bowiem podstawę ustala Pani, jednak muszą one się mieścić w ustawowym wymiarze, czyli od minimalnych składek do maksymalnych, które aktualnie wynoszą 11 912,50 zł miesięcznie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »