.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasięg egzekucji komorniczej (praca w Anglii)

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 17.06.2011

Mieszkam i pracuję w Anglii, ale ma dług w Polsce. Czy komornik może dokonywać egzekucji poza granicami kraju?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pańskie pytanie, w pierwszej kolejności wskazać należy, że polscy komornicy mają swoją jurysdykcję wyłącznie w granicach Rzeczpospolitej, a co za tym idzie, nie są uprawnieni do podejmowania w zasadzie żadnych działań za granicą.

 

Powyższe jednakże nie zamyka drogi wierzycielom dłużnika, który przebywa za granicą, a zwłaszcza na terenie jednego z Państw Unii Europejskiej.

 

Zgodnie bowiem z art. 38 ust. 1 Rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych, orzeczenia wydane w jednym Państwie Członkowskim i w tym Państwie wykonalne będą wykonywane w innym Państwie Członkowskim, jeżeli ich wykonalność w nim zostanie stwierdzona na wniosek uprawnionego.

 

Mając zatem powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że Pańscy wierzyciele posiadają możliwość przeprowadzenia egzekucji swoich wierzytelności z Pańskiego majątku, nawet jeżeli zamieszkuje Pan w Wielkiej Brytanii, do czego uprawnia ich wyżej wymienione Rozporządzenie.

 

Wskazać jednakże należy również, iż postępowanie o uznanie wyroku za granicą, a następnie o jego wykonanie, jest obwarowane szeregiem szczegółowych warunków, które wierzyciel musi spełnić, co w praktyce zniechęca (w szczególności przy niskich kwotach zadłużenia) tych wierzycieli do poszukiwania majątku dłużnika za granicą, a z pewnością oznacza to, że takie postępowanie byłoby zarówno praco-, jak i czasochłonne. Niemniej, ryzyko zajęcia Pańskiego majątku za granicą w pewnym stopniu istnieje.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl