.
Mamy 12 156 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nabycie prawa do domu poprzez zasiedzenie

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 29.09.2008

Mieszkam w domu, który stoi na gruncie odziedziczonym po ojcu. Poprzedni mieszkańcy domu wyjechali 20 lat temu do Niemiec, nie wymeldowując się. Nie wystąpili o zasiedzenie, chociaż minęło 30 lat od momentu zamieszkania w tym domu. Wiedzieli, że budynek nie stoi na ich gruncie. W tej chwili chcą odzyskać dom wraz z gruntem, na którym stoi. Czy obecnie mogą rościć sobie jakieś prawa do tego domu? Czy np. mogą wystąpić o zasiedzenie? Czy mogę dom z działką bezpiecznie sprzedać, chociaż nie ma on założonej księgi wieczystej ani nie ma aktu notarialnego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Naczelną przesłanką zasiedzenia jest nie tylko upływ czasu, ale również posiadanie samoistne. Zgodnie z przepisem art. 336 Kodeksu cywilnego posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada jak właściciel. Jednak w kontekście zasiedzenia mamy na uwadze posiadanie niepoparte tytułem prawnym. Posiadacz musi zatem władać rzeczą jak właściciel, ale bez tytułu prawnego.

 

Do 1 października 1990 r. okres nabycia nieruchomości przez zasiedzenie w dobrej wierze wynosił 10 lat (tj. posiadacz nie wiedział, że nie przysługuje mu prawo własności nieruchomości), a w złej wierze – 20 lat (posiadacz wiedział, że nie jest właścicielem nieruchomości, którą rozporządza jak właściciel). Zatem gdyby ci Państwo posiadali działki bez tytułu prawnego jako posiadacze samoistni, będąc w dobrej wierze przed październikiem 1990 r. przez 10 lub 20 lat (w zależności od dobrej lub złej wiary), to nabyliby własność tych działek z upływem tego okresu z mocy prawa.

 

Od października 1990 r. okres nabycia nieruchomości przez zasiedzenie wydłużono do 20 lat w dobrej wierze i 30 lat w złej wierze (przepis art. 172 K.c.). Należy jednak zauważyć, iż jeżeli właściciel nieruchomości, przeciwko któremu biegnie zasiedzenie, jest małoletni, zasiedzenie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem 2 lat od uzyskania pełnoletności przez właściciela.

 

Jeśli Pana ojciec i jego spadkobiercy (np. Pan i brat) łącznie posiadali te nieruchomości, nie wiedząc, iż nie są właścicielami przez 20 lat, to z mocy prawa zasiedzieliby Państwo te nieruchomość. Jeśli zaś wiedzieli Państwo, że nie są Państwo właścicielami zajmowanej nieruchomości, to okres zasiedzenia upłynie dopiero po 30 latach od dnia, kiedy Pana ojciec objął nieruchomość w posiadanie.

 

Nieruchomość przez zasiedzenie nabywa się z mocy prawa, jednak aby sąd wieczystoksięgowy dokonał w księdze wieczystej wpisu zmiany właściciela, to najpierw sąd wieczystoksięgowy musi wydać orzeczenie, w którym stwierdzi, kto nabył tę nieruchomość przez zasiedzenie.

 

Należy złożyć do sądu wniosek o zasiedzenie. To w postępowaniu zainicjowanym tym wnioskiem sąd bada, czy spełniono przesłanki zasiedzenia (upływ czasu i posiadanie samoistne). Należy więc w trakcie tego postępowania przywołać wszelkie dowody na okoliczność spełnienia przesłanek zasiedzenia (np. zaświadczenia o opłacaniu podatku od nieruchomości, zeznania świadków). Jeśli sąd stwierdzi, że zasiedzenie nastąpiło, to wyda postanowienie zgodne z żądaniem wniosku. Jeśli zaś stwierdzi, ze przesłanki nie zostały spełnione, to oddali wniosek.

 

Jeśli natomiast okaże się, że Państwo nie nabyli własności tej nieruchomości przez zasiedzenie (np. z uwagi na zbyt krótki okres posiadania), to wniosek o stwierdzenie zasiedzenia złożony przez poprzednich posiadaczy może zostać pozytywnie rozpatrzony przez sąd.

 

Zanim podejmie Pan kroki zmierzające do zbycia nieruchomości, należy uregulować jego stan prawny (zainicjować postępowanie o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości, uzyskać postanowienie stwierdzające zasiedzenie, złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej o zmianę właściciela oraz wniosek o wpis aktualizacyjny, tj. dotyczący budynków posadowionych na nieruchomości).

 

Podstawę porady stanowią przepisy przytoczone w jej treści oraz opracowanie Kodeks cywilny. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe pod red. E. Gniewka, Kraków 2001.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton