.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zasiedzenie użytkowanej nieruchomości

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 23.02.2019

Moja mama wraz z rodzicami i rodzeństwem po akcji „Wisła” zamieszkała w części dworku, który został przydzielony również dla dwóch innych rodzin. W 1965 r. rodzice mamy kupili dom w tej samej miejscowości i wyprowadzili się, zostawiając swoją cześć domu oraz budynek gospodarczy wraz z działką do użytku mamy. Od 1966 mama wraz z tata w dobrej wierze dbali i remontowali nieruchomość jak swoją. Chciałbym wnieść do sadu o zasiedzenie użytkowanej nieruchomości na rzecz mamy (tata nie żyje) dwóch działek (części) w domu, w którym mama mieszkam oraz działki z budynkiem gospodarczym i działki gruntu 1 ha (ogródek, pastwisko). Właścicielem 3 działek jest brat mamy, który w 1982 odziedziczył owe działki. Właścicielem 1 działki (cześć domu) jest sąsiad, który nigdy nie zamieszkiwał tej części domu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zasiedzenie polega na nabyciu określonego prawa przez osobę nieuprawnioną na skutek długotrwałego wykonywania tego prawa. Mama może wnioskować o stwierdzenie zasiedzenia. Właściwy dla rozpatrzenia wniosku jest sąd rejonowy miejsca położenia nieruchomości. Stronami postępowania są:

 

  1. wnioskodawca, tj. osoba (fizyczna lub prawna) występująca z inicjatywą rozstrzygnięcia sprawy – tu mama,
  2. uczestnik, tj. osoba, której interesu prawnego dotyczy rozstrzygnięcie sprawy (tu prawowici właściciele – sąsiedzi i kuzyni).

 

Wnioskodawca ma obowiązek podać adres, pod który sąd może doręczyć odpis wniosku oraz inne pisma i zawiadomienia oraz wezwania – należy więc wskazać miejsca zamieszkania właścicieli nieruchomości. Bez skutecznego prawnie doręczenia sprawa nie będzie mogła być rozstrzygnięta. Dla osób, których adres lub miejsce pobytu nie jest znane, może być ustanowiony kurator.

 

Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności, w tym także nieruchomości, przez osobę niebędącą właścicielem (art. 172 Kodeksu cywilnego). Nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie wymaga samoistnego posiadania nieruchomości (tak jak właściciel: we własnym imieniu – to, jak wynika z opisu ,zostało spełnione) nieprzerwanie przez dwadzieścia lat, jeśli posiadacz uzyskał posiadanie w dobrej wierze (a więc w usprawiedliwionym przekonaniu, iż nabywa własność). Jeśli uzyskał posiadanie w złej wierze (nie mając takiego przekonania), nabywa własność po trzydziestoletnim okresie posiadania. W opisanym przypadku będzie miał zastosowanie 30 letni okres zasiedzenia.

 

Nabycie własności stwierdza sąd postanowieniem po ustaleniu okoliczności posiadania i upływu czasu. Okoliczności faktyczne sąd stwierdza na podstawie dowodów, wniosek powinien wskazać dowody, które powinny być przez sąd przeprowadzone, np. wskazać świadków, którzy potwierdzą fakt nieprzerwanego posiadania nieruchomości przez wnioskodawcę lub okoliczności uzyskania posiadania w dobrej wierze. I to ciążyć będzie na mamie.

 

W mamy interesie jest porządne uzasadnienie wniosku przez przytoczenie okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia wniosku. W tym przypadku celowe jest chronologiczne przedstawienie posiadania od jego uzyskania do terminu, w którym nastąpiło nabycie własności, oraz dowodów, które mogą istotne fakty potwierdzić.

 

Wniosek podlega opłacie (sądowej) stałej w kwocie 2000 zł – art. 40 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Można wnioskować o zwolnienie z kosztów sądowych.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl