Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiedzenie działki i przekazanie jej dziecku

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 07.05.2018

Czy mogę dziecku w akcie darowizny przekazać działkę, którą zasiedziałem po postanowieniu sądu w styczniu br.? Opłaty sądowe i skarbowe są uiszczone.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zasiedzenie działki i przekazanie jej dziecku

W pierwszej kolejności winien Pan ustalić, czy figuruje Pan w księdze wieczystej jako właściciel nieruchomości. O ile dla działki nie była założona księga wieczysta, o tyle wniosek o jej założenie powinien zostać złożony. Jeżeli księga wieczysta była już założona, wówczas wystarczyło złożyć wniosek o wpisanie Pana w księdze wieczystej. W chwili obecnej jako prawowity właściciel nieruchomości nie ma Pan żadnych przeszkód, by przenieść prawo własności nieruchomości tytułem darmym na rzecz swojego dziecka. Prawo takie wynika wprost z treści art. 140 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

 

Reasumując, nie widzę żadnych przeszkód w przeniesieniu nieruchomości na dziecko. Prawo własności, choć nabyte w drodze zasiedzenia, nie różni się niczym od nabytego choćby w drodze zakupu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus VIII =

»Podobne materiały

Darowizna zakładu produkcyjnego

Jakie opłaty będą związane z dokonaniem darowizny z ojca na syna zakładu produkcyjnego o wartości 350 000 zł? Ojciec otrzymał emeryturę i obecnie chce przepisać zakład na mnie. Mam dwie siostry, czy będę musiał wypłacić im jakieś pieniądze w związku z przejęciem zakładu?

Darowizna dla osoby niespokrewnionej

Mieszkamy w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, mamy możliwość wykupu mieszkania. Niedawno sąsiad zaproponował nam, że możemy wykupić jego lokal (on nie ma na to pieniędzy). Oczywiście sąsiad miałby do śmierci mieszkać w swoim mieszkaniu. Czy możliwe jest przekazanie mieszkania w f
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »