Mamy 7294 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiedzenie

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 24.10.2007

W artykule omówiono instytucję zasiedzenia ruchomości i nieruchomości.

Anna Jędrzejczak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Zasiedzenie to pierwotny sposób nabycia prawa, np. własności, związany z upływem czasu. Nabycie pierwotne oznacza, iż nabywca uzyskuje prawo własności bez dotychczasowych obciążeń, niezależnie od dotychczasowego właściciela. Wyjątkowo jednak przyjmuje się, że zasiedzenie nie powoduje wygaśnięcia obciążeń własności, albowiem wykonywanie posiadania przez osobę nieuprawnioną jest skierowane przeciwko właścicielowi, nie zaś przeciwko osobom, którym przysługują do rzeczy prawa rzeczowe ograniczone (tak wyrok Sądu Najwyższego z 29 grudnia 1967 r. OSNC 1968/7/128 przegląd orzecznictwa: A. Szpunar, W. Wanatowska NP 1969/5/774: „W drodze zasiedzenia można nabyć własność nieruchomości gruntowej, lokalowej i budynkowej, przy czym tę ostatnią z tym zastrzeżeniem, że nabyć można ją tylko z prawem głównym, tj. użytkowaniem wieczystym. Każdą nieruchomość można zasiedzieć, niezależnie od tego czyją jest własnością lub jaki jest rodzaj nieruchomości. Nabyć przez zasiedzenie można również rzeczy ruchome, użytkowanie wieczyste czy służebność gruntową.”

 

Rzeczy ruchome można zasiedzieć jedynie posiadając rzecz w dobrej wierze. Przy czym tzw. dobra wiara musi trwać przez trzy lata. Jeżeli w trakcie tego okresu posiadacz dowie się, iż rzecz nie stanowi jego własności (np. nabył ją od osoby nieuprawnionej), to staje się posiadaczem w złej wierze, a zatem nigdy nie nabędzie własności tej rzeczy (postanowienie Sądu Najwyższego – Izba cywilna z dnia 16 września 2003 r., IV CKN 467/2001, LexPolonica nr 376756). W przypadku rzeczy ruchomych, inaczej niż przy nieruchomościach, dobra wiara stanowi przesłankę nabycia prawa własności.

 

Nabyć przez zasiedzenie można również użytkowanie wieczyste, ale tylko wtedy, gdy zostało uprzednio ustanowione w drodze umowy na rzecz konkretnej osoby – postanowienie Sądu Najwyższego z 11 grudnia 1975 r. OSN 1976/12/259 (7 sędziów – zasada prawna, Przegląd Orzecznictwa: Panowicz – J. Lipska, Z. Radwański NP 1979/2/68).

 

Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w przypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia.

 

Odmienna regulacja od dotychczas omówionych dotyczy nieruchomości. Posiadacz nieruchomości, niebędący jej właścicielem, nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat 20-u, jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat 30-u posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

 

Zatem, aby nabyć nieruchomość w tym trybie, należy posiadać ją (jak właściciel) nieprzerwanie 20 lat w dobrej wierze lub 30 lat – w złej wierze. Dobra i zła wiara nie są tutaj samodzielnymi przesłankami zasiedzenia nieruchomości, a jedynie skracają bądź wydłużają czas wymagany do nabycia własności. Przesłankami nabycia prawa są bowiem wyłącznie posiadanie samoistne oraz upływ czasu. Dobra wiara nabywcy wymagana jest tylko w momencie dokonywania czynności prawnej, nie musi trwać przez cały okres zasiedzenia. Określone w przepisie art. 172 Kodeksu cywilnego terminy obowiązują od wejścia w życie nowelizacji do Kodeksu cywilnego z 28 lipca 1990 r., tj. od 1 października 1990 r.

 

Okres potrzebny do zasiedzenia może być jednak dłuższy niż 20 czy 30 lat z uwagi na wiek właściciela nieruchomości. Jeżeli bowiem jej właściciel nie ukończył 18 roku życia, to zasiedzenie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem dwóch lat od uzyskania pełnoletności przez właściciela.

 

Do biegu zasiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy o biegu przedawnienia roszczeń.

 

Jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, w którym sam posiadał nieruchomość, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza jest to okres przynajmniej 30 lat.

 

Biegu zasiedzenia nie przerywają następujące czynności:

 

  1. złożenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych, o ustanowienie adwokata z urzędu, o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności – bo nie są to czynności podjęte przed sądem bezpośrednio w celu dochodzenia prawa własności,
  2. wadliwe, które nie mogą wywołać skutku prawnego, np. wniesienie pozwu następnie zwróconego (art. 130 § 2 K.p.c.), czynności procesowe niepopierane (np. art. 180 § 2, art. 203 § 2),
  3. złożenie wniosku przez spadkobiercę o stwierdzenie nabycia spadku w stosunku do współspadkobiercy, który jest posiadaczem nieruchomości należącej do spadku,
  4. zarzuty zgłaszane przez przeciwnika wniosku o stwierdzenie nabycia własności przez zasiedzenie – gdyż to tylko obrona w sprawie,
  5. wniosek o rozgraniczenie,
  6. powództwo posesoryjne – bo nie jest środkiem dochodzenia prawa.

 

Istnieją jednak czynności, które przerywają bieg zasiedzenia, są to m. in.:

 

  1. powództwo windykacyjne właściciela, gdyż jest to „dochodzenie” swego prawa, a jeżeli z powództwem wystąpił jeden z kilku współwłaścicieli – zasiedzenie ulega przerwaniu w stosunku do nich wszystkich,
  2. powództwo o usunięcie niezgodności pomiędzy stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a stanem rzeczywistym (na podstawie przepisu art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece), wytoczone przeciwko samoistnemu posiadaczowi bezpodstawnie wpisanemu do księgi jako jedyny właściciel (Sąd Najwyższy z 28 lipca 1992 r. OSP 1993/5/94), natomiast nie przerywa biegu zasiedzenia powództwo z art. 10 tej ustawy, skierowane przeciwko samoistnemu posiadaczowi, który nie jest wpisany do księgi wieczystej,
  3. wniosek o dział spadku – w stosunku do współspadkobiercy będącego posiadaczem nieruchomości należącej do spadku (Sąd Najwyższy z 18 czerwca 1968 r. OSN 1969/4/62.

 

Do zgłoszenia wniosku o stwierdzenie zasiedzenia własności uprawniony jest każdy zainteresowany. Nabycie własności w drodze zasiedzenia dokonuje się z upływem oznaczonego w przepisach okresu, to jest po 20 lub 30 latach w przypadku nieruchomości oraz po 3 lat w przypadku ruchomości posiadanej w dobrej wierze.

 

Sąd, po przeprowadzeniu postępowania w trybie nieprocesowym stwierdza jedynie, iż takie nabycie nastąpiło. Oznacza to, iż postanowienie sądu ma charakter deklaratoryjny. W postanowieniu stwierdzającym nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie sąd orzeka, kto w określonej chwili nabył tę własność, bez względu na to czy nabywca jest właścicielem w chwili orzekania (postanowienie Sądu Najwyższego – Izba cywilna, z 3 kwietnia 2003 r., V CK 60/2003, OSNC 2004/6 poz. 101.

 

Na marginesie wskazać należy również, iż nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski w drodze zasiedzenia podlega obowiązkowi podatkowemu, wynikającemu z przepisu art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r.o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 142 z 2004 r., poz. 1514 z późn. zm.).Stan prawny obowiązujący na dzień 24.10.2007

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + zero =

18.09.2011

Czemu powództwo posesoryjne nie przerywa biegu zasiedzenia? Powództwo posesoryjne jest środkiem dochodzenia prawa. Posiadanie w doktrynie uważane jest za prawo. W końcu samo posiadanie można dziedziczyć.

Jarek

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Podatek od zasiedzenia nieruchomości

Sąd orzekł zasiedzenie gospodarstwa rolnego. Zasiedzenie (w złej wierze) nastąpiło z dniem 1 stycznia 2004 r. W rezultacie moja mama, siostra i ja uzyskałyśmy odpowiednie udziały we własności tego gospodarstwa. Poprzednimi właścicielami byli rodzice mojego taty. Gospodarstwo od kilkunastu lat jest oddane w dzierżawę. Czy współwłaściciele takiego gospodarstwa mają szansę uzyskać zwolnienie od uiszczenia 7% podatku od zasiedzenia nieruchomości?

Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia

Spełniam kryteria do zasiedzenia nieruchomości, ale nie można ustalić jej właściciela. W ewidencji gruntów jestem wpisany jako samoistny posiadacz, w gminie jako płatnik podatku. W sądzie nie mogą odnaleźć księgi wieczystej ani zbioru dokumentów. Czy mogę złożyć wniosek o stwierdzenie zasiedzenia?

 

Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie

W 1977 r. moi rodzice kupili od sąsiada kawałek gospodarstwa rolnego (o powierzchni ok. 1,5 ha). Umówili się, że wkrótce podpiszą akt notarialny (sąsiad był w trakcie regulowania kwestii własności tej ziemi), ale ostatecznie nigdy do tego nie doszło. Rodzice od 1977 r. uprawiali to pole, prowadzili hodowlę zwierząt, płacili podatki od nieruchomości. Obecnie nie żyją już ani oni, ani sąsiad (poprzedni właściciel), umowa kupna-sprzedaży zaginęła, a spadkobierca sąsiada utrzymuje, że transakcja nie miała miejsca. Co mogę zrobić? Czy mam prawo do nabycia tej nieruchomości przez zasiedzenie? Dodam, że na tej działce stoi dom, w którym jestem zameldowany; prowadzę tam też nadal hodowlę zwierząt.

 

Zasiedzenie lokalu mieszkalnego

Jestem spadkobierczynią nieruchomości – lokalu mieszkalnego. Obecnie mieszkanie zajmuje (od wielu lat) kilku lokatorów, którzy otrzymali je jako mieszkanie kwaterunkowe. Jeden z nich wystąpił o zasiedzenie tego lokalu. Czy ma szanse na wygranie takiej sprawy? 

Zasiedzenie gospodarstwa

W 1983 r. kupiłem gospodarstwo rolne od pewnej osoby (mam potwierdzenie wpłacenia określonej kwoty), nie doszło jednak do sporządzenia aktu notarialnego, bo sprzedający wyjechał na stałe do Francji i przestał się interesować nieruchomością. Od tego czasu zajmuję się tym gospodarstwem, uprawiam ziemię, płacę podatek od nieruchomości. Wyremontowałem także budynki gospodarcze, a nawet przejąłem, a następnie spłaciłem zadłużenie. W jaki sposób mogę teraz uregulować kwestię własności? Ile to będzie kosztować?

Zasiedzenie na rzecz obojga małżonków, czy jednego z nich?

Mąż uzyskał w drodze zasiedzenia nieruchomość (on jest wymieniony w postanowieniu sądu), chciałabym się dopisać do księgi wieczystej tej nie ruchomości jako współwłaścicielka. Proszę o potwierdzenie: skoro zasiedzenie nastąpiło w trakcie trwania małżeństwa, a nie mamy żadnej rozdzielności czy intercyzy, to nieruchomość należy do obojga małżonków? Jeśli tak, to jak wpisać do księgi moje prawo do tej nieruchomości jako objętej ustawową wspólnością majątkową? Jak dokonać wpisu: czy z powództwa, czy napisać wniosek?

Nabycie prawa własności przez zasiedzenie

Do sądu został złożony wniosek przez osobę niebędącą współwłaścicielem o nabycie prawa własności lokalu przez zasiedzenie. Lokal znajduje się w prywatnej kamienicy, gdzie każde z mieszkań ma oddzielne wejście. Czy współwłaściciele mogą wejść do lokalu, co do którego złożono wniosek, i zarządzać nim, np. wynająć? Lokal w tej chwili jest pusty (przygotowywany do remontu), ale opłaty z tytułu ogrzewania ponosi osoba, która złożyła wniosek o zasiedzenie.

wizytówka Szukamy prawników »