Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasady zatrudnienia kobiet w ciąży w Niemczech

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 13.01.2014

Pracuje w Niemczech (w gastronomii), mam umowę na czas nieokreślony. Pracuję popołudniami (od 14 do 23), często w weekendy, praktycznie przez cały czas pracuję na stojąco, często noszę ciężary. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. W związku z tym chciałabym się dowiedzieć, jakie są zasady zatrudnienia kobiet w ciąży w Niemczech. Czy są jakieś ograniczenia co do czasu pracy i wykonywanych czynności?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zasady zatrudnienia kobiet w ciąży w Niemczech

Zasady zatrudniania i warunki pracy kobiet w ciąży zatrudnionych w Niemczech

Dwa podstawowe akty prawne regulujące kwestię ochrony macierzyństwa w Niemczech to Mutterschutzgesetz z dnia 24 stycznia 1952 r. (ustawa o ochronie macierzyństwa; dalej: MuSchuG) oraz uzupełniający są Verordnung zum Schutze der Mütter am Arbeitsplatz z 15 kwietnia 1997 r. (rozporządzenie o ochronie matek w miejscu pracy). Tekst jednolity obydwu aktów w oryginale przesyłam Pani w załączeniu.

 

Ustawa o ochronie macierzyństwa co do zasady dotyczy kobiet pozostających w stosunku zatrudnienia, reguluje zasady zatrudniania kobiet w ciąży, ochronę przed rozwiązaniem stosunku pracy przed wypowiedzeniem oraz postanowienia dotyczące świadczeń przysługujących kobiecie w ciąży i matce.

 

Stanowisko pracy kobiety ciężarnej oraz kobiety karmiącej powinno być odpowiednio wyposażone, tak aby chronić życie i zdrowie kobiety. Stosownie do §2 ust. 2 MuSchuG, jeżeli jest Pani zatrudniona w pracy, przy której musi Pani ciągle stać albo chodzić, pracodawca powinien przygotować Pani miejsce do siedzenia, tak aby mogła mieć Pani krótkie odpoczynki w trakcie pracy.

 

Kobieta ciężarna nie może być zatrudniona, jeżeli zgodnie ze świadectwem lekarskim życie albo zdrowie jej albo dziecka w przypadku dalszego zatrudnienia jest zagrożone (§ 3 ust. 1 MuSchuG) . Kobieta ciężarna nie może być zatrudniana przy ciężkich pracach fizycznych oraz przy pracach, przy których jest szkodliwe oddziaływanie materiałów zagrażających zdrowiu, promieniowanie, kurz, gazy, opary, gorąco, zimno, wilgoć, wstrząsy, hałas (§ 4 ust. 1 MuSchuG). W szczególności nie wolno zatrudniać ciężarnych przy pracach, w których regularnie podnosi, przesuwa, transportuje ciężar 5 kg lub okazjonalnie ciężar większy niż 10 kg bez użycia urządzeń mechanicznych.

 

Po upływie piątego miesiąca ciąży nie wolno zatrudniać przy pracach, które wymagają ciągłego stania, jeżeli dzienne zatrudnienie przekracza wymiar czterech godziny.

 

Jest Pani zobowiązana z mocy prawa do niezwłocznego zawiadomienia pracodawcy o ciąży i przewidywanym dniu rozwiązania, gdy tylko dowie się Pani o ciąży. Na żądanie pracodawcy należy przedstawić świadectwo lekarza lub położnej, a pracodawca powinien zawiadomić odpowiedni organ nadzoru (§ 5 ust. 1 MuSchuG).

 

Co do zasady kobieta ciężarna nie może pracować w nadgodzinach i w porze nocnej, tj. między 20 a 6 rano, a także w niedziele oraz dni wolne (§ 8 ust. 1 MuSchuG). Jednakże w przypadku gastronomii i hotelarstwa wyjątkowo kobieta ciężarna może pracować w okresie pierwszych czterech miesięcy ciąży do godziny 22.

 

Umowy o pracę nie można rozwiązać z kobietą ciężarną w okresie ciąży, a także przed upływem czterech miesięcy po rozwiązaniu (§ 9 ust. 1 MuSchuG).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + jeden =

»Podobne materiały

Zatrudnienie kobiety w ciąży

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Teraz (tj. we wrześniu) chciałbym zatrudnić kobietę w ciąży. Czy mogę zatrudnić taką pracownicę? Z jakimi kosztami powinienem się liczyć, jeśli osoba ta pójdzie na zwolnienie lekarskie (np. od listopada)? Czy ZUS może zakwestionować umowę o pracę? Do kt

 

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowe a ciąża

Jestem zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej. Mam obecnie podpisaną trzecią umowę. Jestem w 9. tygodniu ciąży i mam kilka pytań: 1) Czy mogę iść już na zwolnienie lekarskie, czy muszę czekać, aż minie 12. tydzień ciąży? 2) Czy jeśli pójdę na takie zwolnienie, a pracodawca nie przedłuży mi umow

 

Zmniejszenie etatu podczas ciąży

Jestem nauczycielem kontraktowym, mam umowę na stałe. Jestem w ciąży. Otrzymałam wypowiedzenie warunków umowy o pracę – zmniejszenie etatu. Przyczyną jest zmiana planu nauczania. Dodam, że placówka liczy mniej niż 20 pracowników. Odmówiłam podpisania nowej umowy, ale dyrektor nie chce się na t

 

Urlop wychowawczy w Niemczech

Na macierzyńskim jestem od 10 kwietnia przez następne 14 tygodni. Po tym czasie chcę iść na 12 miesięcy urlopu wychowawczego w Niemczech. Nie wiem jednak, od kiedy mi się liczy ten urlop wychowawczy. Jedne źródła podają, że od zakończenia macierzyńskiego, inne, że od dnia narodzin dziecka. Która wer

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »