.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zarobki z Wielkiej Brytanii i zakup domu w Polsce

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 02.06.2017

Czy osoba mieszkająca i pracująca legalnie w Wielkiej Brytami, kupująca w Polsce dom, będzie musiała udowodnić przed urzędem skarbowym, skąd ma pieniądze na zakup tej nieruchomości.? I czy ponosi jakieś opłaty za wyjątkiem PCC?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) a osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Oczywiście stosuje się ww zasadę z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

 

Nawet jeśli nie musiała Pani się rozliczać w Polsce, to gdy będzie Pani nabywać w Polsce nieruchomość, konieczne będzie zawarcie aktu notarialnego, który notariusz przesyła organowi podatkowemu dzięki czemu ten automatycznie dowiaduje się, iż wydała Pani określona kwotę pieniędzy. Organ podatkowy sprawdza wtedy Pani status jako podatnika, tj. czy widnieje Pani jako mająca miejsce zamieszkania w Polsce dla celów podatkowych, czy też nie. To zaś wynika na ogół z tego, czy wyjeżdżając, złożyła Pani NIP-3 (obecnie ZAP-3), zmieniając miejsce zamieszkania, czy też nie. W tych sytuacjach automatycznie organ podatkowy nie widzi, ile Pani zarobiła lub, gdy nie zmieniono miejsca zamieszkania i nie dokonywano rozliczeń, widzi, że nie było dochodu, a był wydatek. W takiej sytuacji w mojej ocenie organ podatkowy może zażądać, by wskazała Pani źródło (więc i w pewnym sensie legalność) pochodzenia tych środków. W zależności zatem od tego, gdzie ma Pani miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, różnie może wyglądać tryb, w którym organ będzie „wyjaśniał” legalność Pani kapitału. Zazwyczaj wystarczy przedstawienie rozliczeń z fiskusem kraju osiągania dochodów na kwotę pokrywającą wartość mieszkania i szacunkowe koszty utrzymania. Nie ma jeszcze bogatej praktyki stosowania, ale art. 25g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że w toku postępowania podatkowego albo w toku postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej ciężar dowodu w zakresie wykazania przychodów (dochodów) opodatkowanych lub przychodów (dochodów) nieopodatkowanych stanowiących pokrycie wydatku spoczywa na podatniku.

 

Nabywając mieszkanie, zapłaci Pani podatek od czynności cywilnoprawnych, który właśnie ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym. Notariusz jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego, więc on dokona obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku. Ewentualne dodatkowe koszty wiążą się z taksą notarialną (tu strony na ogół ustalają. kto ponosi ten koszt) i opłatami związanymi z wpisem własności do księgi wieczystej lub z założeniem takiej księgo wieczystej – wysokość wszelkich opłat w tym zakresie poda notariusz na Pani prośbę jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego. Gdy stanie się Pani właścicielem. stanie się Pani jednocześnie podatnikiem podatku od nieruchomości.

 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl