Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zarobki z Wielkiej Brytanii i zakup domu w Polsce

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 02.06.2017

Czy osoba mieszkająca i pracująca legalnie w Wielkiej Brytami, kupująca w Polsce dom, będzie musiała udowodnić przed urzędem skarbowym, skąd ma pieniądze na zakup tej nieruchomości.? I czy ponosi jakieś opłaty za wyjątkiem PCC?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) a osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Oczywiście stosuje się ww zasadę z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

 

Nawet jeśli nie musiała Pani się rozliczać w Polsce, to gdy będzie Pani nabywać w Polsce nieruchomość, konieczne będzie zawarcie aktu notarialnego, który notariusz przesyła organowi podatkowemu dzięki czemu ten automatycznie dowiaduje się, iż wydała Pani określona kwotę pieniędzy. Organ podatkowy sprawdza wtedy Pani status jako podatnika, tj. czy widnieje Pani jako mająca miejsce zamieszkania w Polsce dla celów podatkowych, czy też nie. To zaś wynika na ogół z tego, czy wyjeżdżając, złożyła Pani NIP-3 (obecnie ZAP-3), zmieniając miejsce zamieszkania, czy też nie. W tych sytuacjach automatycznie organ podatkowy nie widzi, ile Pani zarobiła lub, gdy nie zmieniono miejsca zamieszkania i nie dokonywano rozliczeń, widzi, że nie było dochodu, a był wydatek. W takiej sytuacji w mojej ocenie organ podatkowy może zażądać, by wskazała Pani źródło (więc i w pewnym sensie legalność) pochodzenia tych środków. W zależności zatem od tego, gdzie ma Pani miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, różnie może wyglądać tryb, w którym organ będzie „wyjaśniał” legalność Pani kapitału. Zazwyczaj wystarczy przedstawienie rozliczeń z fiskusem kraju osiągania dochodów na kwotę pokrywającą wartość mieszkania i szacunkowe koszty utrzymania. Nie ma jeszcze bogatej praktyki stosowania, ale art. 25g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że w toku postępowania podatkowego albo w toku postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej ciężar dowodu w zakresie wykazania przychodów (dochodów) opodatkowanych lub przychodów (dochodów) nieopodatkowanych stanowiących pokrycie wydatku spoczywa na podatniku.

 

Nabywając mieszkanie, zapłaci Pani podatek od czynności cywilnoprawnych, który właśnie ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym. Notariusz jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego, więc on dokona obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku. Ewentualne dodatkowe koszty wiążą się z taksą notarialną (tu strony na ogół ustalają. kto ponosi ten koszt) i opłatami związanymi z wpisem własności do księgi wieczystej lub z założeniem takiej księgo wieczystej – wysokość wszelkich opłat w tym zakresie poda notariusz na Pani prośbę jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego. Gdy stanie się Pani właścicielem. stanie się Pani jednocześnie podatnikiem podatku od nieruchomości.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + VIII =

»Podobne materiały

Szansa na umorzenie należnych podatków

Prowadzę jednoosobową firmą vatowską. Prowadziłam jednak dotąd przez pomyłkę księgowość jako firmy nievatowskiej. W 2007 r. otrzymałam (na moją prośbę) zaświadczenie o niezaleganiu, co utwierdziło mnie w przekonaniu o prawidłowości księgowości. Dopiero w ubiegłym roku wyszło,

Właściwość urzędu skarbowego i czynności korygujące

Pół roku temu zarejestrowałem się jako płatnik podatku VAT w urzędzie skarbowym. W zeszłym miesiącu wystąpiłem o zwrot podatku, ale urząd odmówił, złożyłem więc apelację do Izby Skarbowej. Tu okazało się, że wybrałem zły urząd skarbowy – właściwy ze względu na moje m

Abolicja podatkowa

Wraz z rodziną od kilku lat mieszkamy w UK, teraz planujemy powrót do Polski, ale obawiamy się kwestii podatkowych. Przez pełnomocnika złożyliśmy w urzędzie abolicję podatkową, ale do tej pory nie otrzymaliśmy żadnego potwierdzenia tego faktu. Przed wyjazdem nie złożyliśmy NIP-3, ale
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »