.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatarcie kary za wyrok z art. 270 § 1 K.k. i art. 58 § 3 K.k.

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 05.02.2009 • Zaktualizowane: 24.04.2021

Dziesiątego grudnia 2004 roku zostałem skazany z art. 270 § 1 K.k. i art. 58 § 3 K.k. na 6 miesięcy ograniczenia wolności, nieodpłatną pracę na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Chciałbym się dowiedzieć, kiedy nastąpi automatyczne zatarcie kary oraz gdzie mogę kierować prośbę o przedwczesne zatarcie kary – proszę o podanie adresu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W razie skazania na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Jednakże na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat od jej wykonania. Tym samym, jeśli minęły już 3 lata od wykonania przez Pana orzeczonej kary, może złożyć Pan wniosek o zatarcie skazania do sądu, który wydał wyrok skazujący w pierwszej instancji. Nie mogę podać konkretnego adresu, albowiem nie wiem, jaki sąd wydał przeciwko Panu wyrok skazujący.

 

Sąd może, ale nie musi, orzec o wcześniejszym zatarciu skazania. Jednakże, co do zasady, powinien to uczynić, jeśli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego. O wcześniejszym zatarciu skazania sąd orzeka w formie postanowienia. We wniosku o zatarcie skazania należy zatem wskazać, że w tym czasie przestrzegał Pan porządku prawnego. Argumentem działającym zawsze na korzyść skazanego jest podjęcie pracy zarobkowej, dobra opinia u sąsiadów i w pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »